Hlavní stránka » Duchovný rozvoj

8. prosince 2014

Duchovný rozvoj

Pri výchove skautov a skautiek nemôžeme zabúdať ani duchovný rozvoj, ciele pre hľadanie zmyslu života. Skautov učíme, aby tolerovali rôzne náboženské vyznania a snažili sa prehlbovať svoju vlastnú vieru.

1) Hľadám duchovný rozmer

• Radca môže členom družiny pomôcť objavovať duchovný rozmer života. Nie je to síce ľahké, ale ako družina môžete začať pomaly objavovať krásy sveta okolo seba. Veľmi silný zážitok zanechá v členoch družiny východ slnka a tiché pozorovanie, ako sa príroda zobúdza z noci. Môžete diskutovať o tom, čo znamená žiť pre tento moment alebo o dôležitosti vecí okolo nás, ktoré nás robia šťastnými a ktoré naozaj potrebujeme ku šťastiu a naopak, ktorých vecí sme otrokmi.

Na družinovke si môžete zahrať krátku hru. Radca pripraví 10 alebo viac papierikov s 10 (alebo viacerými) rozličnými vecami (zahrňujúc čas, lásku, priateľov, rodinu, zdravie, počítač…) a rozdelí družinu do malých skupín. Tieto skupiny sa teraz plavia po mori, ale do ich člna začína pomaly tiecť voda. Ich úlohou je sa postupne zbaviť závaží, tie predstavujú papieriky, tak aby mohli pokračovať vo svojej ceste. Keď skupina vyhodí závažie, musí povedať pre sa tak rozhodla. Atmosféru aktivity môže dotvoriť šum mora. Na záver, keď skupiny doplávajú na pevninu, povedia aký im ostal posledný papierik a či je naozaj pre nich dôležitý.

2) Objavujem duchovné dedičstvo

• Každý člen družiny si pripraví svoj náboženský rodokmeň a na družinovke ho môže prezentovať. Cieľom rodokmeňa je, aby členovia družiny spoznali svoje duchovné dedičstvo, ktoré dostali vo svojej rodine. Ak niekto nemá záujem robiť náboženský rodokmeň svojej rodiny, môže pripraviť mapu Slovenska a zastúpenie rôznych náboženstiev v jednotlivých regiónoch. Môžete s družinou zistiť ako to bolo s náboženstvami na Slovensku napríklad pred 100 rokmi a teraz. Väčšina rodín na Slovensku slávi Vianoce alebo Veľkú Noc. Vieme prečo tieto sviatky slávime a aký majú význam, aké je ich posolstvo?

3) Tolerujem iné náboženstvá a duchovné cesty

• Vo svete je veľa náboženstiev. Radca si môže pre družinu pripraviť kvíz o rôznych náboženstvám a kultúrach, zaujímavostiach zo slávenia sviatkov, alebo druhu bohoslužby. Po kvíze si spoločne prejdite odpovede. Na záver si radca môže spraviť krátku prezentáciu s fotkami. Ak máme náboženstvá a rôzne vierovyznanie tolerovať, najprv ich musíme poznať.

magi