Hlavní stránka » Hlavolamy na tábor aj družinovku

2. července 2015

Hlavolamy na tábor aj družinovku

Občas treba prevetrať aj naše mozgové závity. Slovné, číselné, zápalkové alebo obrázkové. Je ich nespočetne veľa a často nám dajú pekne zabrať.

Hlavolamy sa používali už v starovekom Egypte a Číne. Populárne zostávajú dodnes. Svetový deň hlavolamov je 13. júl. Prečo práve tento deň? Z jednoduchého dôvodu. V tento deň sa narodil vynálezca svetoznámeho hlavolamu Rubikovej kocky Ernő Rubik.

Hlavolamy vždy a všade

Hlavolamy môžete okrem družinoviek využiť aj na tábore. Určite spestria váš program. Na internete sa nachádza veľké množstvo hlavolamov. Ak budete vyberať hlavolamy do vášho programu, nezabúdajte na pestrosť. Vyberte slovnú úlohu, matematickú úlohu, prechody alebo presypy, zápalkový hlavolam. Skúste zohnať skladacie hlavolamy ako napríklad ježko v klietke alebo známu Rubikovu kocku

Ako pracovať s hlavolamy?

Môžete zvoliť riešenie v skupine alebo to nechať na jednotlivca. Napríklad každý deň na tábore alebo na družinovke dajte deťom hlavolam. Určite čas čas, kľudne aj celý deň. Vyhodnotenie môžete dať na konci dňa alebo na ďalšej družinovke.

Vyskúšajte…

Skaut Tranzistor

Skaut Tranzistor sa vybral na expedíciu. Počas ciest si postupne ochočil líšku, zajačika a našiel i veľmi vzácny druh mrkvy, ktorý chcel priniesť svojej babičke (vášnivej záhradkárke). Musel však neustále dávať pozor, pretože i keď ho zvieratká počúvali, v jeho neprítomnosti by určite líška zožrala zajaca alebo zajac vzácnu mrkvu. Prišiel však k vysokému bralu, ktoré musel zliezť. Problém bol ten, že do batohu mu vošiel len jeden zvierací spoločník, alebo vzácna zelenina. Nakoniec to však šikovne vyriešil a priviezol si domov aj zvieratká aj mrkvu. Ako sa mu to podarilo?

Zašifrované slová

Rozlúštite zašifrované slová

1. Hr
  2. JAc
  3. V 50 & 500 O
  4. naPO
  5. sky sky sky
  6. kkkkk

Vypínače

Si v miestnosti s tromi vypínačmi. V druhej miestnosti je jedna žiarovka. Do miestnosti so žiarovkou môžeš ísť len raz. Ako zistíš, ktorý vypínač je spojený zo žiarovkou? Do miestnosti nie je vidieť. Miestnosti sú v úplne inej časti budovy.

Dvaja synovia

Šejk mal dvoch synov. Na smrteľnej posteli im povedal, že dedičstvo získa ten z nich, koho ťava dôjde do mesta ako druhá (z oboch tiav). A tak sa synovia vydali z domovskej oázy na cestu do mesta. Po troch dňoch pomalého poflakovania na ceste stretli starca (samozrejme mimoriadne múdreho). Keď mu povedali o svojom trápení, niečo im poradil. Hneď potom vyskočili obaja na ťavy a uháňali k mestu. Čo im poradil?

Susedia

Túto logickú hádanku údajne vymyslel Albert Einstein a údajne ho 98% ľudí vôbec nevyrieši. Je rada piatich domov, pričom každý má inú farbu. V týchto domoch žije päť ľudí rôznych národností. Každý z nich chová iné zviera, rád pije iný nápoj a fajčí iné cigarety.

1. Brit býva v červenom dome.
  2. Švéd chová psa.
  3. Dán pije čaj.
  4. Zelený dom stojí hneď vľavo od bieleho.
  5. Majiteľ zeleného domu pije kávu.
  6. Ten, kto fajčí Pall Mall, chová vtáka.
  7. Majiteľ žltého domu fajčí Dunhill.
  8. Človek z prostredného domu pije mlieko.
  9. Nór býva v prvom dome.
  10. Ten, kto fajčí Blend, býva vedľa toho, kto chová mačku.
  11. Ten, kto chová kone, býva vedľa toho, kto fajčí Dunhill.
  12. Ten, kto fajčí Blue Master, pije pivo.
  13. Nemec fajčí Prince.
  14. Nór býva vedľa modrého domu.
  15. Ten, kto fajčí Blend, má suseda, ktorý pije vodu.

Kto chová rybičky? (patríte medzi tie 2%)

Krátke hlavolamy

• Prečo nemôže byť muž žijúci v USA pochovaný v Kanade? • Ako najďalej môže pes zabehnúť do lesa? • Jeden hokejový fanúšik tvrdil, že vie povedať skóre každého zápasu ešte pred jeho začiatkom. Ako to dokázal? • Máte zapáliť oheň ak máte k dispozícii lieh, benzín, noviny, sviečku, koks, čierne uhlie, krabičku zápaliek a kus vaty. Čo zapálite prvé? • Prečo zjedia Číňania viac ryže ako Japonci? • Ako sa hovorí žene, ktorá nemá všetky svoje prsty na jednej ruke?

Riešenia sa dajú vyhľadať aj na internete alebo napíšte na program@skautin­g.sk

Rapotačka