Hlavní stránka » Poselství sv. Jíří - i dnes je třeba přemoci draka!

24. dubna 2016

Poselství sv. Jíří – i dnes je třeba přemoci draka!

Draci nevymřeli! A už vůbec to nejsou bájní tvorové. Když kdysi mladý rytíř na bujném oři porazil draka a pomohl tak zachránit mladou a nevinou dívku, musel draka přemoci. Dobrovolně se postavil nebezpečí, před kterým ostatní utíkali. Jiřík tehdy přijal výzvu.

Legenda vypráví, jak dávné království sužoval zlý drak, který týden co týden zabil (a snědl) jednu nevinnou dívku. A to až do dne, kdy se v království objevil mladý rytíř na koni, později známý jako sv. Jiří. Ten se rozhodl ženy a celé město zachránit, vydal se nalézt draka a, s pouhým kopím, ho porazil.

Ačkoli se dnešní fantasy svět draky jen hemží – a je jedno, jestli jde o zlé Šmaky, hodné Safiry či roztomile úsměvné draky, co spí za humny – draci jsou všude kolem nás i v běžném životě. Někteř ídraci ypadají jinak….Belgický princ Albert oceňuje 10 letého Jeana-Claude Genota za statečnost. Mladík zachránil dívku z řeky. Brusel, okolo roku 1960.

Možná nevypadají tak, jak by člověk u draka čekal, ale jsou velcí, těžcí, často se schovávají tam, kde je nevidíme, pustoší vše okolo a ubližují lidem, je to zkrátka problém, který páli ledaskoho. Jsou to úkoly, které jsou velké, těžké, často si na ně netroufneme, tak je v mysli odkládáme někam hluboko, kde nejsou vidět. A přitom to ubližuje mnohým, často i nám.

V příběhu se příliš nemluví o tom, jak Jiřík draka vlastně našel. Možná proto, že to je pokaždé jinak – pokaždé je draků víc, jen někdy je některý až příliš velký a proto je dřív vidět.

Skauting byl třikrát zakázán – a třikrát obnoven. Že jsme s v roce 1990, kdy jsme se obnovovali potřetí, obnovit vůbec mohli, je zásluhou mnoha lidí, kteří porazili mnoho draků. Minulý režim byl jedním z těch draků, kteří jsou dobře vidět – žhnul celý rudě, nikdo u něj nevěděl, která hlava je jeho a házel jiskřičky, kde se dalo. A právě tato zlá doba ukázala tolik bojovníků, že je ani všechny neznáme. (Ikdyž se o to snažíme.)

Dnes tu možná tak velký drak není, nebo ho zatím nevidíme. Je tu ale spousty draků, kteří se krmí lidmi, především pak jejich hloupostí a zbabělostí a proto rychle sílí. Někteří draci k nám jako předzvěst posílají vlky, jiní si myslí, že jejich bohatsví velké jak to pod Osamělou horou jim dovoluje si vše koupit. Další se bojí měsíčku nebo toho, že na ně nezbyde.

Každý ten drak je drakem, kterého je třeba porazit. Ne vzít kopí a jít proti němu se zbraní; je potřeba se mu postavit, napravovat jeho lži a pomáhat Pravdě. Ve skautském slibu se praví, že bychom měli „duší i tělem být připraveni pomáhat vlasti i bližním v každé době“.

To znamená, nejen v době války, když jsou draci velcí a zlí, ale i v době míru. To znamená, nejen sobě, ale všem dobrým lidem okolo. To znamená, nejen svýma rukama, ale i svou myslí.

Některým drakům je potřeba přistříhnout křidélka….

I dnes je tu plno draků. Draků, kteří jsou tu pro nás. A je jen na nás, abychom se jim postavili. Každý takovému draku, na kterého stačí – někdo se může postavit za někoho, komu ve škole ubližují, jiný se může zasadit o férovou radnici. Někdo může draka porazit i pouhým pomáháním doma, jiný draka nepřemůže sám a bude potřebovat pomoc ostatních. Každý ale musíme přemoci sebe sama; toho draka, který v nás dříme a který nám spaluje všechno naše odhodlání.

Protože lenost, lhostejnost a nezájem, to je to, co draky živí. Tak na co čekáme? Do zbraně!

…a co najdeš ve tvé jeskyni?