Hlavní stránka » Pravdomluvná

19. dubna 2017

Pravdomluvná

1. JEDEN ŘÍKÁ PRAVDU (30 min) 2. NEUVĚŘITELNÉ HISTORKY (15 min) 3. (NE)PRAVDIVÝ DOTAZNÍK (30 min) 4. BLAFOVACÍ KOSTKY (20 min) 5. ZÁVĚR (10 min)

1. JEDEN ŘÍKÁ PRAVDU

Na začátku hry urči trojici (pokud vás zrovna není na schůzce moc, můžeš dát i dvojici), která půjde za dveře a jeden z nich řekne nějakou historku, která se mu doopravdy stala. Ostatní si ji zapamatují a v hlavě upraví na svoje možnosti (např. Když v příběhu vystupuje sestra, ale nemám žádný sourozence, řeknu, že to byla sestřenice).

Pak se vrátí zpoza dveří a jeden po druhém začnou historku vyprávět a to tak, aby to vypadalo, že se historka stala právě jemu. Ostatní si vyslechnou všechny tři varianty historky a pak zkusí hádat, komu se opravdu stala.

Pak se prostřídejte a za dveře můžou jít zase jiní.

2. DETEKTOR LŽI

Tahle hra je trochu podobná té pře ní. Každý si vymyslí tři věci, z čeho 2 budou pravda a 1 lež. Měly by to být nějaké krátké fakty, jako: Nesnáším oříškovou čokoládu. / Vyhrál jsem celorepublikové kolo v matematické olympiádě.

Každý postupně přečte své 3 fakty a ostatní si k sobě napíšou to, co si myslí, že je lež. Až si všichni zapíšou, řekne se co byla lež a kdo uhádl, může si počítat bod. Člověk který má na konci nejvíc bodů může získat titul detektoru lži.

3. (NE)PRAVDIVÝ DOTAZNÍK

Nejdřív je potřeba si nachystat hromadu otázek, na které se dá odpovědět jednoslovně.

Můžeš se inspirovat tady:

 • Jaká je podle tebe nejhezčí barva očí?
 • Jaká je tvá nejoblíbenější zmrzlina?
 • Ukradl/a jsi někdy něco? Pokud ano, co?
 • Který školní předmět nesnášíš?
 • Který je naopak tvůj nejoblíbenější?
 • Kdyby ses měl stát příštím životě zvířetem, jaké by to bylo?
 • Je podle tebe lepší mít sourozence nebo být jedináček?
 • Jakou hudbu/skupinu posloucháš, ale nikdy bys to veřejně nepřiznal?
 • Jaký film ti zaručeně zvedne náladu?

Nejlepší ale je, když zkusíš vymyslet otázky na míru své družině – každá družina má záliby trochu v něčem jiném, proto je dobré přizpůsobovat otázku tomu.

Na schůzce pak všem rozdej papíry a začni pokládat otázky. Řekni, že všechny otázky je potřeba odpovědět pravdivě, jen na jednu ať odpoví lživě. Až položíš všechny otázky, papíry vyber a dotazníky předčítej. Společně pak zkuste hádat, komu dotazník patří a na jakou otázkou odpověděl lživě.

V dalším kole řekni, ať na otázky odpovídají opačně.

Tzn. Na otázku „Jaké je tvé nejoblíbenější jídlo?“ ať každý napíše jídlo, které nesnáší.

4. BLAFOVACÍ KOSTKY

materiál: 2 kostky, nakrájený citrón

Hráč A hodí dvěma kostkami, ale výsledek ukryje před ostatními hráči. Svůj výsledek oznámí hráči B. Hráč B má nyní dvě možnosti:

 • V případě pochybností může hráč B požádat hráče A o odkrytí vržených kostek. Pokud hráč A blafoval, prohrává a musí si dát citrón. Odpovídá-li oznámený výsledek hodnotě na kostkách, pak prohrává hráč B a musí si dát citrón on.
 • V případě, že hráč B výsledku věří, převezme kostky s tím, že nyní musí na kostkách hodit vyšší hodnotu, než oznámil předchozí hráč. Může se však stát, že se mu to nepodaří. V takovém případě se pouze snaží předstírat, že předchozího hráče přehodil.

Hodnoty se počítají následovně:

Ze dvou různých hodnot se vždy vyšší číslo hlásí v řádu desítek a nižší v řádu jednotek (např.: 4 a 5 = 54).

Dvě stejná čísla jsou vyšší hodnota než 65 a hlásí se jako indiáni (v některých verzích duby). (např.: 3 a 3 = tři indiáni).

2 a 1 nebo 1 a 2 je nejvyšší hodnota ve hře a hlásí se jako Top. Top lze přehodit zase jen Topem.

Místo citrónu můžete vybrat i něco jiného např. olivy, česnek, pálivá paprička,… Můžete to i nakombinovat a udělat talíř plný těchto věcí a každý si bude moct vybrat co si vezme.

ZÁVĚR

Na závěr schůzky si můžete popovídat o tom, jaké bylo předstírat, že říkáme pravdu a přitom lhát. Bylo nám to příjemné? Proč je vlastně pravda důležitá? A proč někdy potřebujeme říkat lež?

Zkus se zeptat, jestli ví, který bod skautského zákona říká, že bychom měli mluvit pravdu.

Autor: Zuzana Sluková

Přečteno 849×


Komentáře

Názory ke článku Pravdomluvná

Přidat názor

Váš e-mail nebude nikde veřejně zobrazen, bude sloužit administrátorům pro jejich potřeby.

Kontrolní otázka (odpovídejte číslicí, např. 5):

Vyhledávání