Hlavní stránka » (Nejen) plátěný domov

29. května 2015

(Nejen) plátěný domov

O tom, že je každý tábor zcela jedinečný, o tom jistě není pochyb. Nejenže tábory jednoho oddílu nejsou rok co rok stejné, ale především různé tábory různých oddílů se liší, někdy až tak, že by to člověk ani netypnul. Vezměme si třeba takové spaní. V čem všem spí skauti a skautky na táborech?

(A teď pomineme spacáky, to je samozřejmost :) )

Chatičky

Chatičky všichni známe. Ač do nich třeba na tábory nejezdíme, jistě jsme v nich někdy spali, především na akcích se školu. Když přijedete na tábor, už tam stojí, jen tak do nich neteče, často mají i světlo a elektřinu, někdy i sprchy. Když si zapomenete něco pod postelí a za rok se vrátíte, snadno se může stát, že to tam ještě najdete :)

Iglů

Iglůčka, tedy skládací turistické stany. Jsou lehké, dají se rychle sbalit a ještě rychleji postavit. Často jsou používané především na turistické tábory, kde se nestanuje na jednom místě. Jsou sice nepromokavé, ale když je ošklivo a vy neustále lezete dovnitř a ven, máte tam stejně mokro. A je tam hned nepořádek!

Týpí

V poslední době rovněž využívaný způsob stanování na táborech. Obrovské stany, do kterých se vejde více lidí. Uvnitř se může dokonce i rozdělat oheň, když si osadníci ovšem nanosí dříví. V týpí se i lépe udržuje pořádek a velkou výhodou je i to, že se člověk nemusí neustále shýbat. Postavit týpí je ale docela náročné na dlouhé tyče. Víc o týpku se dozvíte v jednom z předešlých článků (Táboříte opravdu v týpí?).

Stany s plátěnou „podsadou“

Klasické stany – „áčka“. Aby nebyly na zemi, jsou zdvižené a stěny tvoří plachta. Ta ovšem není pevná, při dešti snadno proteče.

Stany s dřevěnou podsadou

Podsada ze dřeva, to je český vynález. A jsme na něj i náležité pyšní! Podsadový stan se skládá z plachty ve tvaru „A“ a čtyř stěn z dřevěných prken. Stěny jsou pevné, neprotečou. Navíc se vozí sešroubované a sestavení většinou není nikterak složité. Jedinou nevýhodou je, že se musí boční stěny někde přes rok skladovat.

Stany se stloukanou podsadou

Horní část je opět „Áčko“, případně jehlan. Podsada je taktéž ze dřeva, ale s jedním velkým rozdílem – stěny se nevozí a neschovávají, ale stloukají se na místě vždy znovu a znovu.

Jak to vypadá konkrétně? Jediné, co se přiveze z klubovny jsou celty. V lese se porazí soušky, nařežou se a udělají se z nich kolíky. Na louce se vyměří stany a kolíky se zatlučou do země, řádně hluboko. Z pily se nechají dovést krajinky – jsou to vlastně špatná prkna, okraje stromů, která nejsou přesně rovná a většinou se používají maximálně na topení. Tyto prkna se nařežou přesně na délku stěny stanu a následně se přitlučou ke dvěma kůlům, které jsou v rohu. Prkna se přidávají odspodu a nechává se vždy malý přesah, aby do stanu neteklo. To se udělá ze všech stran, jen ze předu se nechá díra na dvířka.

Pak se stlučou postele. Ty se dělají jednoduše, jsou to vlastně dvě kulatiny (soušky), na které se příčně nabijí rovná prkna. Následně se, většinou z lísky, vytvoří konstrukce, na kterou se posléze navlékne stan. Pak už stačí jen vyrobit dvířka, připevnit je na pant a vymyslet milion nejrůznějších vychytávek jako je zámek na dvířka, spousta poliček na cokoli, věšáky a tajné skrýše. Alespoň tak to děláme u nás.

A co vy? Jak vy spíte na táborech? Napište nám o tom do komentářů.

P.S. – Zkuste spát i jednu noc pod širákem. Je to paráda, těch hvězd, co je na nebi…