Hlavní stránka » Skaut vs. telefon

20. června 2016

Skaut vs. telefon

Hodiny hlásí 8:30 – za několik málo hodin už sebudu sedět za monitorem, nýbrž před srubem na táboře. Ještě mám ale čas, abych publikoval tento článek. Přeji vskutku nadčasový zážitek při jeho čtení ;-)

Tuto problematiku řeší v dnešní době snad každý rádce: Během schůzky se náhodou podíváte na člena vaší družiny, který namísto zdravovědy masíruje displej svého telefonu, a kontroluje, jestli mu už Jirka náhodou neodepsal…Elek­tronika na schůzky prostě nepatří! Nebo snad ano? Čtěte dále, a dozvíte se více!

Začněme s problémem

Vraťme se na klubovnu – Frantův mobil opět zažívá intenzivní masáž. Co jsem si všimnul, tak takovíto „Frantové“ jsou většinou konzumenti: Na schůzku přijdou, účastní se programu – ale to je všechno! Nepřipravují si hry, programy apod.

Pokud Frantu důrazněji oslovíte (čti: napomenete), tak svůj telefon sice odloží, většinou je ale po chvíli opět ovládnut svým zařízením. Je proto třeba vymyslet jiné řešení. Ze zkušenosti mi vyplynuly tyto možnosti:

• Předem se s družinou dohodneme, že během schůzky nebude nikdo vytahovat telefon – pokud se tak stane, tak bude následovat námi definovaný trest
  • Pokud někdo telefon vytáhne v době, kdy není jasně řečeno, že je možné telefony používat, tak je jeho telefon přemístěn na tzv. výstavku – berme to jako dočasné zabavení věci
  • Zaměstnám Frantu nějakou aktivní činností, během které nebude možné mobil využít (třeba při hře)
  • Odměním ty, kteří během schůzky svůj mobil nepoužili v době, kdy to nebylo povoleno

Z toho nám vyplynuly čtyři možnosti, jak s oním Frantou zatočit:

POTRESTAT FRANTU | ZABAVIT TELEFON | ZABAVIT FRANTU | ODMĚNIT OSTATNÍ

Ze zkušenosti vím, že tresty moc nefungují. Zabavení telefonu zní možná „tvrdě“, ale když Franta nebude mít ke svému telefonu přístup, tak nebude mít příležitost jej opět použít. Pokud se však nechceme chopit role diktátora, ale naopak diplomata, tak využijeme čtvrté možnosti, která rovněž funguje. Co když ale zabavíme místo telefonu Frantu (všichni zajisté chápeme toto homonymum)? Frantu tím rozhodně zpacifikujeme – na druhou stranu ale nemůžeme neustále jen hrát hry.

Každý Franta je jiný, a je dokonce možné, že některý bude imunní vůči všem těmto „lékům“. Proto si musí většinou každý rádce s tímto problémem poradit individuálně – nebo lepé udělá, když tento (a jakýkoliv) problém prodiskutuje s vůdcem oddílu.

Proč naopak telefony na schůzce používat?

Doteď to může vyznít, že jsem velkým odpůrcem jakékoliv techniky ve skautu. Opak je však pravdou: Myslím, že je v dnešní době nevhodné užívat názoru „Telefony na schůzkách jsou tabu“. Zde se dá použít upravené rčení „telefon je dobrý sluha, ale zlý pán“. Pokud si je celá družina této skutečnosti vědoma a užívá mobily rozvážně, tak je vše v naprostém pořádku. Telefony v dnešní době navíc nabízejí spoustu užitečných funkcí, tak proč jich nevyužít?

Když se sdělují informace o výpravě, tak kupříkladu povoluji zápis těchto informací do poznámek v telefonu. Mně se například tyto poznámky synchronizují s mým elektronickým sešitem, popřípadě i s kalendářem, takže tyto informace rozhodně neztratím, a mohu je jednodušeji přeposlat.

Také jsem jednou uspořádal netradiční schůzku, jejíž náplní byl lov „kešek“. Kluci měli povoleno využívat svých telefonů, jako GPS zařízení.

Zároveň mohou na výpravách své telefony využívat jako fotoaparáty. Díky tomu máme z výpravy více fotek – více důkazů, že jsme si ji užili ;-)

Bavit či zabavit?

V tomto článku jsem chtěl poukázat na dvě věci: Telefon může na schůzkách dělat potíže, a zároveň může být velice užitečný při tvorbě a samotném průběhu programu. Všechno se však odvíjí od členů družiny – jestli jsou schopni svůj telefon užívat tak, aby svým jednáním nenarušovali průběh schůzky.

Děkuji Vám za přečtení mého článku, a někdy příště…

Sajonara!

připravil Jan Kovai