Hlavní stránka » Staň se věštcem

7. července 2017

Staň se věštcem

Umět se podívat na předpověď počasí na internetu umí každý. Co ho ale zkusit předpovědět sám bez použití moderních technologií? Ne vždycky je máme možnost využít, a proto je tu dnešní článek, který z tebe udělá tak trochu věštce. :)

Ve vzduchu se pořád něco děje

Škoda, že nevidíme, jak kolem nás vzduch teče! Jak se vlní při každém výdechu, zvedá se nad talířem s polévkou nebo prohřátou strání a noří se do horských údolí. Tomu, jak je ve vzduchu živo, ale můžeme pozorováním přijít na stopu. Klíčové jsou tři věci: oblaky, vítr a místo, kde se nacházím. V horách je počasí „zákeřnější“ a dynamičtější. Důležité je, že naše pozorování nemůže nahradit předpověď počasí, ale můžeme odhadnout jeho vývoj v nejbližší době. Čím více postřehneme, tím je to zajímavější.

Oblaka

Zajímá nás především výška jejich základny nad zemí, jejich velikost, barva a vývoj v čase. Typů oblak jsou mraky, ale rozdělují se do 10 skupin. Jejich podrobnější popis najdete v doporučené literatuře. Nás budou v tuto chvíli zajímat hlavně oblaka typu Cirrus, Cumulus a Cumulonimbus.

Cirrus (Řasa)

je tvořen krystalky ledu, protože vzniká vynesením vlhkého vzduchu do výšky 6–10 km na zemí, kde je teplota pod –30° C. Uměle se cirrus tvoří také za letadly. Neprší z něj, ale pokud má protáhlý, „učesaný“ tvar, někdy na konci s háčky, a na obloze ho postupně přibývá, je to posel blížící se velké změny počasí související s přechodem atmosférické fronty. Předznamenává teplou i studenou frontu (viz obrázek).

Cumulus (Kupa)

je oblak samotář. Vzniká izolovaně díky prohřátí zemského povrchu, například skály, zhruba 1–3 km nad zemí. Má podobu „květáku“; je v něm silné proudění, a proto „bublá“. Rychle se vyvíjí a ve vlhkém vzduchu může dorůst velkých výšek – až 7 km. Pokud připomíná velkou věž a roste, může se přetvořit v bouřkovou kupu – Cumulonimbus.

Cumulonimbus

je obrovský mrak, proto je ve spodní části velmi tmavý a hustý. Základnu má okolo 1 km nad zemí a rozpíná se až do výšky 10 km. Velmi často je spojen s bouřkou (pak má tvar kovadliny) a téměř vždy z něj intenzivně prší. Počasí se rychle ochlazuje, protože v bouřce cirkuluje vzduch původem z 10 km nad zemí a fouká silný nárazový vítr. Cumulonimbus provází přechody front a v létě vzniká z tepla. Blesk a hrom vznikají v jednom okamžiku, ale protože se světlo šíří mnohem rychleji než zvuk, vidíme nejprve blesk a teprve potom slyšíme hrom. Za 3 sekundy urazí zvuk přibližně 1 km. Budeme- li počítat, kolik sekund uplyne od okamžiku, kdy vidíme blesk, do zaznění hromu, a tuto dobu vydělíme třemi, odhadneme, kolik km od nás bouřka je.

Fronta teplá, fronta studená…

Fronty nevěstí nic dobrého. Platí to i v meteorologii. Přesněji řečeno je fronta hranicí mezi dvěma vzduchovými hmotami – studenou a teplou. Jak vznikají? Spoiler: Vzduchové hmoty získávají teplotu a vlhkost ze zemského povrchu. Různé části země se různě intenzivně prohřívají mimo jiné v závislosti na úhlu, v jakém na něj dopadají sluneční paprsky, a dávají tak vznik různým vzduchovým hmotám. Vzduch je stále se svými frontami v pohybu, a proto do sebe narážejí či po sobě kloužou.

Je velmi důležité zmínit, že fronty směřují do oblasti, kde je nízký tlak vzduchu, a naopak se vyhýbají místům s tlakem vysokým. Existuje jich více typů, ale soustředím se na dva druhy: studenou a teplou.

Příznaky vývoje počasí

Znalosti o frontách, oblacích, směru větru a místě, kde se nacházím, se dají využít pro odhad toho, co nás čeká v příštích dnech. Pokud vítr fouká z východu, z oblasti Sibiře, je zpravidla studený a suchý, zatímco vítr od západu bývá teplý a prosycený vodou.

Zlepšování počasí

 • Tlak vzduchu v posledních dnech se nemění nebo pomalu a rovnoměrně stoupá.
 • Obloha je tmavě modrá.
 • Oblaka se tvoří dopoledne zejména nad kopci a mají zhruba stejnou velikost.
 • Během dne jsou i nad rovinami a k večeru se rozpouští.
 • Kondenzační pásy za letadly se brzy rozpadají.
 • Přes den fouká a na noc vítr utichá.
 • Slunce zapadá při jasné obloze a brzy po západu vzniká rosa.
 • V noci se výrazně ochlazuje.

Zhoršování počasí

 • Tlak vzduchu je nízký.
 • Na obloze se objevují cirry, které houstnou, a postupně narůstá kupovitá oblačnost.
 • Večer ani v noci se kupy nerozpouštějí.
 • Západ slunce doprovázejí „červánky“.
 • Po západu slunce padá slabá rosa.
 • Vítr v noci neutichá.
 • Kondenzační pásy jsou za letadly dlouho znatelné (cca hodinu).
 • Je dobrá slyšitelnost, protože vlhký vzduch dobře nese zvuk.

Počasí se řídí takovými fyzikálními zákony, které z principu nedovolují přesnou a dlouhodobou předpověď jeho vývoje. Můžeme ho tedy pouze odhadovat. Proto je dobré mít vždy nachystaný plán B. Důležitější však než mít dobré počasí, je mít doboru náladu, jak nám ukázaly Ještěrky z Domažlic ve videu, které se následně stalo nejúspěšnejším facebookovým videem všech dob na FB stránce World Organization of the Scout Movement – WOSM.

Autor: Zuzana Sluková

Přečteno 565×


Komentáře

Názory ke článku Staň se věštcem

Přidat názor

Váš e-mail nebude nikde veřejně zobrazen, bude sloužit administrátorům pro jejich potřeby.

Kontrolní otázka (odpovídejte číslicí, např. 5):

Vyhledávání