Hlavní stránka » Družinovka s oldskautem

14. dubna 2014

Družinovka s oldskautem

Máte při oddíle nebo ve středisku nějaké oldskauty? A děláte společné skvělé akce? Jestli ne, proč nezačít – třeba tím, že je s družinou pozveš k vám na schůzku. A PROČ?

Myslíš, že budeš skautovat celý život? Umíš si představit, že bys ze skautingu odešel?

Oldskauti jsou lidé, kteří si to představit nedovedli – a tak zůstali. Možná si s nimi nezaběháš o závod, přesto to jsou ale lidé, kteří skautingu dali život a měli kdysi možná stejná přání a ideály jako ty.

Co měli, možná mají!

PROGRAM S OLDSKAUTY

Jako rádce bys měl asi nejprve za jedním z oldskautů (nebo za všemi na jejich schůzku!) zajít. Měl bys mít představu

• co chceš uskutečnit (tedy zda schůzka nebo výprava)
  • proč to chceš uskutečnit (má to být zážitek, družina se má naučit plno nových věcí nebo chcete zjistit co nejvíc o historii vašeho střediska?)
  • pár tipů, jak by to podle tebe mohlo vypadat (chceš vymyslet velkou bojovku, kde budou proti sobě oldskauti a tvoji skauti? nebo bys radši kuchařský večer, kdy se pohostíte navzájem?)

Vysvětli oldskautům svou představu a zjisti, co by rádi dělali oni.

CO NESMÍ CHYBĚT

• Nezapomeňte na vzájemné seznámení, bude dobře, když se tvoji skauti budou po schůzce znát se všemi jménem!
  • Smích a zábava – vyber aktivity, které budou tvoje skauty bavit. Největší ostudou je, když si pozvete návštěvu a pak se koušete nudou celou schůzku.
  • Udělejte záznam o této události – vyfoťte se, natočte na kameru, zakřičte navzájem pokřiky a nahrajte je na mp3 nebo jednoduše něco zapište do oldskautské kroniky a nechte si zapsat do vaší družinové.

TIPY

• Oldskauti mívají úžasné historky z jejich skautování, o tom, jak jim do tábora přišel medvěd, jak spadli do latríny nebo jak se ztratili a několik dnů bloudili. Nechte si vyprávět.
  • Oldskauti mívají husté recepty, podle kterých vaří. Uvařte si navzájem a ochutnáte ty nejlepší domácí čaje i bábovky!
  • Oldskauti mají rádi drsné akce – můžete je využít třeba k tomu, že pro vaši družinu připraví zkoušku velkého bojovníka nebo celonoční pochod s bodovanými stanovišti.
  • Oldskauti jsou akční – připravte pro ně nečekané překvapení (třeba přepadení klubovny, kdy ji budou muset bránit)
  • Oldskauti chtějí vědět, jací jste – vidí ve vás svoje mládí a drží vám palce – připravte jim multimediální show o své družině.

Specialitky

• Až je budete zvát, vyrobte jim speciální pozvánky – co třeba najít fotku, na které je oldskaut malý a pak naaranžovat a vyfotit stejnou s vámi dnes
  • Přineste si po domluvě všichni hudební nástroje, taková megakapela tu ještě nebyla!
  • Obraťte role a připravte vy s družinou pro oldskauty bodovaný závod se stanovišti, něco jako malý Svojsíkáč

Zpracovala Káča