Hlavní stránka » Dobytie Everestu

3. prosince 2013

Dobytie Everestu

Mount Everest je najvyššia hora našej planéty, leží v ázijskom pohorí. Vrchol hory sa nachádza na hranici medzi Nepálom a Čínou. V roku 1953 sa dostali na vrchol hory prvý ľudia. Každoročne sa podnikajú náročné expedície na zdolanie tejto najväčšej hory.

Zahájenie družinovky

Predstavte si cestu na Mount Everest. Cesta nie je vždy príjemná, môžu nastáť prekážky ako hmla, skaly a iné . Členovia výpravy musia byť vždy na všetko pripravení.

• Budete potrebovať staršie okuliare, ktoré budete môcť trochu upraviť. Na klíčka prilepte papier, cez ktorý sa dá vidieť ale len veľmi obmedzene (napríklad pauzák). V klubovni pripravte prekážkovú trasu s kartónov, stoličiek. Niečo veľmi zložité. Každý člen družiny bude musieť absolvovať prekážkovú dráhu ale bude musieť mať nasadené zahmlené okuliare. Počítajte trestné body – dotyk s prekážkou, vybočenie z dráhy,…

Po aktivite sa porozprávajte o tom ako sa každý cítil v hmle.

Dobytie Everestu

• Tento program si od radcu vyžaduje trošku výskumu dopredu. Z internetu si pripravte materiály o tom, ako sa ľudia odveky pokúšali dobyť najvyšší vrchol sveta. Ak je to možné zožeňte aj mapu tejto nádhernej hory, aby ste mohli pozorovať, ktoré cesty jednotlivé výpravy skúšali. Naučte sa čo najviac o tejto hore. Prečítajte si nejaký príbeh horolezcov alebo si pozrite dobrý film. Zistite ako im dlho trval výstup, čo všetko so sebou potrebovali, akú výstroj so sebou mali. Aké sú základné bezpečnostné pravidla na výprave. Ako sa musia správať členovia tímu.
  • Na družinovku môžete priniesť všetky potrebné materiály a spoločne ich môžete s družinou študovať.

Zamyslenie

papier, fixky, pero

• Každý človek, ktorý sa vydal na Mount Everest musel mať pred sebou cieľ a hlavne odhodlanie. Čo by ste chceli vy dosiahnuť? Aj expedícia zdoláva vrchol postupne. Preto si každý nakreslí na papier 3 Mount Everesty. Na vrchol každého z nich si napíše cieľ : niečo, čo by som chcel dosiahnuť, v čom by som sa chcel zlepšiť. Nadávajte si ďaleké ciele ani nereálne, napríklad si stanovte len také, ktoré je možné zrealizovať za mesiac alebo dva. Môže to byť napríklad: naučiť sa uvariť 3 nové jedlá, začať pravidelne čítať,… Ku každému cieľu si napíšte niekoľko malých medzi stupňov.

Hra Puzzle Everest

obrázky na farebných papieroch, pero

• Radca si pripraví kópie zaujímavých fotiek Mount Everestu alebo expedície na rôzne farebné papiere. Každú z fotiek rozstrihá na viacero častí, aby vzniklo zaujímavé puzzle. Každá farba musí obsahovať rovnaký počet kúskov aby hra bola spravodlivá. Zadné strany jednotlivých častí očísluje. Tesne pred hrou všetci opustia miestnosť. Radca rozmiestni všetky časti tak, aby časti jednej farby neboli pri sebe. Každému hráčovi pridelí radca farbu, ktorú bude zbierať. Úlohou hráčov, je čo najrýchlejšie pozbierať jednotlivé kúsky ale musia ich zbierať postupne. Čiže najprv musia nájsť 1 a potom sa vydajú hľadať 2, nemôžu si zobrať iné číslo, len to čo nasleduje. Ak nájdu číslo, ktoré nenasleduje, musia vybehnúť von z miestnosti a až potom sa môžu vrátiť a hľadať ďalšie číslo. Vyhráva ten, čo ako prvý pokladal Puzzle.

magi