Hlavní stránka » Služba

9. února 2012

Služba

„Sloužit je nejvyšší umění. Bůh slouží lidem, a přitom není jejich slouha,“ říká Roberto Benigni ve svém filmu Život je krásný. A má pravdu – sloužit druhým není nic potupného, naopak je to velmi lidské a taky skautské.

Pomáhat je vlastně jednoduché. Každý můžeme něco darovat. Samozřejmě teď nemyslím jenom peníze. Ani já nemám jako student tu možnost věnovat tisíce na charitu (a možná to ani není nejlepší cesta). Ale jsou i dary mnohem cennější – jako třeba čas. Ano, čas. Můžeš s družinou uklidit okolí klubovny, můžeš s oddílem navštívit na Betlémské světlo domov důchodců a připravit si krátký program, můžeš s oddílem nebo střediskem zorganizovat dětský den pro malé děti. A stačí i méně organizované akce – třeba navštívit svoji babičku, určitě jí tím uděláš radost.

Skaut a služba

Služba je jednou z podstat skautského hnutí a měla by být v nějaké míře a nějakým způsobem samozřejmostí pro každého člověka. Služba okolí prolíná i skautským slibem, zákonem a heslem:

Skautský slib:

…duší i tělem být připraven pomáhat vlasti a bližním.

3. skautský zákon:

Skaut je prospěšný a pomáhá jiným.

4. skautský zákon:

Skaut je přítelem všech lidí dobré vůle a bratrem každého skauta.

Roverské heslo:

Sloužím!

Denní příkaz:

Alespoň jeden dobrý skutek denně!

…a určitě bychom našli i další příklady.

Určitě ale platí Masarykův citát „Láska si nežádá nešiků“ – znamená to, že musíme umět pomáhat a vědět, na co máme. A zároveň se neustále vzdělávat a zdokonalovat.

Kde je možné pomoci?

Znáš následující projekty? Pomozte dětem, Postavme školu v Africe, Hotel Kuba, PF do vězení, Pochod proti hladu, ale existují samozřejmě i desítky dalších. Najdi si informace o některých a popovídej si s družinou o jejich smyslu a obecně o smyslu podobných akcí. Zapojujete se do některých?

Jak ty osobně chápeš pojem „služba“? A co děláš pro to, abys „nenásilně“ tento pojem vysvětlil družině? Proč je podle tebe důležité zajímat se o společenské problémy a pokoušet se přispět k jejich řešení?


zpracoval Hugo, editoval Teo

zdroje: Myšlenkové základy skautingu, Príručka pre skautských vodcov

Přečteno 8656×


Komentáře

Názory ke článku Služba

  • Charlie    |   Služba? (neregistrovaný)  09.03.2012 08:18

    Služba je krásná věc. Něco dát a nic za to nežádat. Mít radost z toho, že dar někomu prospěl, někoho potěšil. Ovšem takové ty velké projekty mě spíše odrazují. Veřejné sbírky – květinky, gumy, kuřátka – dejte penízky – skautíci v kroji žebrají po ulicích. " Pouze dvacku, ta vás nezabije". A z dvacky pro děti jdou pak 2 korunky a zbytek se kdesi ztratí rozmělní, prý na režii, výrobu kuřátek, květinek atd. Všichni chtějí peníze, peníze, peníze v dnešním konzumním světě – proč asi? Kdysi- dávno tomu – chtěli po nás peníze pro děti do Afriky. „Chudinky mají hlad, nemají oblečení, přispějte“. Měla jsem tehdy pod sebou partu lidí, kteří i když si tehdy nemohli říkat skauti – chodili do přírody, dělali společné akce, občas navštívili nějaký ten potlach. Domluvili jsme se, udělali jsme burzu oblečení, nejpěknější kousky jsme zakoupili, přeprali, vyžehlili, zabalili a zaslali. A ejhle- bylo to špatně, dozvěděli jsme se, že peníze šly na zbraně a s oblečením měli problémy. Kdo chce sloužit, může sloužit konkretně ne dát nějakému Pepíčkovi z dětského domova na týdenní tábor 7000, – ( takový požadavek na nás přišel), ale vzít Pepíčka na náš tábor, který nás třeba v Krkonoších na 2 týdny stojí 3000,– Kč. Takové ty skutky, kde dítě vydyndá peníze na mamince a tatínkovi – výchovně dítěti nic nedá. Ale když třeba dítě půjde a nabídne se, že bude nakupovat sousedce, která si na náledí zlomila nohu, má jiný rozměr. Když uklidíme ( jednorázově) místo, kde má být nějaká akce pro dětskou veřejnost – má taky jiný rozměr.( Jednorázově, protože v opačném případě budeme pravidelně suplovat technické služby města, nebo popeláře a o tom skautský program není). Určitě projekty – jako postavme školu v Africe mají svoje opodstatnění. Co je víc než dát dětem v těchto oblastech vzdělání, a přirozeně do Afriky nebudeme posílat cihlu. Ale možná by tam mohla jít nějaká dobrovolnice ( dobře mluvící anglicky, či jiným jazykem) učit tyto děti ,nebo léčit tyto děti. Práce se u nás hledá těžko a je to cenná zkušennost jak pro mladé lidi, a hlavně dobrý skutek pro ty africké děti. Takže osobně bych se zaměřila na projekty nepeněžní, konkrétní a tam kde ničeho nemůže být zneužito. Poněvadž víte, že i u nás jsou oblasti, kde ve vesnici nikdo nepracuje? Práce jednoduše není a tyto děti žijí opravdu v hmotné nouzi. A i takové děti máme v oddíle. Některé nemohou na výpravy – poněvadž nemají peníze na cestu. Občas navýšíme náklady, aby i tyto děti si některých výprav užily. Platíme za ně registrace, protože jinak by z oddílu vypadly a kdo ví jaké by bylo u nich využití volného času, kteří kamarádi by je do party přijaly. Máme v oddíle děti chudé, také sociálně znevýhodněné, také některé děti jsou postižené. A přesto to na našich stránkách, na našich akcích nepoznáte. Ostatní děti se k nim chovají pěkně. A od těch chudých určitě nebudu žádat žádné peníze na jakoukoliv sbírku.http://krno­v.svazskautu.cz/

    odkaz na tento příspěvek | odpovědět

Přidat názor

Váš e-mail nebude nikde veřejně zobrazen, bude sloužit administrátorům pro jejich potřeby.

Kontrolní otázka (odpovídejte číslicí, např. 5):

Vyhledávání