Hlavní stránka » Bodování (s) hrou

10. ledna 2014

Bodování (s) hrou

Míváte problém s hodnocením dětí na schůzkách? Čím to je, že klasické strohé tabulkové celoroční bodování se časem omrzí nejen vám, ale především i dětem? Docházejí vám nápady na zajímavé oživení schůzek? Řešením mohou být krátkodobější bodovací (chcete-li, etapové) hry.

Začíná nový rok, nové pololetí. Nováčci už se takřka zabydleli ve družině i v oddíle a se služebně staršími, zkušenějšími členy už pomalu utvářejí spolupracující partu. Všichni s napětím očekávají, co nového jsme si pro ně připravili.

Víme, že velkou službu nám při přípravě programu může prokázat etapová hra. Většinou se setkáváme s etapovkami celoročními, avšak z vlastních zkušeností mohu říci, že především menší děti po nějaké době přestanou hru sledovat a stejně to je se snahou o získání bodů. Navíc nám ke konci roku začnou docházet legendy ke hrám, tím pádem celá etapovka přestane bavit i nás. Je-li tohle i váš případ a už si nevíte rady, můžete zkusit sestavit krátkodobější bodovací plán. Ať už na pár měsíců nebo na pár schůzek, s principem klasického bodování nebo za lákavé, netradiční ceny, cokoliv se vám zamane.

Věděli jste, že…

…bodování jako jeden ze základních nástrojů výchovy v Junáku začal zavedl Jaroslav Foglar – Jestřáb?

Mohlo by to vypadat asi takto:

CHCE TO DOBROU LEGENDU

Bez dobrého a poutavého příběhu máte na stole jen další tabulkové bodování.

Př.: Z pohádky do pohádky – družinka se náhle ocitla v pohádkové říši a pomocí různých bodovaných úkolů se musí vrátit do našeho světa.

  • sportovní den v pirátském stylu střediska Blaník

PROMYŠLENÉ BODOVÁNÍ

Kromě tabulky na zapisování docházky si třeba namalujte plakát, na kterém bude graficky znázorněn postup jednotlivých členů. Je to pro ně dobrá zpětná vazba.

Př.: Mapa pohádkové říše, po které si děti posouvají své panáčky ve snaze dostat se co nejdříve k místu, ze kterého se vrátí do reálného světa.

ETAPOVÉ HRY

Pravidelně do programu zařazujte kromě obvyklého bodování (docházka, pomůcky na schůzku,…) a bodovaných her (jakákoliv hra, za kterou je možné obdržet nějaké bodíky navíc) i propracovanější etapové hry. Třeba zapojte i ostatní členy oddílu, se kterými děti obvykle nepřijdou do styku – je to částečně i dobrodružství.

Př.: Na své cestě po pohádkové říši děti potkávají spoustu zvláštních bytostí. Jednoho dne se dostanou na hrad, kde se vlády násilím chopil zlý králův bratr. Jejich úkolem je splněním několika úkolů vysvobodit krále a vyhnat jeho zlého věznitele. Král je potom za odměnu pošle o něco blíž k cíli.

Věděli jste, že…

…vynálezem dlouhodobých her udělala skautská metodika obrovský vývojový skok?

„Přikažte dvanáctiletému klukovi, aby doběhl do lesa do vzdáleného tři sta metrů, poběží nejspíš velmi pomalu. Jestliže mu však v rámci herního libreta přidělíte úkol poštovního jezdce, který má dopravit do vesnice zprávu o hrozícím nebezpečí, uběhne těch tři sta metrů jako o život. Zvlášť, když je trasa ostřelována nepřáteli.“ (Miloš Zapletal)

Víc v knize Století skautingu.

DYNAMICKÝ VÝVOJ A STRHUJÍCÍ KONEC

Postupně stupňujte napětí i náročnost her až nakonec. Když se nakonec semele nejakčnější a tudíž nejzábavnější etapovka, bude mít celá hra ten správný efekt a zúčastnění si z ní odnesou nejvíc.

Př.: Na úplném konci musí celá družinka porazit černokněžníka, který je drží v oné říši pohádek. Nejdříve ale musí získat všechny ingredience do lektvaru, díky němuž je možné černokněžníka porazit. Mohou třeba postupovat po stanovištích a plnit úkoly, kterými si také připomenou vše, co se během roku naučili. Za každý splněný úkol pak dostanou jednu potřebnou ingredienci k výrobě lektvaru.

  • souboj na závěrečné výpravě po půlroční rytířské legendě, oddíl Černý šíp Praha

ZAPÁLENÍ PRO HRU

To vlastně platí všude :). Když děti uvidí, že vás hra nebo jiná činnost baví, více se pro to nadchnou.

Tak přeji příjemnou zábavu a hodně štěstí v novém roce!

Hrajete ve vašem oddíle také nějaké etapové hry? Jaké? Máte také nějaké nápady na zvýšení aktraktivnosti bodování?


sepsala Káťa

Přečteno 9379×


Komentáře

Názory ke článku Bodování (s) hrou

Přidat názor

Váš e-mail nebude nikde veřejně zobrazen, bude sloužit administrátorům pro jejich potřeby.

Kontrolní otázka (odpovídejte číslicí, např. 5):

Vyhledávání