Hlavní stránka » V zdravom tele, zdravý duch.

23. dubna 2014

V zdravom tele, zdravý duch.

V predchádzajúcom článku sme si povedali o 1 zo 6 oblastí všestranného rozvoja človeka. Po tom ako sme sa niečo naučili a zapájali pamäť a rozum, je dobré sa rozhýbať a tak sa zameriame na telesný rozvoj.

1. Chodievam do prírody

• Skauti všetky svoje vedomosti a zručnosti získajú v prírode a preto by v nej mali stráviť čo najviac času. Spojte poznávanie prírody s aktívnym pohybom v nej. Naplánujte si s družinou niekoľko výletov na okolité kopce.

2. Snažím sa aktívne športovať

• Aby ste sa udržali vo forme, mali by ste preto aj niečo spraviť. Ísť pešo na šieste poschodie, by nemal byť problém pre šikovného skauta alebo skautku. Skoro celý deň človek presedí. Niekoľko hodín v škole, potom za počítačom alebo pri televízií a tak svaly a kondícia slabne. Dohodnite sa v družine, akému športu sa budete najbližšej dobe venovať. Každý si môže vybrať podľa toho čo ho baví, alebo celá družina sa môžete venovať jednému spoločne. Zmerajte si vaše aktuálne športové výkony (výdrž, rýchlosť, ..) a snažte sa zlepšovať. Na konci si porovnajte výsledky. Ak si neviete vybrať šport, ktorému by ste sa venovali, môžete si spraviť prehľad športov. Vyrobte si nástenku, kde budete pridávať otestované športy (tenis, futbal, bicyklovanie, plávanie ..) a potom si vyberte jeden, ktorý vás najviac uchvátil.

3. Viem vysvetliť fungovanie môjho tela

• Na družinovke si môžete vytvoriť maketu tela v životnej veľkosti s popisom hlavných orgánov a ich funkcií. Radca môže pre členov družiny pripraviť vedomostnú súťaž, kde si preveria svoje poznatky o fungovaní ľudského tela. Získané vedomosti môžete využiť aj pri športovaní a správnej životospráve.

4. Poznám zásady zdravého životného štýlu

• Dôležité je aj vedieť čo môže škodiť telu a zdraviu. Napríklad, ako môže fajčenie negatívne ovplyvniť zdravie, kondíciu a aké choroby môže spôsobiť.
  • Na viacerých družinovkách sa môžete zahrať na vedecký tím, ktorý zostavuje správny životný štýl pre skautov a skautky. Výskum sa môže zameriavať na poznávanie zdravých a nezdravých jedál, potravín, ktoré potrebujeme, aby svaly, nervy, črevá fungovali správne. Predmetom výskumu môžu byť aj vitamíny, kde ich nájdeme a prečo ich naše telo potrebuje.

magi