Hlavní stránka » Civilizácia vychádzajúceho slnka

3. října 2013

Civilizácia vychádzajúceho slnka

Pripravte si na najbližší mesiac družinovky, ktoré Vašu družinu zavedú do najkrajších kútov sveta. Precestujte prstom na mape celý svet a spoznajte jeho krásy. Pre deti v družine môže byť veľmi pútavé, keď sa budú môcť ocitnúť napríklad v Japonsku a spoznať jeho kultúru.

Na prvej družinovke v októbri sa vydajte spolu s nami do Japonska.

Japonsko ponúka mnoho. Bohatú históriu a architektúru šintoistických alebo budhistických chrámov a svätýň ale aj súčasnú realitu svetových veľkomiest so všetkými ich technickými výdobytkami ako sú rýchlovlaky a počítače. Kde inde ako tu môžete poznať kľud a harmóniu tradičnej japonskej záhrady. Toto všetko môžete nájsť v Japonsku.

• Zahájenie družinovky môže byť v štýle japonských hlbokých pozdravov. Čím viac si daného človeka vážim, tým sa hlbšie ukloním.

Hry na družinovku:

• Sumo zápasy

Pomôcky: deky, molitán, opasky .. lano

Sumo zápasníkov poriadne obalíme do kimona (deka, molitán alebo iný podobný materiál) a utiahneme im opasky. Čím mohutnejší sumo zápasník, tým má lepší predpoklad vyhrať. Na zem je potrebné z lana vyrobiť kruh, kde budú prebiehať zápasy. Dvaja sumo zápasníci sa postavia oproti sebe v kruhu, hlboko sa uklonia a na pokyn sa začnú vytláčať z kruhu. Nie sú povolené žiadne kopy alebo buchnáty, môžu sa držať len za pás. Pri tejto hre dbáme na bezpečnosť. Kto je vytlačený k kruhu prehráva.

• Japonská ryža

Pomôcky : uvarená ryža, misky, čínske paličky

Táto hra je zameraná na šikovnosť a trpezlivosť. Do misiek rozdeľte uvarenú ryžu, každému členov družiny dajte paličky a misku s ryžou. Cieľom hry je zjesť všetku ryžu do posledného zrnka pomocou paličiek. V Japonsku sa považuje za neslušné, keď sa jedlo napichuje na paličky alebo sa pri jedle používajú neprimerané zvuky.

• Farebné origami

Pomôcky : návody na skladanie origami (zdroj internet), nožnice, farebný papier

Japonci si veľmi potrpia na detailnej práci. Táto aktivita je zameraná na rozvoj jemnej motoriky a trpezlivosti. Pomocou tejto techniky môžete vytvoriť zvieratá, kvety, loďky,… Ďalším charakteristickým znakom pre ľudí z tejto krajiny je, že veľmi radi dávajú darčeky. Deti si môžu zobrať výtvory domov a obdarovať rodičov.

Na zamyslenie a diskusiu : Charakteristické črty japonského ľudu.

1. Tolerancia a ústretové chovanie
  2. Dodržanie sľubov – Keď sa Japonec dohodne s druhým, tak to platí na 100%, ak to poruší nikto s ním už nebude komunikovať
  3. Silné priateľstvá – udržujú kontakty a keď je možnosť, pravidelne sa stretávajú
  4. Udržiavanie zvykov a tradícií

Japonsko je veľmi inšpiratívnou krajinou. Ak ste nevyčerpali všetky možnosti, informácie a objavovanie tejto krajiny ešte nie je na konci, pokojne si naplánujte aj 2 družinovky v Japonskom duchu.

magi