Hlavní stránka » Operácia „jarné prebudenie“

7. března 2016

Operácia „jarné prebudenie“

„Končí zima, ide jar, slnko pekne svieti, na lúku hneď vytiahnu zvieratká i deti.“ Dni sa pomaly predlžujú, slnko hreje stále silnejšie, melancholická nálada nás pomaly opúšťa, pribúda nám sila a energia. Všetky tieto znaky nám napovedajú, že sa blíži zmena ročného obdobia, prichádza Jar.

Veľká noc

Každý rok na jar sa odohráva zápas života so smrťou. Zo zamrznutej zeme vyrastá tráva, rozkvitá zasnežená lúka, na zamrznutom strome vypučia listy.

Raz na jar, pred 2000 rokmi sa na Veľkú noc však odohral aj iný zápas so smrťou. Veľká noc nie je len sviatkom jari. Veľká noc je najstarším a najvýznamnejším kresťanským sviatkom, počas ktorého si kresťania pripomínajú umučenie, smrť a vzkriesenie Ježiša Krista. Nadväzuje na židovskú paschu, ktorá sa slávila od 14. do 21. dňa v mesiaci nisan (náš marec až apríl) na pamiatku oslobodenia Izraelského národa z egyptského otroctva. Termín Veľkej noci nie je stály, každoročne sa mení. Veľká noc pripadá na prvú nedeľu po prvom jarnom splne mesiaca, po 21. marci. Jarné prebudenie

Okrem Veľkej noci jar so sebou prináša aj slnko, teplo a priestor na to, aby sme vybehli von z klubovní a začali prežívať nové skautské dobrodružstvá. Ponúkam Vám preto niekoľko nápadov ako sa prebudiť so zimného spánku. 

1. Výzva: Po dlhom zimnom odpočinku je čas na komplexný reštart organizmu. Výzva „Modrý život“ je na začiatok ideálnou voľbou. Ranné cvičenie, studená sprcha, čestné jednanie či dobrý skutok ti pomôžu naladiť sa na príchod jari.

2. Klubovňa: Klubovňa je miesto, kde si trávil dlhé zimné družinovky. Po studených mesiacoch, ktoré máme pomaly za sebou, už do klubovne trafíš aj po slepiačky a okrem toho, poznáš ju už až do poslednej ceruzky. A práve preto je čas na zmenu! Vezmi svoju družinovú partiu a vybehnite na lúku za mestom, spravte si miesto družinovky celodenný sobotný výlet, vezmite do ruky mapu a skúste si pozrieť, čo vo vašom okolí ste ešte nepreskúmali. Skauti predsa milujú prírodu, a preto by v nej mali tráviť čo najviac času.

Tip: Ideálny čas začať s prípravami na odborku „Turista“.

3. Rozvoj osobnosti: Je čas osobnostne podrásť a napredovať ďalej. Cez zimu si určite prečítal veľa zaujímavých kníh a videl množstvo prírodopisných seriálov. Avšak, jar so sebou prináša ideálne podmienky na zážitkové učenie a pobyt na čerstvom vzduchu. Vzdelávacie tímy Slovenského skautingu sa už zo zimného spánku dávno prebudili a otvárajú nové kurzy. Ktorý si vyberieš?

4. Výzva: Stuhnuté svaly, boľavý chrbát, prílišná usadenosť… Prichádza čas na zmenu. Dať si poriadne do tela a začať sa hýbať. Čo takto výzva „Vlčí dych a gazelie nohy“?

5. Športu zdar: Základným krokom na úspešné zvládnutie jarnej únavy je pohyb na čerstvom vzduchu. Spoločne ako družina si vyberte jeden neznámy outdoorový šport a naučte sa ho hrať. Ktovie, možno vás to chytí a konečne budete mať obľúbenú družinovú hru. Alebo, prebuďte po zime okrem seba aj svojich prachom opadnutých tátošov. Vezmite bicykle, korčule, skateboardy a spoločne zlepšujte svoju kondičku.

6. Odborka: Vonku ešte nie je úplne teplo, ale zima predsa už končí. Každým dňom sa zvyšujú vyhliadky na počasie, ktoré praje dlhým prechádzkam či už po lese alebo po meste. Na rozprúdenie krvi v tele je vhodná aj odborka „Geocacher“, kde si s družinou môžete otestovať svoje GPS znalosti, inštinkt a talent na hľadanie vecí. Popri tom, ako čerešnička na torte, sa ešte stihnete aj porozprávať a zabaviť sa.

Tip: Ak je pre vás geocaching niečo nové, skúste si najprv zahrať hru „betón“, kde si natrénujete a vycibríte svoje pozorovacie schopnosti.

Pravidlá hry: Nájdete v klubovni nejaký nenápadný predmet (napr. ceruzku alebo farebnú gumu). Jeden z hráčov tento predmet skryje tak, aby bol viditeľný z troch strán (ostatní hráči sú zatiaľ za dverami). Potom zavolá ostatných hráčov dnu a čaká. Ostatní hráči predmet hľadajú. Avšak pozor, ak niekto predmet nájde, nekričí a ani ho neukazuje ostatným. Sadne si a pozerá sa do zeme, kým ho nenájde aj posledný hráč. Keď už všetci hráči vedia, kde sa predmet nachádza, prvý z hráčov, ktorý si sadol ho môže skrývať v ďalšom kole.

*Bonusová aktivita pre chlapcov – Máš už spísané všetky adresy dievčat vášho zboru? Oblievačka a šibačka sa predsa blížia.
 Presné podmienky na splnenie odboriek turista, geocacher a výziev Modrý život, Vlčí dych a gazelie nohy nájdete na stránke www.skauting.sk v časti program.

Jar = nové ciele, výzvy a nové začiatky

S končiacou zimou sa prebúdza nielen príroda, ale aj ľudský organizmus. Platí to ako pre telo, tak aj pre dušu a myseľ človeka. Jar je čas nových cieľov a motivácií, citov a emócií, je časom optimizmu a radosti zo života. Končí sa dlhý zimný spánok a prichádza čas na aktivity. Vnímajme a prežívajme jar s radosťou, optimizmom a pozitívnym očakávaním. Príroda je najlepším príkladom a učiteľom. Nevyčerpateľný zdroj príkladov a inšpirácií.

Zuzana Stašková – Gummy Foto: Marián Suvák