Hlavní stránka » Plánovat, nebo ne?

5. října 2017

Plánovat, nebo ne?

Skautský rok už nám nějaký ten pátek běží a s ním i schůzky, které každý připravujeme trochu jinak a každý je máme trochu jinak rozvržené v celoročnímu plánu.

Počkat. Cože? Celoroční plán? Kdo to vůbec dělá? A k čemu by mi to tak asi bylo? Je to akorát ztráta času a naplánovat si schůzku týden dopředu přece stačí.

Možná právě takové otázky tě napadly při čtení první věty a věř, že přesně takové otázky napadaly i mě, když jsem poprvé o celoročním plánování schůzek slyšela. Časem se ale můj názor začal měnit a dneska je plán schůzek mým velkým pomocníkem a připravování programu bych si bez něj asi ani nedokázala představit.

A jak se takový celoroční plán dělá?

Způsobů jak vytvořit celoroční plán (dále jen CP) je mnoho, jádro věci ale zůstává stejné. Nejdřív si polož otázku, co chceš aby tvá družinka na konci roku uměla. Napiš si, v čem je tvá družinka dobrá, v čem by se naopak potřebovala procvičit, co jste minulý rok nestihli (pokud máš družinku nováčků, zkus vymyslet, co všechno by měl takový nováček po jednom roce ve skautu umět a vědět).

Pak si vezmi kalendář/diář a papír, na který si nakreslíš tabulku a do ní si vepíšeš data, kdy se schůzky budou konat (z kalendáře zjistíš, kdy jsou státní svátky a prázdniny a tudíž se schůzky nebudou konat). Někdy nezjistíš rok dopředu, že se schůzka konat nebude, ale to se dá většinou bez větších problémů nějak přepracovat.

No a přichází moje oblíbená část, rozřazování témat pro každou schůzku. Většinou jich máš k dispozici cca 35 (někdy víc, někdy míň), což je hodně místa. Není nutné vyplnit hned všechna políčka, občas můžeš nechat nějaké políčko volné s tím, že tuhle schůzku chceš udělat nevšední a že políčko zaplníš, až se někde inspiruješ (můžeš zkusit třeba již připravené schůzky na Teepkovi). Nezapomeň pak políčka ale včas vyplnit! Všímej si toho, jestli v některých týdnech nejsou nějaké zajímavé události o kterých byste si mohli na schůzce popovídat a třeba onu tématu schůzku i věnovat. Neboj se programy v políčkách různě prohazovat, přeškrtávat, předělávat.

Pamatuj, že CP není něco, co by mělo přísná pravidla, podle kterých bychom se měli řídit. Má to být hlavně náš pomocník a tudíž by se nám měl dobře vytvářet a dobře s ním pracovat. Pokud si chceš schůzky naplánovat jen půlroku dopředu, naplánuj si je jen půlroku dopředu, pokud ti bude vyhovovat, že je napsaný na toaleťáku, tak si ho napiš na toaleťák, pokud ho chceš mít v počítači, vytvoř si ho v počítači. Je to opravdu jen na tobě!

A v čem by mi to teda mohlo pomoct?

CP má hned několik výhod, já tady vypíšu TOP 5 výhod, které celoroční plánování přineslo mně.

1. Vyváženost a rozmanitost programu

Především ti pomůže v tom, abys měl vyvážený program, a tak se nestane to, že jednu věc budete dělat ten rok už popáté a jinou třeba úplně zapomeneš do programu zahrnout. Třebaže nebudete celý rok dělat šifry a přitom ani nezavadíte o historii skautingu.

2. Řád a návaznost

Je fajn mít ve schůzkách pořádek a neutíkat od jednoho tématu k druhému. Některá témata vyžadují návaznost, k některým je potřeba se průběžně vracet. Když budete každou schůzku načínat něco nového, bude to pro její členy i dost demotivující. Když se jednu schůzku budete učit obvazovat kotník, udělej na příští nějakou hru, kde to využijí. Nejen, že členové družinky si uvědomí, že se něco naučili a budou mít dobrý pocit, ty si zároveň ověříš, jestli jsi je to naučil dobře.

(Pokud pro svou družinku připravuješ celoroční hru, řád a návaznost příběhu se ti rozhodně bude hodit taky.)

3. Nebudeš muset vařit z vody

Na začátku roku máme ještě dost nápadů a inspirace, ke konci roku už marně hledáme něco, co jsme tenhle rok na schůzce ještě nedělali. Někdy zase člověk neví, kde mu hlava stojí, a díky CP si hezky připomene, co by se tenhle týden na schůzce mělo dělat. Když má člověk téma, na které má vymýšlet program, hned jde vše snadněji.

4. Program na míru tvé družince

Pokud víš, že tvou družinku baví šifry, můžeš šifrám věnovat víc schůzek a udělat ze své družinky „šifrovací mistry“. Ubrat zase můžeš u toho, co už tvá družinka třeba umí, ale tolik jí to nebaví nebo nejde.

5. Nakopnutí vymyslet netradiční programu

Když jsem už poněkolikáté sestavovala CP pro moji družinku, uvědomila jsem si, že jsem už tak trochu v zajetých kolejích a že připravuji téměř stejný program každý rok. Vyhradila jsem si tedy 10 schůzek, které jsem chtěla udělat něčím netradiční, zkusit vymyslet nějaké nové téma, které by bavilo jak členy družiny tak mě.

Doufám, že jsem tě alespoň trochu přesvědčila o tom, že celoroční plánování není úplná hloupost a někdy se to může hodit. Pokud se chystáš vytvořit svůj CP, určitě ho pak nezapomeň vyfotit a poslat nám ho! :)

Autor: Zuzana Sluková