Hlavní stránka » Jak plánovat nový rok? (I. část)

19. srpna 2017

Jak plánovat nový rok? (I. část)

Nový školní rok se kvapem blíží a s ním i první skautské schůzky. Jak se vypořádat s výzvou skautských družinovek? Pro někoho je již plánování v plném proudu, pro jiného je obávaným strašákem. Přinášíme ti šest tipů jak na to, co vylepšit a na co klást důraz a jak to nenechat celé na sobě. Ke každému bodu uvedu konkrétní příklad z mé vlastní skautské praxe. V dnešním článku vám přinášíme první tři. (pokračování zde.)

1. Jaké máš děti v družině?

V článku psychologie v družině (vložit odkaz), jsme se pro tebe pokusili shrnout jakým způsobem zanalyzovat tvou družinu. Není to nic překvapivého, členy jistě dobře znáš, ale je osvěžující zkusit jim přiřadit nějakou roli, kterou by mohli v následujícím roce zastávat. Podle složení družiny se dá připravit skvělý program přímo na skautskou míru.

Příklad:

Moje družina má 7 členů, 3 holky a 4 kluky, holky dělají většinu aktivit společně a s klukama se moc nebaví. Kluci jsou víc akční, mají rádi dobrodružství. Trpaslík je urážliví a nemá rád běhací hry, ale naopak se vždy zapojuje rád do tvořivých činností. Na táboře si o volných chvílích vyřezává. Culda má ráda, když je na ní směřovaná pozornost, hraje ráda deskovky, chodí na kroužek street dance…

2. Kam chceš, aby se posunuli? Vytyč si výchovné cíle.

Výchovné cíle – může to znít jistě děsivě, ale jistě ti to velmi pomůže. Před začátkem konkrétního rozplánování je dobré se zaměřit na to, kam bys svou družinu chtěl/chtěla do konce roku dovést. Máš neuvěřitelnou možnost pracovat dlouhodobě se skupinou lidí, kteří mají potenciál se někam posunout, něco nového se naučit a objevit. Konkrétními ať už většími nebo menšími programy se dá docílit úspěchu neboli cíle. Chceš, aby se družina naučila skvěle kooperovat, vařit, přespávat v lese? Potřebuješ, abyste přijali nového člena nebo vyřešili šikanu? To jsou jistě cíle, které se dají za rok naplnit. A takhle by plánování mělo fungovat.

Příklad:

Chci, aby se v následujícím roce začali více bavit kluci s holkama, aby vzniklo příjemné prostředí pro všechny a utvořila se nová přátelství. Chci, aby se holky více zapojovaly do akčních her a kluci naopak do přemýšlivých a aby se celá skupina stmelila.

3. Co je zajímá?

Co zajímá členy tvé družiny, jistě víš, vzpomeň si, o čem často vyprávějí, co dávají na Facebook nebo jaké čtou knížky. Všechny jejich zájmy můžeš zúročit při výmýšlení her, přípravě příběhu následující půlročky (nebo celoročky) a tím získat jejich zapálení a zájem pro věc.

Příklad:

James miluje čtení dobrodružných her, hraní deskovek a počítačových strategií. Cokoliv co je třeba logicky vyřešit je jeho. Culda je už tzv. dospělá moc ji nebaví si hrát jako dítě. Ale miluje sociální sítě (facebook, whatsapp, to je její). Napadlo mě dát Culdě za úkol založení Facebookové skupiny, správu úkolů a komunikaci napříč skupinou. James vymyslel už několik her, které družinu velmi bavily. Byly promyšlené, ale jelikož nemá schopnost dotahovat úkoly dokonce, připojila se k přípravě her Koblížek, která má skvělou super schopnost na všechno myslet. Společně vytvořili skvělé a zábavné družinovky, které jsme si všichni užili.


A jak to máš v družině ty? Sedni si a zkus o tom popřemýšlet skrz členy a jejich zájmy… Pokračování v dalším článku.

Autor: Eliška Petáková (Miška)

Přečteno 1022×


Komentáře

Názory ke článku Jak plánovat nový rok? (I. část)

Přidat názor

Váš e-mail nebude nikde veřejně zobrazen, bude sloužit administrátorům pro jejich potřeby.

Kontrolní otázka (odpovídejte číslicí, např. 5):

Vyhledávání