Hlavní stránka » Jak plánovat nový rok? (II. část)

1. září 2017

Jak plánovat nový rok? (II. část)

Nový školní rok se kvapem blíží a s ním i první skautské schůzky. Jak se vypořádat s výzvou skautských družinovek? Pro někoho je již plánování v plném proudu, pro jiného je obávaným strašákem. Přinášíme šest tipů jak na to, co vylepšit a na co klást důraz a jak to nenechat celé na sobě. Ke každému bodu uvedu konkrétní příklad z mé vlastní skautské praxe. V dnešním článku vám přinášíme druhé tři. (první část zde)

4. Zapoj je do příprav

Není nic lepšího než zapojit ostatní do příprav, každý si může vzít kousek na svá bedra a pak to nemusí zůstat vše na jednom. Přináší to možnost mít nejvšestrannější družinovky, protože každého přeci baví něco jiného. A budete sami překvapeni, jak různorodé nápady se sejdou.

Příklad:

Dohodli jsme se, že na každou schůzku si jeden z nás připraví program (hru, zajímavost, video apod.). Mělo to pár kritérií, které musel každý dodržet. (Hru jsme nesměli předtím nikdy hrát, kniha nebo video nesmělo být jen zábavné (ale muselo mít nějakou přidanou hodnotu). Zbytek schůzky připravoval rádce, ale tou půlhodinou byla každá schůzka velmi zpestřená.

5. Hodnocení

Skauti bývají ve věku, kdy začínají být rezistentní vůči vnějšímu hodnocení. Dostávají se do puberty, a jak se říká, vnitřní motivace je stejně nejlepší. Jak však zajistit to, aby se chtěli překonávat, aby se někam posouvali, dostávali zpětnou vazbu? Univerzální odpověď myslím neexistuje, ale zkuste se o tom se svou družinkou pobavit.

Příklad:

V případě, že nevíte odkud se odpíchnout, uvedu příklad z praxe. Dlouho jsem se potýkala s problémem motivace skautů na schůzkách, u vlčat a světlušek „stačil“ příběh a hezká tabulka, ve které viděli, kam se během roku posouvají.

Na začátek jsem si zkusila říct. Proč skauti na schůzky chodí? V čem se během minulého roku zlepšili? Kam se chci posunout? A podle toho jsem se rozhodla udělat hodnocení. Buď si měli děkovat sami navzájem, nebo jsem jim psala slovní zpětnou vazbu na jejich chování a posun na schůzkách. Nebo jsem je nechala udělat si hodnocení vlastní, do kterého si zaznamenávali, kam a jak se posouvají a na konci roku jsme to společně zreflektovali.

6. Abychom na nic nezapomněli

Je hezké připravovat program, který bude skauty zajímat, bavit a naplňovat, ale někdy je třeba připojit i takové věci, které jsou na první pohled nezajímavé. Zákon a slib, základní dovednosti skauta, přístup k morálce, k smrti k životnímu prostředí. Ale po přečtení jistě uznáte, že i k takovým věcem a tématům, bychom se měli na schůzkách, výpravách a táborech přibližovat a poskytovat skautům informace a prostor k diskuzi. Zkuste nezapomenout v ročním plánování vytyčit i prostor k vážnějším věcem, které se nás přímo dotýkají, ale leckdy nevíme jak k nim přistoupit.

K příkladu uvedu pár typů, jak se daným tématům věnovat.

Příklad:

Velkou výhodou naší klubovny jsou kamna. V zimě se dá zhasnout a koukat do plamenů a vážná duchaplná nálada se vytvoří sama. Ale jistě věřím, že jí lze docílit i pomocí svíček či pouze tmy. Zkuste přečíst skautům příběh (o morálce, slibu, historii…) a nechat je zamyslet se v tichu a tmě. Pak zkuste nenásilně vyvolat diskuzi k tomuto tématu.

Můžete se věnovat i zcela konkrétním tématům co skauty trápí, vytvořte intimní prostředí, ve kterém se nebudou stydět svěřit. Ale netlačte na pilu, někdy to prostě nejde, není nálada, prostor apod.

Já jsem většinou začínala příběhem ze svého vlastního života, snažila jsem se ho vybrat tak, aby na něj některý ze skautů mohl navázat, pak jsme se navzájem svěřovali. Nechávala jsem skauty, aby si navzájem radili, snažili se empaticky vcítit do druhých a pochopit, že každý jsme někdy v těžké životní situaci.

Autor: Eliška Petáková – Miška

Přečteno 519×

Vyhledávání