Hlavní stránka » EkoChallenge - Skaut je ochrancom prírody a cenných ľudských výtvorov

9. května 2016

EkoChallenge – Skaut je ochrancom prírody a cenných ľudských výtvorov

Určite ste už mnohokrát počuli z každej strany o zlom ekologickom stave našej planéty. Rozmýšľali ste však už niekedy nad tým, ako prispieť svojou troškou k menšiemu znečisťovaniu? My áno, nechali sme sa inšpirovať príbehom Lauren Singer, ktorá za celý rok produkovala tak málo smetia, že sa jej to všetko zmestilo do Mason Jar – sklenenej fľašky (asi takej veľkej ako nádoba od kyslých uhoriek). Tak sme sa v rámci plnenia roverských projektov rozhodli, že tiež spravíme niečo podobné, ale v menšom a vyšiel z toho tento náš 7-dňový challenge. Nemusíte hneď zmeniť svet od základov, každá maličkosť sa ráta.

Body challengu

1. Vymeniť papier za látku (vreckovky, kuchynské utierky…).

2. Vymeniť sáčky na desiaty za plastové (alebo iné) viackrát použiteľné nádoby.

3. Namiesto používania igelitov a sáčkov nosiť so sebou látkovú tašku.

4. Nosiť so sebou vlastný hrnček alebo termoskový hrnček namiesto „to-go“ pohárov (plastové/papi­erové/polysty­rénové poháre na kávu atď.).

5. Recyklovať papier, ktorý použijem doma (dám do zberu papiera; ak žijem v dome a kúrime, tak do pece; ak je iba jedna strana popísaná, použijem aj druhú stranu…).

6. Nevyhadzovať, čo nezjem (zabalím a zjem neskôr; dám inému; alebo si jednoducho nenaberiem viac, ako viem, že zjem).

7. Snažiť sa nosiť so sebou čo najčastejšie vlastné jedlo z domu, namiesto kupovania jedla z mesta.

8. Urobiť si vlastný kompost (ak je to možné).

9. Nekupovať vodu a sladké vody vo fľaškách, plechovkách…(pijem vodu z kohútika; filtrujem z domu…).

10. Snažiť sa kupovať veci, ktoré nie sú veľmi zabalené (napríklad niečo zmrazené, čo je aj v kartóne aj v plaste a pod.), a celkovo sa vyhýbam nakupovaniu (hlavne tých zabalených veci), ak to nie je veľmi nutné.

11. Ak idem niekam do reštaurácie, kaviarne a podobne, poprosím čašníka/čku, aby mi nedali zbytočne servítky, slamky, ozdôbky, trblietky atď.

Urobte si túto našu výzvu aj vy, zapisujte vaše dojmy a sledujte, ako sa darí ostatným!

Tip: Stiahni si do svojho mobilného telefónu aplikáciu na čítanie QR kódov (napríklad QR CodeReader), oskenuj kód a sleduj online tabuľku.

Pre mňa bolo veľmi potešujúce to, že som nemusela robiť nejaké rázne zmeny, lebo väčšinu vecí som už robila/dodržiavala. Najjednoduchšie asi bolo recyklovanie papiera, keďže máme krb, použitý papier, ale aj iné veci, ktoré sa, samozrejme, dali, som spálila. Bol to dobrý čas, kedy som si uvedomila, koľko jednoduchých každodenných vecí sa dá zameniť za ekologickejšie a mám potom zo seba aj lepší pocit, keď tak spravím.

Anka

Prišla som na myšlienku, že praktické je väčšinou neekologické a čo je ekologické je väčšinou nehygienické a len veľmi málo výrobkov má všetky tieto 3 vlastnosti. Postupne som si začala uvedomovať, že veľmi veľa vecí,ktoré mám rada a ktoré bežne používam, sú v nejakom obale, z ktorého sa stáva odpad. Miesto keksíkov som videla len samý odpad. Takže z tohto ekotýždňa sa stal zároveň aj týždeň bez sladkostí, čo bolo pre mňa veľké prekonávanie sa. Tento týždeň redukovania odpadov bol dosť náročný, no keď som sa pozrela do svojho koša, tak som si povedala, že niektoré veci tam predsa len nemuseli byť. Uvedomila som si, že žiť ekologicky je hlavne o prekonávaní svojej pohodlnosti a hľadaní iných možností, čo je teda tvrdý oriešok pre nás všetkých, ktorý žijeme na tejto planéte.

Ema

Celkovo hodnotím plnenie tejto výzvy za veľmi prínosné, keďže som si začala viac uvedomovať každodenné banality, ako napríklad koľko odpadu človek vyprodukuje iba z konzumácie často zbytočne príliš zabalených potravín. Bola som ale milo prekvapená, že aj bežne väčšinu vecí zo zoznamu plním, k čomu mi celkom určite dopomohol skauting. Avšak najnepraktickejšiou vecou z eko týždňa bolo nosenie desiaty v krabičke (fólia moja drahá) a fúkanie nosa látkovou vreckovkou tiež nebolo dvakrát príjemné. Bonusom celej veci bola minimálna záťaž mojej peňaženky a skvelo využitý vianočný darček (keep cup).

Kami

Tento challenge mi ukázal, že byť eko je celkom fuška. Ak by som mala nad toľkými vecami rozmýšľať každý deň, zrejme by som sa často prichytila, že sa nesprávam celkom ako eko-človek. Ale taktiež som si uvedomila, že väčšinu bodov už tak nejako podvedome plním. To bolo celkom pozitívne zistenie.:) Najťažšie bolo pre mňa vzdať sa papierových vreckoviek, jogurtov (plastový téglik) a dojedať všetko v školskej jedálni (našťastie však vyšiel celkom dobrý týždeň, no pokúsiť sa to plniť aj ďalej bude menší problém).

A čo ďalej?

Týmto sa, samozrejme, náš projekt nekončí, iba začína. V priebehu roka plánujeme aj prakticky zúročiť vzniknuté poznatky a aktívne sa spolupodieľať na zveľaďovaní nášho okolia. Najbližšie chceme vypratať nelegálne skládky pri košickom Jazere a na ďalších miestach. Do budúcna ešte nechávame priestor novým nápadom konkrétnej realizácie tohto eko projektu.

Zaujímavé fakty na záver – vedeli ste, že…?

Automobil je najviac recyklovaným konzumným produktom v dnešnom svete. Približne 45 sekúnd trvá rozdrviť priemerné auto na rozmerovo vhodné kúsky na recykláciu.

Prvá PET fľaša bola recyklovaná v roku 1977.

Iba 1% svetovej zásoby vody je pitné, 97% je oceán a 2% sú vo forme ľadu na póloch.  Takmer 55% z každej hliníkovej plechovky je vyrobených z recyklovaného hliníka.

Celková ročná produkcia papiera je 800kg na jedného obyvateľa SR.

Papier je možné recyklovať veľmi dobre (5–8-krát) a následne kompostovať.

Recyklácia papiera znižuje konečné ceny pre spotrebiteľov. 1 tona zberového papiera zachráni 19 stromov, 3 kubické metre skládkového priestoru, 4000 kilowatthodín energie, 29 000 litrov vody a 30 kg znečistenia vzduchu.

Roverky zo 68. zboru, Biele Vrany, Košice