Hlavní stránka » Ľavou rukou

10. srpna 2015

Ľavou rukou

My skauti používame ľavú ruku pri pozdrave. Zhruba 12% populácie ju však využíva v bežnom živote viac ako pravú. Ľaváci oslavujú svoj deň v auguste.

Vo vašom okolí a možno aj vo vašej družine sa určite nachádza minimálne jeden ľavák. Ten bude na dnešnej družinovke vo výhode. Medzinárodný deň ľavákov je 13. augusta. Vyhlásila ho roku 1976 organizácia Lefthanders International, ktorú založil istý aktívny ľavák z Kansasu.

V minulosti boli títo ľudia považovaní za menejcenných, podivných, ba niekedy až za bosorákov. Ľudí, ktorí javili znaky „ľavorukosti“ sa pokúšali pretvárať na pravákov. Dnes už to našťastie tak nie je a ľaváci môžu byť sami sebou.

Intro

Na úvod ľavorukej družinovky si spravte prezenčku. Poproste členov, aby sa každý po príchode na družinovku podpísal ľavou rukou.

Po tejto krátkej úvodnej aktivite môžete položiť svojej družine zopár otázok:

Ako sa vám písalo ľavou rukou?

Poznáte niekoho, kto je ľavák?

Myslíte si, že sú pre tohto človeka niektoré veci ťažšie?

Ľavácky závod

Vyskúšajte si, ako je to robiť veci ľavou rukou. Precvičovať ju nie je zlé. Nikdy neviete, kedy sa vám to môže zísť. Pri niektorých úlohách zistíte, že používať pravácke nástroje je pre ľaváka veľmi ťažké. Pre závod môžete vytýčiť trasu či už vonku alebo vo vnútri. Na začiatku dostane každý lyžičku s kúskom ovocia. Tú musí niesť po celý čas v ľavej ruke. Na každom stanovisku ju môže odložiť a plniť úlohu, samozrejme ľavou rukou. Závodiach môžete pustiť naraz ale musíte rátať s tým, aby mal každý na stanovisku materiál na plnenie úlohy. Môžete merať čas ale aj to, do akej mieri bolo jednotlivé stanovisko splnené.

Potrebujete: nožničky , papiere s nakresleným kruhom, zápalky, zemiaky, škrabky na zemiaky, klince, kladivo, lyžice, ovocie

1. Vystrihni kruh – Na prvom stanovisku je úlohou členov vystrihnúť kruh z papiera. Pripravte predkreslené kruhy, aby boli na tom všetci rovnako. Môžete na ne napísať mená hráčov, aby ste potom mohli vyhodnotiť najkrajší kruh.

2. Postav vežu zo zápaliek iba ľavou rukou – Do škatuliek dajte rovnaké množstvo zápaliek. Veža môže byť stavaná vo forme ohňa – hranice.

3. Ošúp zemiak praváckou škrabkou – Vyberte približne rovnaké zemiaky.

4. Zatlč kladivom klinec – Klincov zoberte pre istotu viac, určite sa vám zídu. Samozrejme dbajte na bezpečnosť.

5. Daj si lyžicou kúsok ovocia – Pri poslednom stanovisku, ktoré bude aj cieľom bude úlohou zjesť kúsok ovocia, ktoré si po celý čas nosili so sebou.

Cieľ

Cieľom precvičiť si ľavú ruku a vyskúšať si používanie bežných nástrojov pomocou ľavej ruky. Cieľom je uvedomenie si odlišnosti medzi ľuďmi a rešpektovanie toho, že niekto je iný ako my.

Na konci hry môžete vyhodnotiť najrýchlejšieho ľaváka a najzručnejšieho ľaváka. Môžete sa porozprávať o tom, čo bolo najťažšie a čo ľahké.

Pravácky svet

Možno ste sa až do tejto chvíle nezamysleli nad tým, aké je ťažké byť ľavákom. Na prvý pohľad bežné veci sú prispôsobené predovšetkým pre pravákov. Otváranie chladničky, otváranie dverí MHD, pravítka, nožnice, kuchynské nástroje. To všetko môže byť pre ľavákov problém. So správnymi nástrojmi však dokážu všetko zvládnuť bez problémov. To, že robia veci ľavou rukou nie je žiadny handicap ani choroba. Čim to je vlastné spôsobené? Byť ľavákom je človeku predurčené ešte predtým, ako sa narodí. Znamená to, že je u neho dominantnejšia pravá hemisféra mozgu (tá ovláda ľavú stranu tela). U pravákov je zas dominantnejšia ľavá hemisféra.

Vyskúšajte…

• Zahrať si tenis, bedminton alebo ping pong ľavou rukou
  • Písať ľavou rukou
  • Jesť ľavou rukou
  • Používať myš na počítači ľavou rukou

Raz za čas nezaškodí precvičiť ľavú ruku. Nepotrebujete k tomu nič špeciálne. Skúste iba bežné veci, ktoré robíte pravou rukou, robiť ľavou. Tak si precvičíte aj svoj mozog. Nesnažte sa však nasilu bojovať proti prírode a zmeniť prirodzene prevažnú hemisféru.

Rapotačka