26. ledna 2012

Jak vést kroniku

Baví tvou družinu psát kroniku? Ne? A zkoušel/a jsi to tedy nějak změnit?

Kronika – k čemu vlastně je?

• zaznamenává události, které chceme nezapomenout
  • spojuje účastníky události, případně následovatele
  • umožňuje projevit kreativitu a tvořit
  • rozvíjí písemný projev
  • rozvíjí estetické cítění (vnímání krásy)

Vidíte tedy, kolik věcí jedna obyčejná kronika umí rozvíjet! A vy ji nepoužíváte nebo vás nebaví?

Tak ji změňte!

Blogy

Na netu můžete svou radost z akcí sdílet lépe – každý člen družiny ukáže fotky z „kroniky“ doma rodičům, pochlubíte se kamarádům i jiným družinám. A založit blog zvládne i malé dítě! Inspirujte se třeba na blogu Pavouřnice

Fotokronika

Pokud máte radši papírovou kroniku jako knihu, ale nikoho z vás nebaví o událostech psát, domluvte se, aby družinový fotograf stihl vždycky všechno důležité zachytit. To pak vyvolejte nebo vytiskněte a nalepujte či zakládejte do fotokroniky.Dá se ale udělat fotokronika i na netu!

CDčko

Zkuste za každý rok vaší činnosti vydávat družinové CDčko, může tam být vaše oblíbená hudba, fotky a videa z akcí, hlášky a věci nahrané na diktafon… A ještě se přitom naučíte pracovat lépe s počítačem!

Kronika jinak

Nechcete se vzdát svého tradičného psaní kroniky, ale přesto byste rádi udělali nějakou změnu?
Přizpůsobte kroniku třeba celoroční hře nebo názvu družiny. Jmenujete se Pavouci? Co si udělat v rohu klubovny síť z provázků a na ni kolíčky připichovat fotky a krátké články o akcích? Máte právě celoroční hru o letopisech Narnie? Vyrobte si několk svitků „pergamenu“, třeba z opálených zažloutlých papírů. Chcete se bavit? Založte si pro jeden rok kroniku na roli (velké) toaletního papíru. Zvolte ale raději nějaký pevnější!

Pár rad na závěr:

• střídáte se v psaní kroniky a vždycky to vyjde tak, že jeden u ní stráví odpoledne sám otrávený doma? Tak zkuste při příštím návratu z akce, třeba ve vlaku, každý zapsat tři nejlepší hlášky nebo příhody z výpravy, jeden se pak bude doma báječně bavit nad sestavováním textu z hlášek.
  • máte obyčejnou zelenou kroniku? Nelíbí se vám? Ozdobte ji! Nalepte písek a mušle, omotejte provázky nebo vytvořte zámek, aby se do ní nikdo nepovolaný nedostal.
  • nemáte pocit, že je to vaše kronika??? Otiskněte každý ruku či prst namočený v barvě, vyfoťte se všichni se šílenými účesy a oděvy, dopiště data narození a oblíbená jídla každého atd.

Prostě si hrajte, kronika tím smysl neztratí!!!

zpracovala Káča, editoval Teo