Hlavní stránka » Družinový duch

23. února 2014

Družinový duch

Nie je univerzálny recept na to, ako z každej družiny vytvoriť zohratý tím priateľov, no vždy je niekoľko nápadov a postrehov, ktoré sa oplatí vyskúšať.

Spoznávanie

Často sú si aj po dlhom čase skauti a skautky v družine neznámi a nepoznajú sa dobre. Čo je dôležité, svojich členov by mal poznať predovšetkým radca. Snaž sa využiť každú príležitosť na to, aby si lepšie spoznal svojich členov v družine. Napríklad na výpravách máš jedinečnú možnosť v rozhovoroch spoznať každého osobne.

Nápad

• Na každej družinovke prideľ niekomu z družiny čas na to, aby prezentoval niečo, na čom mu záleží, alebo v čom sa vyzná, prípadne naučil ostatných niečo nové. Priprav rozvrh a postupne sa tak vystriedajte všetci, od tých najostrieľanejších po tých najplachejších.

Priateľstvo

Dobré priateľské vzťahy v družine by mali byť samozrejmosťou, no nie je to vždy tak. Preto okrem cieľavedomého budovania vzájomnej dôvery medzi členmi družiny je nutné riešiť všetky spory demokraticky, ale dôkladne. Ak nevedia niektorí členovia družiny navzájom vychádzať, radšej pouvažujte o ich rozdelení do rôznych družín, zlé vzťahy sa môžu odzrkadliť aj na ostatných.

Nápad

• Táto aktivita má za úlohu zlepšiť vzťahy, a zároveň každého trocha povzbudiť. Každému na chrbát pripevnite čistý papier, na ten mu potom všetci ostatní napíšu, čo si na o tom človeku najviac vážia, za čo sú mu vďační, alebo čím dobrý vyniká. Na záver každý svoj list schová.

Striedanie činností a zmena

Aby si každý vážil prácu toho druhého, ale aj aby sa zdokonalil v iných pozíciách, je dobré vymieňať si navzájom svoje úlohy. Keď budú mať niektorí tvoji členovia dosť skúseností, prenechaj im jednu alebo viac družinoviek, aby si vyskúšal vedenie ostaných. Rovnako neváhajte a striedajte sa v úlohách napríklad kronikára, kuchára, zdravotníka, ..

Nápad

• Zmena stereotypu vždy prospeje, a tak sa vítaným spestrením družinového programu môže stať aj výlet do kina, či posedenie v cukrárni.

Kritika

Kritika nie je tým, čomu by si sa mal vyhýbať, skôr naopak, kritiku treba vyhľadávať. Po každej hre alebo akcií sa všetkých spýtaj na názor, čo sa im páčilo a čo by naopak zmenili. Tvoja družina by mala tvoriť program spoločne s tebou a spoločne ho aj vyhodnocovať.

Nápad

• Raz za čas si spoločne spravte čiernu hodinku. V tme si vymeňte svoje názory na oddiel, program alebo družinový život.

Pitt