Hlavní stránka » Družinová symbolika a další triky

30. ledna 2012

Družinová symbolika a další triky

Jak rozvíjet u členů pocit sounáležitosti k družině? Pojďme se podívat na pár základních způsobů.

Mezi způsoby, jak rozvíjet družinového ducha, tedy sounáležitost členů k družině, patří družinová symbolika. Odlišuje družinu od ostatních družin a zvýrazňuje jedinečnost družiny. Dobře fungující družina si časem vytvoří vlastní zvyky a tradice.

Aby tyto zvláštnosti skutečně mohly přispět k rozvoji týmového ducha, musí se zrodit přímo v týmu, nesmí být „nařízené“ rádcem nebo odněkud „zvenku“.

 • Družinové jméno – Je asi jasné, že jméno družiny je základ. Často to bývá jméno zvířete, případně u holek občas jméno květiny. Ale rozhodně to není podmínkou! Ba právě naopak. Čím dál častěji se objevují i družiny s velice netzradičními názvy. Fantazii se přece meze vůbec nekladou.
 • Družinový znak – Máte družinový znak? Nějaký jednoduchý symbol, který charakterizuje vaší družinu? Můžete ho mít jako nášivku na kroji, může být vyobrazen na vašem družinovém triku nebo kšiltovce, můžete si jím označovat váš družinový majetek…
 • Pokřiky – „Bojový“ pokřik, vítězný pokřik, pochvalné „družinové mručení“, vyjádření radosti, smutku, slavnostní pokřik – je jen na družině, kolik jich je :-) Jsou často velmi originální a spolu s rituály, které je někdy doporvázejí, bývají silným stmelovacím prvkem.
 • Družinová kronika – Je velká škoda, že mnoho družin si dnes kroniky nevede. Samozřejmě, doba pokročila a pod slovem kronika si dnes už lze představit leccos, rozhodně to nemusí být klasická „kniha“. Časté jsou kroniky na internetu, některým družinám stačí družinová fotoalba z různých akcí – možností je spousta. Ale je škoda nemít kroniku vůbec.
 • Toto jsou samozřejmě pouze nejbéžnější družinové symboly. Družina může mít svůj vlastní pozdrav, hymnu, obřady (přijmutí nováčka, oslava narozenin, skautské jmeniny podle družinového kalendáře…). Může si vyrobit totem, maskota, vlastní náramky, přívěsky, oblečení – záleží jen na tvořivosti.

Další triky na podporu sounáležitosti

Vedle mocné síly symboliky a společných zážitků existuje ještě řada jiných způsobů, jak stmelovat družinu.

 • Družinová tajemství – Tajemství sjednocuje a zavazuje. Inspiruj družinu k vymýšlení vlastních tajných akcí, tajných plánů atd. – pozor, jen v pozitivním směru a některé věci musí vědět oddílový vůdce!
 • Družinový zákoník – Družina si může vytvořit svá vlastní družinová pravidla.
 • Družinové dobré skutky – Členy stmelí i větší pomoc někomu anebo něčemu v okolí.
 • Zaměření družiny – Některé družiny se ve větší míře věnují nějaké činnosti – botanice, tábornictví, sportu, hudbě…
 • Překvapení pro oddíl – Družina si může vymyslet a zorganizovat nějaké překvapení pro druhou družinu, oddíl nebo i celé středisko!
 • Družinové projekty – Co jsou družinové projekty se dočteš v článku Jak na družinové projekty?

A jak na to jdeš ve svojí družině? Anebo víš o něčem, co by určitě měl každý rádce vědět? Napiš to ostatním do komentářů.


zpracoval Hugo, editoval Teo

Přečteno 7697×


Komentáře

Názory ke článku Družinová symbolika a další triky

Přidat názor

Váš e-mail nebude nikde veřejně zobrazen, bude sloužit administrátorům pro jejich potřeby.

Kontrolní otázka (odpovídejte číslicí, např. 5):

Vyhledávání