Hlavní stránka » 13 nápadov, ako si užiť TÁBOR

20. června 2016

13 nápadov, ako si užiť TÁBOR

13,12,11,10,9,8,… aj ty už v hlave počuješ svojich vodcov odpočítavať nástup? Tak teraz je ten správny čas prežiť najväčšie dobrodružstvo roka!

A keďže tábor je len raz za rok, treba si ho poriadne užiť. Pre skautov, ktorí chcú na tábore využiť každú chvíľku naplno, majú chuť a energiu sa zabaviť, radi plnia výzvy a chcú mať na jedinečné táborové dobrodružstvo krásne spomienky, som pripravila zoznam vecí, ktoré by mali vyskúšať.

Táborové aktivity

1. S úsmevom to ide lepšie – Keď sa budeš smiať, bude sa s tebou smiať celý tábor. Snaž sa prinášať úsmev a dobrú náladu svojmu najlepšiemu kamarátovi, svojej družine, oddielu či dokonca celému táborovému kruhu.

2. Strážny anjel – Vyber si na začiatku niekoho, o koho sa budeš starať celý tábor (umyjem mu ešus, napíšem mu pekný list, povzbudím ho pri táborovej hre, zaželám mu dobrú noc,… kreativite sa medze nekladú).

3. Ešusovka – Akurát ste dojedli obed, začína poobedná siesta, polovica tábora už spí a tá druhá umiera od horúčav. Schlaď túto táborovú „idylu“ iniciovaním poriadnej celotáborovej ešusovky.

Obmena: Blatovka – Poriadne zabaviť a vyšaliť sa dá aj pri blatovke. Ak vám na tábore naprší, oblečte si staré veci, nájdite si miesto niekde za táborom (aby ste nenarobili neporiadok) a smelo do blatovania.
 4. Táborový denník – Na tábore sa toho udeje veľa. A ak si chceme naše najkrajšie spomienky z tábora navždy uchovať, denník nám v tom pomôže. Zapíš si do denníka 3 najkrajšie udalosti, ktoré si prežil na tábore a po skončení tábora ich niekomu prečítaj.

5. Nočná stráž – Vezmi si aspoň 2× za tábor nočnú stráž a uži si ju so všetkým, čo k nej patrí. Napríklad vnímaj jedinečnú hviezdnu oblohu.

6. Moje miesto – K táborovej romantike neodmysliteľne patrí príroda, v ktorej sa to celé odohráva. Nájdi si vlastné miesto niekde v okolí tábora. Miesto, ktoré sa ti páči, kde sa budeš cítiť dobre. Každý deň sa tam zastav aspoň na 10 minút. Sadni si, načúvaj prírode a tomu, čo ti vraví.

7. Denne 1 dobrý skutok – dodržať skautský príkaz počas celého tábora.

8. Celotáborová siesta – Priprav si 2 veľké akčné hry, namotivuj celý tábor a hrajte sa! Užívajte si jedinečné chvíle, kedy môžete byť všetci spolu a zabávať sa po svojom.

Tip: Hutu-tutu, Buldog, Čamprdla, Frisbee…

9. Potok – Letné horúčavy vedia byť niekedy poriadne otravné. Avšak, pravý skaut musí vedieť využiť aj toto vo svoj prospech. Počas veľmi horúcej siesty vezmi svoju družinu do potoka a zabavte sa v ňom aspoň na 10 minút. (Poriadne sa ošpliechajte, namočte sa celý – po krk, zahrajte si nejakú vodnú hru…)

10. Spomienkovo – Neodmysliteľnou súčasťou zaznamenávania táborových spomienok sú určite aj fotky. Postupne počas tábora si skús robiť sériu spomienkových „fotiek“ tých najkrajších táborových chvíľ. Avšak, pozor, namiesto fotoaparátu použi ceruzku a svoj skautský zápisník.

Obmena: Ak máš viac chvíľ, ktoré by si si chcel zaznamenať, môžeš sa pokúsiť nakresliť táborovú koláž.

11. Spontánny nápad – Zastav sa, zamysli sa a konaj! Porozmýšľaj, čím by si mohol svoj tábor prekvapiť, obohatiť, oživiť a tento svoj nápad aj zrealizuj. (Predtým, ako svoj nápad začneš realizovať, porozprávaj sa o ňom so svojím radcom alebo vodcom.)

12. Z očí do očí – Úprimný rozhovor a spoločne trávený čas je veľmi vzácny. Nájdi si preto čas a pozvi na kvalitný a otvorený rozhovor niekoho, s kým sa už dlho túžiš porozprávať, niekoho, o kom by si sa chcel niečo nové dozvedieť alebo niekoho, s kým sa až tak dobre nepoznáš.

13. Vitaj v cieli – Tento bod je zavŕšením všetkého tvojho snaženia. Hneď v prvý táborový deň si spíš zoznam, čo by si chcel na tábore robiť alebo zažiť, aké odborky a výzvy by si chcel získať a kam by si sa chcel počas tábora posunúť. Potom si to celé prečítaj ešte raz a vyškrtaj veci, ktoré nie sú reálne. Nakoniec vyraz za svojimi cieľmi vpred a do konca tábora splň aspoň 1 bod svojho zoznamu.

Pravidlá plnenia:

Ak si sa rozhodol, že ideš do toho, vezmi si tento časopis so sebou na tábor. Potom budeš mať všetky aktivity v kope a na žiadnu nezabudneš. Taktiež si tu môžeš odškrtávať úlohy, ktoré už máš úspešne za sebou.

Pamätaj, že nie je dôležité splniť všetky úlohy, ale plniť úlohy poctivo a tak, aby prinášali radosť Tebe i celému táboru. Taktiež, poradie aktivít tu nehrá žiadnu rolu, jednoducho si vyber to, čo sa ti páči.

Na záver mi neostáva nič iné, len vám zapriať najlepší tábor sezónny a krásne leto.

Zuzana Stašková – Gummy

Foto: Peter Šípoš – Tristan