Hlavní stránka » Máte v oddíle pravidla?

22. srpna 2014

Máte v oddíle pravidla?

Hra bez pravidel? Země bez hranic? Několikrát za den se setkáváme s pravidly, která nám ukazují, co smíme a co ne. Dávají nám mantinely, hranice. Potřebujeme něco takového i v oddíle?

Všichni víme, že přecházet se má na zelenou (dopravní předpisy). Taky nám od malička vštěpují, že se nemáme šťourat v nose (společenské konvence). Nebo že vzít si něčí věc bez domluvy nebo zakoupení je krádež (desatero, zákony aj.). Čili přecházíme na zelenou, používáme kapesník a nekrademe – a pokud ano, čeká nás trest (přejede nás auto, vyhodí nás z místnosti, zavřou do vězení).

Oni? Kdo oni? Zkrátka svět, ve kterém se kdysi dávno pár lidí shodlo, že se jim bude společně žít lépe, když budou mít společně stanovené nějaké hranice a nějaká pravidla. A za jejich porušování budou stanovené pokuty nebo tresty.

Oddíl nebo družina je vlastně taky takový svět. Mikrosvět, do kterého se dostáváme příchodem do klubovny nebo na nádraží. Asi každý z nás cítí drobnou změnu, když do klubovny přichází. Můžu mluvit tak, jak jsem doma zvyklý? Zouvám si boty? Mluví se tu s otevřenou pusou? Co mám dělat, když si s někým fakt nerozumím? Tohle všechno jsou otázky, které napadnou nejen nováčka při příchodu do klubovny. Všichni se s nimi občas potýkáme – protože nevíme, co si můžeme a nemůžeme dovolit.

Proto je dobré mít v oddíle pravidla, znát hranice. A jakkoli jsou nepsaná pravidla výhodná, je lepší si je čas od času zapsat a pobavit se nad nimi. Jenže pravidla – to je vždycky pruda, že? Je to jako u her – nikoho nebaví je poslouchat, ale bez nich by ta hra nebyla tak dobrá.

Jak tedy na to?

Nejprve je důležité dohodnout se s vůdcem oddílu nebo oddílovou radou, jak takový program uvést – jestli ho vůbec potřebujete, v jakou chvíli, jestli už něco podobného někdy proběhlo. Tady je jeden nápad:

Představte si, že je oddíl velkou deskovou hrou, kterou chtějí hrát všichni jeho členové. Připravte si proto velký hrací plán, kde budou spojeny jeho dvě strany cestičkou (něco jako z Pohádky do pohádky).

A potom společně vymýšlejte, jaká bude mít tato hra pravidla – např. za pomoc druhému poskočím o tři políčka dopředu. Za sprosté slovo na družinovce jdu o dvě dozadu. Za neomluvení se ze schůzky o jedno dozadu. Za neuklizenou klubovnu celá družina 3 zpět. Za hezký úsměv 1 krok dopředu. Zároveň můžete vyznačit speciální políčka, která připomínají něco důležitého, na které když se stoupne, přenáší vás dopředu nebo dozadu. Nebo celá území, na která když se dostanete, je potřeba něco konkrétního splnit – např.: „Nacházíte se v šedém území. Není vás moc vidět ani slyšet. Proto celý týden mezi dvěma družinovkami udržujte kontakt mezi sebou – pište si, dejte si sraz o velké přestávce, jděte společně ven."

Pravidel, která taková hře nastavíte, může být hodně. Nezapomeňte ale, že by to měly být věci důležité, tak aby vám pomáhaly a ne vás omezovaly. Pokud to jen trochu půjde, zkuste je nastavit spíš tak, abyste bodovali správné chování.

Možná témata:

• jak v oddíle mluvíme (sprostá slova, ale i oblíbené hlášky, možnost říct, co si myslím)
  • jak se hlásíme na akce/omlouváme z akcí (komu dávat přihlášky, která jsou důležitá telefonní čísla, jak dlouho dopředu se omlouváme a komu)
  • jak se k sobě navzájem chováme (kouzelná slovíčka, vzájemná pomoc, pomlouvání, co když se pohádáme)
  • jak se oslovujeme
  • koho poslouchat
  • nechte každého člena, ať sám řekne, jaké by bylo jedno jeho pravidlo, které by chtěl přidat (nebo ve dvojici)

Hru potom můžete nechat vyvěšenou a hrát ji po celý měsíc/rok/tábor. Navíc se můžete rozhodnout, jestli ji bude hrát každý sám za sebe, nebo spíš po družinách (tady záleží na velikosti oddílu/družiny a tom, jak jste na tom s dodržováním pravidel zrovna teď, nebo taky na tom, jestli jsou členové spíše soutěživí nebo týmoví hráči.)

Jak zajistit dodržování pravidel?

Pár jednoduchých tipů:

• všichni musí vědět, co dané pravidlo znamená a proč by ho měl dodržovat
  • pravidla jsou pro všechny nastavená stejně (pro děti i vedoucí)
  • všichni o nich vědí (máme je v klubovně, v zápisníku, na webu)
  • víme, že pravidla nejsou od toho, aby se porušovala, ale dodržovala
  • víme, že nedodržení pravidel není zločin, ale kazí nám společnou radost

Zpracovala Káťa