Hlavní stránka » Voľný programový modul: Bobríci

1. července 2016

Voľný programový modul: Bobríci

“Jedného dňa našiel na povale zrubu trinásť zhrdzavených klincov, zabitých do trámu a určených na vešanie koží. Roy si zaumienil, že na každý z týchto trinástich klincov, musí uloviť bobra. Lov bobrov nie je ľahká práca. Vyžaduje si veľkú obratnosť, námahu, vytrvalosť aj šikovnosť. Ako pomaly sa plnili tie staré klince! Konečne bolo všetkých trinásť klincov zaplnených ulovenými bobrími kožami, a vtedy sa Roy začal tajne považovať za dospelého muža…“ úryvok z knihy Chlapci od Bobrej rieky

Programová rada Slovenského skautingu by vám chcela predstaviť voľný programový modul Bobríci, určený najmä pre skautov. Lov bobríkov zahŕňa trinásť skúšok vašich schopností, vedomostí aj zručností. Podľa príkladu čestného a udatného Roya máte možnosť zdokonaliť sa na tele aj na duchu, prekonať svoje možnosti a naučiť sa niečo nové.

Pravidlá lovu

Potrebuješ uloviť 13 legendárnych bobríkov. Každý z nich ma svoju farbu. Je na tebe, ktorého začneš loviť ako prvého. Nemusíš postupovať podľa číselného poradia. Dobre si však premysli, ako budeš pri love jednotlivých bobríkov postupovať. Loviť ich môžeš aj viac naraz, no musíš si dať pozor, aby lov jedného neovplyvnil lov toho druhého. Nemôžeš napríklad pri love bobríka Osamelosti, loviť bobríka Veľkého mlčania. Bolo by totiž veľmi ľahké s nikým nehovoriť, ak si úplne sám. Pri každom love sa riaď presnými pravidlami. Buď čestný! Ak máš pocit, že si nejaké pravidlo pri love porušil, začni odznova.

Nášívanie bobríkov

Bobríkov si prišívaj na pravý rukáv skautskej košele nad gombík, pod skautské odborky a to do mriežky určenej na lov bobríkov. Za úspešné splnenie si môžeš vyšiť niťou jedno okienko mriežky nášivky farbou, ktorú bobrík predstavuje. V mriežke vyšívaj zľava doprava podľa ich čísel, nie podľa poradia, v ktorom ich získavaš.

Zoznam bobríkov:

1. Bobrík obratnosti – žltý: Splň nasledujúce limity z tabuľky príslušné k tvojmu veku.

2. Bobrík mierenia – svetlozelený: Traf zo vzdialenosti 4,5 metra do štvorca veľkosti 1×1 meter minimálne 80 zo 100 striel. Rátajú sa len strely, ktoré dopadnú do štvorca. Dokotúľané strely sa nepočítajú.

3. Bobrík záchrany – čierny: Splň nasledujúce podmienky. ● Zaobstarám si malú lekárničku prvej pomoci a naučím sa ju používať. ● Dokážem podať umelé dýchanie. ● Viem ošetrovať menšie rany. ● Viem, ako sa zachovať, keď niekto omdlie. ● Viem, čo robiť pri nevoľnostiach a bolestiach žalúdku. ● Viem, čo vykonať pri uštipnutí hadom. ● Viem, ako pomôcť pri tepelnom prehriati a úpale. Poznám rozdiel medzi úpalom a prehriatím. ● Poznám telefónne čísla hasičov, záchrannej služby a polície. ● Viem, kde je v okolí najbližší telefón a požiarny hlásič. ● Poznám adresu najbližšieho zdravotného strediska a jeho telefón, taktiež aj ordinačné hodiny.

4. Bobrík plávania – červený: Zaplávaj bez oddychu 60 metrov akýmkoľvek štýlom.

5. Bobrík dobrých skutkov – tmavomodrý: Vykonaj aspoň 100 dobrých skutkov. Rátajú sa aj dobré skutky pri plnení výzvy Uzol priateľstva.

6. Bobrík odvahy – tmavohnedý: Úspešne splň náročnú skúšku odvahy, ktorú ti určí radca alebo vodca na osamelom mieste v lese.

7. Bobrík kvetov – tmavozelený: Poznaj po mene aspoň 50 druhov kvetov, kríkov a stromov – dohromady. Vždy sa správaj úctivo a šetrne k prírode.

8. Bobrík mlčania – oranžový: Neprehovor celých 24 hodín. Tohto bobríka nemôžeš získať splnením výzvy troch orlích pier.

9. Bobrík samoty – ružový: Zotrvaj počas dňa aspoň 10 hodín úplne sám v lese. Nikoho nesmieš vidieť a ani teba nikto nesmie vidieť. Tohto bobríka nemôžeš získať splnením výzvy troch orlích pier.

10. Bobrík zručnosti – fialový: Vyrež z dreva 13 koliesok o priemere 0,5 cm a vyrob z nich gombíky s dierkou. Gombíky namaľuj farbami 13 bobríkov. Okrem toho vyrob ešte jeden užitočný predmet.

11. Bobrík sily – svetlomodrý: Sprav na hrazde zhyb pomalým vytiahnutím sa a bez dotyku so zemou. Chlapci spravia 5 a dievčatá 3 zhyby za sebou.

12. Bobrík hladu – svetlohnedý: Nejedz celých 24 hodín. Piť môžeš iba vodu. Tohto bobríka nemôžeš získať splnením výzvy troch orlích pier.

13. Bobrík šľachetnosti – biely: Celých 30 dní sa príkladne správaj. Buď milý, ochotný a priateľský. Nenadávaj ani nešomri a neklam. Je to najcennejší bobrík, lebo hovorí veľa o tvojom charaktere.

Lov niektorých bobríkov ti pôjde ľahko a pri niektorých sa naopak poriadne zapotíš. Každý z nás je dobrý v niečom inom. Ak sa ti preto niektorý bobrík nedarí uloviť, nezúfaj, pokús sa zdokonaliť svoje schopnosti a pusť sa do lovu znova. S vytrvalosťou a usilovnou prácou sa ti skôr či neskôr podarí uloviť všetkých trinástich.

“Každý človek musí o všetko bojovať. Podstatné je nikdy sa nevzdávať a nikdy nevešať hlavu. A keď ťa postihne prehra, prijmi ju ako muž, vráť sa aj na úplný začiatok a začni od znova, ale neprestávaj, nezastav sa. Nikdy nie je nič stratené!“

Jaroslav Foglar

Celé znenie bobríkov a legendu o Royovi nájdeš na skauting.sk v sekcii program.

Za skautský kruh Programovej rady

Mária Budzáková – Reti-Tuli a Erik Grech – Error