Hlavní stránka » Demokratická atmosféra v družině

28. ledna 2012

Demokratická atmosféra v družině

Výchova k demokracii je důležitá. Je dobré mít odněkud vyzkoušeno, že to funguje, že když chci a budu se snažit, mohu něco kolem sebe (třeba i jen v družině) změnit.

Jak na to?

Poradíme ti několik prvních tipů k nastartování, ostatní tě jistě napadnou samy!

Co budeme dělat

O programu třeba na půl roku, případně o místech, kam a jak se půjde na výpravu, se dá také rozhodovat demokraticky. Ani k tomu však není nutné pouze sedět a hlasovat, případně vyplňovat dotazník. Pokud máte družinové peníze (nebo oddílové), přiděl každému stejnou sumu a na příští schůzku si připravte trh: každý prodává své nápady a všichni nakupují přesně to zboží, o které nejvíc stojí. Pokud tedy vím, že mě nebaví chodit kolem rybníka na kraji města, dám radši peníze na výpravu do skal s přespáním pod převisem.

Peníze, které už jednou byly vhozeny do pokladničky k nějakému programu, nesmí být znovu použity na hlasování – placení jiného z programů. Ten z vás, který vydělal na svém nápadu nejvíc peněz si pak zaslouží aspoň nějaké body!

Demokratická výprava

Tohle se nejlépe hraje s kolem. Vyjedete od klubovny s mapou okolí. Třeba na celodenní výpravu. Na každé křižovatce se rozhodujete, kam dál. Hlasováním. :-)

Je pak na odpovědnosti každého z družiny, zda se budete výborně bavit, až pojedete popáté kolem klubovny, nebo zda se podíváte do vzdálených lesů a luk.

Rádce musí hru včas ukončit, abyste se stihli v pořádku vrátit!

Družinová pravidla

Všichni se snažíme žít podle skautského zákona, ale ani tam není obsaženo vše. Určite najdete v družině plno příkladů okamžiků, kdy by se vám hodila nějaká družinová pravidla. Vytvořte si je! A zkuste to jinak!

Rádce připraví na schůzku začátky vět, typu:

• „Na schůzku s sebou beru…“
  • „Na schůzku s sebou neberu…“
  • „Nikdy…“
  • „Vždycky…“
  • „Když…“

Každý začátek věty bude potřeba aspoň třikrát. Rozloží je na kartičkách s větším písmem po stole a každému členovi dá 7 volných papírků.

Pak se všichni snaží jednotlivé věty doplnit tím, co chtěji a nechtějí v družině.

Na závěr se hlasuje o jednotlivých tvrzeních. Pokud není pro žádné plný počet lidí (každý může hlasovat, kolikrát chce), tvrzení společně upravte, aby se pod ním mohli podepsat všichni! Tím se zároveň zavazujete ho dodržovat a nejlepší bude, když si ho i někde vyvěsíte.

Pravidel byste neměli mít víc než 5 – 10. Příliš mnoho pravidel taky škodí – málokdo si pak pamatuje, co všechno má vlastně dodržovat. :-)

Tip:

Pokud se bojíš, že družinu nic nebude napadat, připrav jim třeba jednoduchou koláž jako nápadník: nalep obrázky

• mobilu
  • jídla
  • pití
  • mp3 přehrávače
  • hádku mezi lidmi
  • fotku vůdce
  • fotku z výpravy
  • zraněného člověka
  • psa
  • oblečení na diskotéku
  • atd.

Svobodná volba

U všech programů i samotného rozhodování o programech by mělo platit, že se každý může, ale nemusí zúčastnit. Důležité je, aby ale nikdo v družině zásady nezneužíval – aby tím nemanipuloval s hlasováním, aby to nedělal, když ho někdo naštve atd. Použít se toto právo má pouze ve chvíli, kdy člověk má pocit, že něco nechce – a není to pouze o chvilkovém rozmaru.

zpracovala Káča, editoval Teo