Hlavní stránka » Dešťová

1. listopadu 2017

Dešťová

Přichází listopad a s ním i plno deštivých a chladných dnů. Pojďme se na schůzce pořádně ohřát teplým čajem!

• ZAHÁJENÍ – 10 minut
  • ČAJOVÝ „DÝCHÁNEK“ – 45 minut
  • O ČAJI –15 minut
  • VYRÁBĚJ Z ČAJOVÝCH SÁČKŮ – 30 minut
  • ÚKLID – 10 minut
  • ZV + ZÁVĚR – 10 minut

1. ZAHÁJENÍ
-> Nechej pár minut, aby si družina sdělila, co všechno zažilo o podzimnkách!

2. ČAJOVÝ DÝCHÝNEK
materiál: cca 10 různých čajů, horká voda, hrnky

Vžijte se na chvíli do role profesionálních ochutnavačů čaje a zkuste jaké všechny chutě a ingredience v čaji cítíte. Donesením čajů můžeš pověřit i členy družiny, nejlépe tak, aby každý nedonesl nějakou ovocnou směs. Druhů čaje je nepřeberně, proto to zkus naplánovat tak, aby nabídka čajů na schůzce byla co nejrozmanitější (od černého přes meduňkový až po jasmínový).

Hrníčky označ čísly a k sobě si napiš, co jaké číslo je za čaj. Schválně, jestli každý rozezná jaký čaj právě pije. Nejlépe dej každému papír, kam ke každému číslu zkusí napsat, co je to za čaj, jaké chutě cítil (hořká, kyselá, jahodová,…). Po ochutnání všech vzorků ať každý seřadí čaje podle toho, jak mu chutnaly.

Na konci odhal, co bylo každé číslo za čaj, a porovnejte všechno co máte na papírech napsané.

3. O ČAJI – Podmínky pěstování
materiál: vytisknutý článek

Článek rozděl a rozstříhej na tolik částí, kolik přijde skautů/skautek na schůzku. Nech, ať si každý svůj úryvek přečte a nech jim chvilku, aby ho pochopili a následně byli schopni ho ostatním převyprávět vlastními slovy.

Pobavte se o tom, jestli věděli o tom, v jakých podmínkách lidé na čajových plantážích pracovali, jestli už někdy slyšeli o Fair Trade. Zkuste najít na obalech od čajů, odkud pochází.

TIP: stezka – svět okolo nás → PROPOJENÝ SVĚT

4. VYRÁBĚJ Z ČAJOVÝCH SÁČKŮ
materiál: čajové sáčky (papírové), nůžky

Z čajových sáčků se dá vyrobit hromada ozdob. Několik nápadů na jejich výrobu najdeš zde.

5. ÚKLID
Dejte klubovnu dopořádku. :)

6. ZV + ZÁVĚR
Rozdej každému jeden papírek, na který napíše odpověď na otázku → co nového jsi se dnes na schůzce naučil/dozvěděl? (po konci schůzky si odpovědi pročti)
Schůzku ukonči družinovým pokřikem a nezapomeň rozdat informace o nejbližších oddílových akcích.

Autor: Zuzana Sluková