Hlavní stránka » Práva a povinnosti rádce

5. září 2014

Práva a povinnosti rádce

Stal se z tebe od září rádce družinky, šestník či velká světluška? Řešíš a přemýšlíš, co jsou tvá práva a povinnosti? Nač si dát pozor, s čím počítat a jak se na to připravovat na celoroční činnost ti poradí Želwice, která rádcuje napříč oddílovými družinkami 7 let, tedy od svých 13 let.

Rádcovy povinnosti

Žádné začátky nejsou lehké, především je potřeba znát své rádcovské povinnosti, které převyšují práva. Které to jsou?

1. Příprava programu je TOP tvých povinnosti

Je to pomyslná špička ledovce tvého snažení! Připravit si dobrý program není snadné, musíš zvažovat hlavně to, komu jej adresuješ (holkám či klukům a jakému věkové rozhraní), v jakém prostředí jej budeš realizovat (na chatě, v klubovně, na zahradě, v lese, za pochodu apod.) a taky, kolik na to budeš potřebovat času (na přípravu i na realizaci.) Na toto téma by vydal samostatný článek, proto jej dál nebudu rozebírat.

2. Další povinností rádce je dochvilnost

Přijít včas je samozřejmostí, klidně přijď i dříve a připrav pro děti nějakou hru! Většina dětí ocení, když přijdou do klubovny a už je čeká překvapení v podobě nachystané hry. Jejich mozečky okamžitě přecvaknou na skautské myšlení. Pokud budeš chodit pozdě a věčně se vymlouvat, děti to přestane velmi rychle bavit a v družince ti moc dlouho nezůstanou.

3. Drž slovo!

Pokud dětem slíbíš, že za měsíc si uděláte nějaké rukodělky např. na dárky k Vánocům, anebo že je během půlroku vezmeš do divadla či kina, dodrž to! Většina lidí má rádo ty, kteří drží slovo a je na ně spolehnutí. Naopak nechtěj své svěřence zklamat, to ti rozhodně neprospěje.

4. Nemůžeš přijít? ŘEŠ TO!

Povinností každého rádce je poradit si v každé situaci. Pokud ti do schůzky něco vleze, ať je to návštěva lékaře, nemoc či svatba sestřenice, musíš vyřešit, co se schůzkou. Ideální je domluvit se pro jednou s rádcem jiné družiny, popř. schůzku včas odvolat a dát o tom vědět všem členům družiny.

5. Hlavní povinností každého rádce je řešit nenadále vzniklé situace,

kterých je přes rok spousty. Může jít o zkaženou náladu dětí, pokud jejich rodiče zrovna jsou na třídních schůzkách, může jít o nefungující topení, rozlité barvičky na koberci, zapomenuté klíče, nemocného člena oddílu, úrazy apod. Zachovej chladnou hlavu a věci řeš, např. s vůdcem oddílu.

Práva rádce

samozřejmě také jsou a většinou se odvíjí od zvyklostí jednotlivých oddílů. Každý oddíl to má zavedeno jinak, ale…

1. Rádce má právo získávat od dětí zpětnou vazbu,

která mu pomůže při tvorbě lepšího programu na dalších akcích. Samozřejmě na malých dětech člověk pozná, kdy se jim hra líbí, jsou zapálení a chtějí další 3 kola toho samého, naopak když už ze začátku se na to netváří a vypadají znuděně, je lepší hru utnout. Zpětná vazba nemusí být vždy otevřená diskuze zúčastněných, toho nejsou ani světlušky a vlčata schopní. Upřímně, i většina skautů a skautek s otevřenou diskuzí má problémy. Copak ty bys staršímu bráškovi či sestřičce otevřeně řekl, že se ti hra nelíbila, že byla blbá, náročná, nevhodná a nevím co ještě? Umět říci pravdu v tomto ohledu je těžké, o to těžší je takovouhle pravdu/kritiku přijímat. Zkus s dětmi méně obtížnou formu zpětné vazby! Děti mohou k jednotlivým hrám na schůzce na závěr přiřadit třeba nějaké kamínky či lístečky, aby ji ohodnotily. Pokud sepíšete všechny hry za danou schůzku, či výpravu (např. 10 her), a dáte každému dítěti 3 lístečky a ať je dají k těm hrám, které se jim nejvíce líbily, vyjde vám dosti jasný výsledek. Můžete celkově hodnotit hru či danou akci např. pomocí smajlíků nebo sluníček/mráčků… Typů zpětné vazby je spousty.

2. Máš právo se jako rádce dále vzdělávat!

Nejde jen o to, že si v časopisech či na skautských webech pročítat tipy na to, jak pracovat s dětmi, jaký volit program a nač si dávat pozor! Existuje spousta vzdělávacích akcí, které jsou určeny právě rádcům. Většině z nich se říká rádcovské kurzy. Většinou se jedná o několika víkendový kurz s přednáškami, ale i diskuzemi, předáváním zkušeností a praktickým programem. Dále můžeš vyzkoušet velká setkání rádců a všech, kteří aktivně pracují s dětmi a chtějí se dále vzdělávat – např. Žirafa, MiQuik, Elixír, CVVZ apod. Mnohé se můžeš přiučit i na ObRoku. Nejen, že si vyslechneš, jak pracují a fungují jiné oddíly a jiní rádcové, ale můžeš si i prakticky vyzkoušet různé typy programů – naučný, psychologický, seberozvojový i zážitkový… Užiješ si samozřejmě prima akci s prima lidmi, najdeš nové přátele a odpočineš si od svých dětí z klubovny, což je lákavé, ne?

3. Máš právo být kreativní!

Rádce družinky je zkrátka ten, kdo vymýšlí a realizuje svou fantazii ve prospěch oddílu. Jako vůdce oddílu nebo později i ve vyšších funkcích svou kreativitu tolik nevyužiješ! Vymýšlej hry, soutěže a kvízy, maluj dětem plakátky na nástěnku, pracuj na oddílovém webu a další! Nevěřil bys, jak kreativně jde pojmout například učení šifer! Pokud máš třeba starší děti – skauty a skautky, můžeš jim pozvánku na výpravu dát v šifrách.

4. Máš právo podnikat spoustu dalších věcí!

Piš pro skautské weby své těžce nabyté zkušenosti, veďte s dětmi kroniku či družinkový web/blog, připravuj etapovou celoroční hru nebo třeba celotáborovou hru!

Můžeš své družince dávat speciální úkoly, plnit s nimi stezky běžnými i alternativními metodami, ale i dělat mimořádné akce, jet s družinkou na nějakou větší akci, zajít do kina, divadla či do čajovny, anebo se třeba zúčastnit nějaké velké soutěže či závodu. Pokud jsi zdatný pisatel, můžeš také psát články třeba pro vaše městské/vesnické noviny o vašem skautském životě.


Jaké strasti i prima věci Tě v rádcování čekají, nač se připravit a s čím počítat při běžné družinkové činnosti už zhruba víš. V dalším článku očekávej to, jak si poradit a čeho se držet při družinové akci či výpravě. A CO RADY NA ZÁVĚR?!?

Poraď si v každé situaci! Toto by mělo být heslem každého člena skautského hnutí! Bohužel, návod na to, jak být dobrým rádcem nemůže být nikdy univerzální, protože život si vymýšlí situace, které by deset dobrých a zkušených rádců nečekalo.

Na práci je ideální, pokud člověk má k sobě dobrého parťáka. Pokud tvoříte program ve dvou spolu anebo každý zvlášť polovinu, ušetříš čas, anebo dáš dohromady hru náročnější na přípravu. Navíc si můžete i rozdělit práva a povinnosti rádce.

A CO TY? JAKÁ PRÁVA A POVINNOSTI BYS JEŠTĚ PŘIDAL/A?


Zpracovala Želwice

Přečteno 6081×


Komentáře

Názory ke článku Práva a povinnosti rádce

  • julča - cáca    |   Nová rádkyně (neregistrovaný)  29.10.2015 18:12

    Ahoj! Moc děkuju za tenhle článek! Opravdu mi to pomohlo, protože začínám vést světlušky. Je to úžasné a šířím tyto skvělé informace dále! :)

    odkaz na tento příspěvek | odpovědět

Přidat názor

Váš e-mail nebude nikde veřejně zobrazen, bude sloužit administrátorům pro jejich potřeby.

Kontrolní otázka (odpovídejte číslicí, např. 5):

Vyhledávání