Hlavní stránka » Staň se pánem času!

21. března 2017

Staň se pánem času!

Vždy je dobré se na začátku představit: Jmenuji se Honza, a ve svých sedmnácti letech mám téměř za sebou první ročník víceletého gymnázia. Krom toho také chodím na kurzy hry na kytaru, a ještě k tomu stíhám hudební soubor. Občas si zahraji něco na počítači, shlédnu seriál nebo film, občas se zúčastním nějaké soutěže (občas ji i vyhraju), občas se projedu na kole.

Jo a ještě něco…jsem skaut!

Po vyjmenování mých zájmů je na čase sdělit i mé některé cíle: Rád bych co nejdéle setrval v pozici „aktivního skauta“ tj. být schopen připravovat program, účastnit se skautských akcí, jezdit na tábory…Krom toho bych si chtěl ve škole udržet dobré známky (termín „dobrý“ zde neznačí známkovací stupeň, ale skutečnost, že se snažím mít téměř samé jedničky), a snad se poté dostat na vysokou školu s pomocí mého průměru (zde by se hodilo zmínit, že momentálně cílím na medicínu).

Můj hlavní cíl je však ještě více ambiciózní: Rád bych se svých cílů udržel, aniž bych se z nich zbláznil!

Stihnout či nestihnout?

Toť pořádná otázka! Přeci není možné si udržet dobré známky, a zároveň se věnovat intenzivnější přípravě programu na schůzky, do toho mít další volnočasové aktivity, aniž by si člověk po chvíli rval vlasy, protože nenachází čas pro svoje osobní volno!

Věřte nebo ne, po přechodu na střední školu jsem začal mít pocit, že všechny věci stíhám daleko lépe, než v předešlých letech. Ale nebylo to kvůli tomu, že bych měl méně volnočasových aktivit (právě naopak se mi k nim přidružily ještě taneční!), ale jednoduše kvůli skutečnosti, že jsem si dokázal svůj čas lépe zorganizovat.

Jestli stihnout nebo nestihnout? A co takhle stíhat nejprve věci, které jsou z mého pohledu důležitější, a až potom se vrhnout na to ostatní. Co kdybychom se občas na chvíli zastavili, a naši situaci projednali?

Všichni máme na začátku 24 hodin, což je 1 440 minut, což je 86 400 vteřin. Mě to připadá, jako spousta času! Čas je vskutku velmi cenná komodita, a proto je s ním třeba nakládat jako s penězi. Pojďme se říct, kde můžeme nějaký čas získat, a jak jej můžeme co nejlépe investovat. Staneme se nakonec samotnými pány času? To záleží jen na nás!

Tak kdo bude číst dál?

Můj článek je určen všem lidem, kteří se potýkají s myšlenkou „škola VS skaut VS kroužky“, kteří mají podobné ambice, a vůbec všem, co mají s touto „nečasovou“ problematikou jakýkoliv problém. Věřím, že se najde spousta lidí, kteří si s touto záležitostí poradili. Na druhou stranu zatím nikdo z nich na Teepkovi nepublikoval článek, který by ostatním v tomto ohledu poradil.

Z čeho vycházím?

Abych pravdu řekl, tak vycházím výhradně z vlastních zkušeností, kdy se již několik let snažím vylepšovat svoji schopnost „ovládnout čas“. Mimo to jsem se také nedávno zúčastnil přednášky na téma „Konec prokrastinace“ od Petra Ludwiga, známého spisovatele a řečníka. Na jeho přednášce jsem si ale jen potvrdil to, co si myslím už delší dobu (tímto tvrzením rozhodně nechci podkopávat jeho, pro mne jednu z nejlepších přednášek).

Jdeme na to!

Jaké jsou naše požadavky?

Nejprve bychom si měli stanovit něco, co v nadcházející době přesuneme do popředí, co bude předmětem našeho zájmu. Tím budou naše požadavky. Já chci kupříkladu dobré známky => požadavek nazvu „Škola“, chci stíhat skaut => požadavek nazvu „Skaut“, chci mít čas na rodinu => požadavek nazvu „Rodina“, chci stíhat kroužky => požadavek nazvu „Kroužky“, chci mít osobní volno => požadavek nazvu „Volno“.

Žebříček hodnot

Právě jsme si vytvořili nějaké požadavky. Tak jim dáme nástup! V řadě nám budou vcelku k ničemu, ale když z nich utvoříme zástup, tak se něco stane: Některé požadavky jsou více vepředu, zatímco jiné jsou upozaděny. Mé požadavky jsem si seřadil v tomto pořadí:

Pojďme na to prakticky

Právě nám začal víkend. Na pondělí je ohlášen test z fyziky, v úterý je schůzka, musíme si nacvičit skladbu, kterou budeme hrát, a ještě je třeba doma poklidit. Víkend je však hlavně od toho, abychom si odpočinuli, tak jak si s ním poradíme?

Právě jsme si v podstatně vytvořili seznam úkolů na víkend. Teď si tyto úkoly opět seřadíme, přičemž můžeme využít námi vytvořený žebříček hodnot.

Hlavní je si ale uvědomit, že náš žebříček není naším pánem, ale pouze dobrým rádcem, který nám dává inspiraci, přičemž autorem hlavní myšlenky jsme stále my samotní.

Úkoly jsou objekty, které se také dají různě tvarovat – můžeme je zkracovat či natahovat (můžeme si zvolit libovolnou dobu, kterou jejich plněním strávíme), a můžeme je libovolně „porcovat“ (úkol můžeme plnit „na epizody“ – můžeme jeho plnění přerušit, zase se k němu po čase vrátit)

Rozhodli jsme se, že nejprve pomůžeme s úklidem domácnosti, a poté se vrhneme na učení. U něj ale nestrávíme celé dopoledne, a proto si potom na chvíli odpočineme. S odpočinkem můžeme propojit i hru na hudební nástroj, kdy si zahrajeme skladbu, kterou máme na příště umět. Přestávka se nám protáhla až do oběda. Po krátké polední pauze se můžeme vrhnout na přípravu programu na schůzku. Jedná se o jednorázovou záležitost, a proto ji dokončíme.

A nyní máme celý zbytek dne volný! Můžeme se samozřejmě ještě vrátit ke školním povinnostem, pokud si nejsme našimi vědomostmi jisti, nebo můžeme jít znovu nacvičovat skladbu. Pravdou ale je, že víkend má dva dny, a my jsme zatím ne-zcela vyčerpali pouze jeden den! Tím pádem si můžeme plnění některého z našich úkolů nechat až na další den.

Toto byla ukázka „středně náročného víkendu“. Na začátku jsme si stanovili úkoly, které se na první pohled zdály víceméně „časosběrné“, ale potom, co jsme si je různě poupravili – prodloužili, pokrátili, pokrájeli…potom jsme došli k závěru, že nám ve výsledku zase tolik času nezaberou.

Spáči (ne)mají problém

Po přečtení předchozí kapitoly možná některé bratry či sestry zamrazilo v zádech, že jsem schopný o víkendu vstávat dříve než kolem polední desáté hodiny. Věřím tomu, že nejsem jediný člověk, který si o víkendu přispí maximálně do osmi. Zároveň však věřím, že je spousta „skautů – spáčů“, kteří si jednoduše nepřivstanou. Tito „spáči“ budou mít trochu hendikep, protože část svého času věnovali k prodloužení spánku. Na druhou stranu „spáči“ většinou chodí spát v pozdních nočních/brzce ranních hodinách, kdy se třeba i lépe soustředí, a proto jejich „časový hendikep“ není zase tak důležitý.

Pozor na Prokrastinaci!

Prokrastinace označuje fenomén dnešní doby, kdy většina populace neustále odkládá plnění povinností „na příště“. Takový „prokrastinátor“ pak nemá moc velkou šanci, že se mu podaří ovládnout čas. Proto je prokrasticace největším nepřítelem pána času!

O prokrastinaci bylo vyřčeno již mnoho slov, a já se jí v tomto článku nechci moc zabývat. Mohu Vám však vřele doporučit návštěvu jedné z přednášek Petra Ludwiga, nebo si dokonce můžete zakoupit jeho knihu Konec prokrastinace.

Co se týče prokrastinace, tak jsem přišel s vlastní teorií, že se populace dělí na ty, kteří jednají stylem „práce => zábava“, a na ty, kteří jednají opačně. Druhá zmiňovaná skupina má potom větší sklony k prokrastinaci, protože není jednoduché se od zábavy odtrhnout. Proto doporučuji si nejdříve udělat alespoň ty nejdůležitější úkoly, a až potom se věnovat zábavě.

Naučme se říkat „Ne“

Zatím nám náš systém v pohodě funguje. Co když ale občas budeme až tak zahlcení, že nebude v našich silách všechno stihnout? V těchto „extrémních“ případech můžeme stisknout nouzový knoflík. Můžeme využít slovo, které má dvě písmena, začíná na „N“ a končí na „E“.

Ne

Lidé by měli být dostatečně empatičtí, aby pochopili, že nemůžete vždy stihnout všechno. To, čemu ono „ne“ vyslovíme, závisí na našich prioritách, na našem žebříčku hodnot. Pokud jsme si kupříkladu vědomi problémů ve škole, a zároveň jsme pozvání na oddílovou výpravu, tak holt tu jednu výpravu oželíme, protože má u nás škola momentálně vyšší prioritu. Můžeme ale jednat i obráceně – záleží jen na našem výběru priorit.

Udělat z velblouda komára

Tímto obráceným rčením jsem chtěl umělecky vyjádřit, že bychom se měli snažit myslet optimisticky. Přeci jen, když budeme již od začátku předpokládat, že něco nedokážeme, tak to ve většině případů opravdu nedokážeme. Většina z Vás je jistě ve věku rovera či rangera. Rovering je jaksepatří o zdolávání všemožných výzev. Co když přestaneme brát všechny naše problémy jako problémy, a začneme je naopak považovat za výzvy? Pokud takto změníme svůj přístup, budeme více odhodláni se „poprat“ s našimi problémy/úkoly, a celkově nám práce půjde „více od ruky“.

Pojďme si to shrnout

  • Do tohoto okamžiku jste přečetli přibližně 1 400 slov, což není zrovna málo. Proto bych byl rád, abyste si zapamatovali alespoň některé z následujících bodů:
  • Všichni máme na začátku 24 hodin, a je jen na nás, co s nimi uděláme
  • Stanovme si na začátku požadavky, na základě kterých budeme v budoucnosti jednat
  • Tyto požadavky dále utřiďme do „žebříčku hodnot“, kde budou některé požadavky vyzdviženy, a jiné upozaděny
  • Pokud máme splnit více úkolů, tak si je nejdříve někam napišme (nebo si je pouze představme), a poté je plňme v takovém pořadí, které je závislé na našem žebříčku hodnot, a zároveň i na našem vlastním uvážení
  • Úkoly můžeme plnit libovolně dlouhou dobu, a dokonce je můžeme plnit „na epizody“
  • Dejme si velký pozor na „prokrastinaci“, čili na chorobné odkládání činností „na jindy“
  • Naučme se říkat občas „NE“
  • Jednejme optimisticky

Pár slov na závěr

Závěrem bych jen chtěl dodat, že neexistuje ideální recept na „ovládnutí času“. Nikomu se zatím nepovedlo tuto disciplínu plně ovládnout. To ale ještě neznamená, že se o to nemůžeme pokusit!

Děkuji Vám, že jste dočetli článek až sem, a přeji Vám mnoho zdaru při zlepšování vašich „pánočasovských“ dovedností. Sajonara!

Odkazy

Pokud byste se chtěli dozvědět více o Petru Ludwigovi, tak následujte tento odkaz: http://www.konec-prokrastinace­.cz/kniha.

Ani zde si neodpustím drobnou „reklamu“ na můj skautský, zatím neúspěšný, projekt: http://dreamcat­cher.cz/dream/de­tail/843.

Zpětná vazba

Možná je to vidět, možná ne. Tento článek je mým v pořadí druhým článkem. Je mi tím pádem jasné, že se neobejde bez různých stylistických chyb (na gramatiku jsem si snad dával pozor). Je také velice pravděpodobné, že se s některými lidmi na spoustě myšlenek neshodu. Proto bych byl rád, abyste mi případně v komentářích zanechali svůj názor na libovolnou záležitost v mém článku.

Autor: Jan Karvai

Přečteno 508×


Komentáře

Názory ke článku Staň se pánem času!

Přidat názor

Váš e-mail nebude nikde veřejně zobrazen, bude sloužit administrátorům pro jejich potřeby.

Kontrolní otázka (odpovídejte číslicí, např. 5):

Vyhledávání