Hlavní stránka » Svetové dni na družinovke

10. března 2015

Svetové dni na družinovke

„Dnes je svetový deň…“ počujeme často z rádia, televízie alebo čítame na internete. Čo tak sa inšpirovať svetovými dňami a zapojiť ich do družinového programu?

Niekedy sa ani nezamýšľame nad tým, že práve dnešný deň môže byť svetovým dňom, ktorý nás môže inšpirovať k činnosti nielen na skautských družinovkách. Takúto skvelú šancu treba využiť a zapojiť svetové dni do družinového programu. Svetové dni pokrývajú také rozmanité témy a námety, že sa zaručene v každom mesiaci nájde aspoň jeden, ktorý dokážete použiť. Od dňa obličiek, cez deň úsmevu až po deň zrušenia otroctva, možnosti je nepočetne veľa.

Prečo použiť svetové dni na družinovke?

Rôznorodosť

V každom mesiaci sa nájde viacero zaujímavých dní, ktoré vám môžu byť inšpiráciou. Medzi týmito dňami sa nachádzajú dni environmentálneho zamerania, zdravotnej prevencie ale aj vtipné svetové dni. Sviatočné a výnimočné dni môžete hľadať aj v našom kalendári. Nebojte sa zapojiť aj národné významné dni alebo dni, na ktoré sa viažu ľudové tradície. Prvým krokom, ktorý treba urobiť, je vybrať svetový deň, získať o ňom informácie a prispôsobiť aktivity.

Aktivity

Keď už viete tému dňa, je potrebné zistiť o ňom viac a vytvoriť aktivity, ktoré by s danou témou súviseli. Na družinovke neuškodí ani trochu teórie o konkrétnom dni ale potom hor sa do praxe. Niektoré svetové dni sú iniciované rôznymi združeniami a organizáciami. Mnoho krát vám samotné organizácie ponúknu tipy na činnosť. Tvorba družinovky sa pre vás stáva jednoduchšou. Aktivity môžete prebrať úplne alebo ich prispôsobiť na svoje podmienky. Prerobiť môžete aj množstvo bežných hier. Napríklad obyčajná naháňačka. Na deň stromov nahradí domček stromček a schovať sa v ňom môžete iba vtedy, ak správne poviete jeho názov. Samozrejme svetové dni majú aj omnoho hlbší význam. Dávajú nám podnet na to ,aby sme sa zamysleli nad rôznymi témami alebo získali nové informácie. Využite svetový deň ako inšpiráciu na dumku alebo zamyslenie.

Váš deň

Inšpiratívna je aj myšlienka vytvorenia vlastného dňa. Viete o tom, že aj skauti majú svoj deň? A hneď dva. 22. február, deň narodenia nášho zakladateľa Bí-Pího a jeho manželky Lady Olave je Dňom sesterstva alebo medzinárodným dňom skautiek. 24. apríla na Juraja, nášho patróna, je svetový deň všetkých skautov. Čo tak si pridať ešte jeden skautský deň? Vytvorte si ako družina svoj družinový deň. Oslavujte ho každý rok. Vytvorenie tejto milej tradície určite oceníte. Spojí vás ako družinu. V dospelosti vám možno vyčarí úsmev na tvári, keď sa pozriete do kalendára a vy si spomeniete na členov svojej družiny, radcu a na krásne chvíle prežité spolu na skautingu.

Námet na celý rok

Svetové dni môžu byť vašou celoročnou etapovkou. To isté ale vždy iné. Program si budete vedieť plánovať dopredu, keďže svetové dni ľahko nájdete na internete. Spravte si v klubovni zoznam dni, ktoré budete oslavovať a plánujte spoločné aktivity. Nechajte aj svojich členov podieľať sa na programe. Možno vás prekvapia a prídu so skvelými nápadmi. Zapojte sa aj mimo družinoviek. Každý sám a pritom spolu. Na deň vody pite iba čistú vodu a na deň srdca si oblečte niečo červené. Takto môžete šíriť osvetu aj vo svojom okolí. Nezabudnite na fotodokumentáciu svojich dní. Aby sme vám to uľahčili, každý mesiac vám dáme tipy na svetové dni a aktivity, ktoré môžete použiť.

Rapotačka