Hlavní stránka » Hry s ohňom

27. ledna 2014

Hry s ohňom

Prinášame niekoľko hier, pri ktorých sa lepšie naučíte zakladať oheň. Rovnako dôležité ako samotné hry sú aj pravidlá bezpečnosti pri práci s ohňom. Veľa zábavy a veľa opatrnosti!

• Na prach sa obrátiš!

Táto jednoduchá hra preverí váš dôvtip, pohotovosť a schopnosť zakladať oheň, ako aj dobre koordinovať jeho horenie. Každá družina dostane rovnako veľké poleno, dĺžku a hrúbku vyberáme podľa očakávaného trvania hry (od 30 cm až po 1 meter). Úlohou každej družiny je s obmedzeným materiálom dosiahnuť, aby z celého polena nezostalo nič iné ako popol. Podľa šikovnosti prideľte súťažiacim skupinám zápalky, sviečky alebo zapaľovače a rovnako im prideľte aj ďalšie drevo. V hre ide o čas a teda tá skupina, ktorej sa ako prvej podarí kompletne spáliť svoje poleno, vyhrala.

• Oheň na vode

Skúste postaviť ohnisko tak, aby ste mohli uvariť čaj uprostred rieky! To je výzva na tábor alebo teplý jarný či letný deň, keď budete bez obáv môcť stáť v potoku či riečke. Úlohou skupín alebo dvojíc bude založiť oheň uprostred rieky – na mieste, kde hĺbka vody dosahuje aspoň 20 cm. Ohnisko by malo byť presne uprostred riečky alebo potoka a voda by ho mala obkolesovať zo všetkých strán. Súťažiace skupiny si môžu postaviť z kamenia umelé ostrovy, no stavať musia veľmi opatrne, lebo aj menšia chyba môže doslova potopiť celé ohnisko. Komu ako prvému zovrie voda nad vodou?

Variácia tejto hry sa dá hrať aj v zime. Vtedy musíte nájsť miesto, kde je dostatočne hlboký sneh a z dreva zhotoviť plošinku, ktorá unesie oheň a zároveň sa neprepadne.

• Prenášanie ohňa

Ktorá družina dokáže najrýchlejšie založiť a potom ľubovoľným spôsobom preniesť oheň na stanovenú vzdialenosť? Nie je to ľahká úloha. Na úvod môžete pridať legendu o indánoch alebo lovcoch mamutov, ktorí museli pri presunoch svojej civilizácie prenášať aj posvätný oheň. Hlavné pravidlo je, že oheň musí bezpečne horieť na pevných nosidlách, pomocou ktorých ho budú prenášať z miesta na miesto po vytýčenej trase. Po odštartovaní závodu si jednotlivé skupiny alebo dvojice začnú stavať svoje nosidlá, ktoré musia byť len z prírodných materiálov – teda dreva a ľanového špagátu. Nosidlá musia splniť isté bezpečnostné limity, nosiči musia byť aspoň 1 m od ohňa. Keď nosidlá dostavajú, založia na nich oheň – opäť bez pomoci umelín – a môžu vyraziť na cestu. Trasu presunu treba vybrať veľmi pozorne, nemala by byť veľmi náročná, aby si hráči v návale herného nadšenia neublížili alebo nezapálili les. Pri prenášaní z pôvodného ohniska nesmie po ohni zostať stopa. Pri prenose buďte opatrní, aby vám drobné uhlíky nevypadli! Rovnako hru nehrajte s mladšími skautmi a odložte ju na inokedy aj vtedy, ak bude fúkať silný vietor, ktorý môže rozniesť iskry z ohňa. Neustále majte po ruke dostatok vody na zahasenie prípadných vypadnutých uhlíkov.

• Ohňové obvody

Čo keby sme si skúsili znázorniť jednosmerný elektrický prúd pomocou ohňa? Táto úloha nie je rozhodne ľahká. Súťažiace skupiny dostanú jasné zadanie, podľa nákresu musia zostrojiť improvizovaný elektrický obvod, kde elektrický prúd bude znázornený ohňom. Čiže úlohou bude zostrojiť pomocou slamy, papiera a prípadne aj lampového oleja okruh, po ktorom oheň kontinuálne prejde. Okruh by mal mať aspoň 2×2 metre a v každom rohu je symbolická žiarovka – väčšie ohnisko, ktoré by malo vydať viac svetla. Skupiny začnú bez prípravy a naraz, rozhodujúce je vymyslieť čo najlepší systém pre cestovanie ohňa, pretože nie každá horľavá látka bude oheň prenášať. Ťažšia úloha je skúšať to len s prírodným materiálom, ľahšie je pomôcť si napríklad voskom. Pri tejto hre vyberte veľmi pozorne priestor, najvhodnejší je kamenistý breh rieky alebo štrková cesta či starý kameňolom, skrátka prostredie, kde nemôžete nič zapáliť.

Bezpečnosť s ohňom

• Pri akýchkoľvek hrách s ohňom, ale aj pri bežnom zakladaní ohňa či varení, musí byť s vami dospelá a zodpovedná osoba. Nezabúdajte na základné bezpečnostné pravidlá:

1. Oheň môžete zakladať len na určených a vymedzených miestach (podľa pravidiel ochrany prírody na danom mieste). 2. Ohniská dobre ohraničte a zabezpečte, aby v okolí ohňa nebolo nič horľavé. 3. Majte pripravený dostatok vody na zahasenie ohňa. Uistite sa, že pahreba je po ohni dokonale uhasená. 4. Pri mimoriadne suchom a horúcom počasí alebo v silnom vetre oheň nezakladajte. 5. Po zahasení ohňa upracte ohnisko aj jeho okolie tak, aby po vás nezostala žiadna stopa.

magi