Hlavní stránka » Znáš svou družinu?

1. února 2012

Znáš svou družinu?

Až budeš zařazovat do programu třeba na táboře nějakou pěknou hru, vyzkoušej si kromě jejího uvedení také její zhodnocení. Pokud jsi dobrý rádce nebo rádkyně, zřejmě členy své družiny dobře znáš. Přesto se ti ale může stát, že se hra pokazí, někoho nebaví, nebo je z ní část členů otrávená.

Proč?

I když se v družině znáte, stejně někdy nemusíš vědět, v jaké situaci a psychickém stavu se jednotliví členové nacházejí. A jen málokdy se povede uvést hru tak, aby všem „seděla“ a měli z ní dobrý pocit.

Co s tím?

Využij na závěr programu zpětnou vazbu. Zkuste si v družině popovídat o hře, o tom, co kdo při ní cítil, prožíval, kde byly nejasnosti, slabé okamžiky a naopak, co byl silný zážitek a co opravdu stálo za to. Ty jako rádce si všechny postřehy zapisuj a pak je nezapomeň použít příště, až budeš uvádět podobný program.

Ale abychom nemluvili jen obecně:

Představ si, že pro družinu připravíš zajímavou bojovku v lese. Třem lidem se hra líbí, jednoho nebaví běhat víc než deset minut a dva se během pobíhání pohádají. Když si po hře sednete a popovídáte otevřeně o pocitech, které vás při hře provázely, ty jako rádce, rádkyně si z programu můžeš odnést například informaci, že je třeba takovou hru příště zkrátit, aby všichni vydrželi nasazené tempo, nebo zkušenost, že některým hrám může prospět i malá hádka, která pročistí vzduch v družině.

Pár tipů, jak začít

Pokud jste zatím nic takového nedělali a nejste zvyklí hodnotit, je dobré se na začátku od něčeho odpíchnout, rozmluvit se. Můžete zkusit třebas:

• každý hru oznámkovat jako ve škole
  • nakreslit smajlíka, který odpovídá pocitu spokojenosti hry
  • každý ukázat gesto palcem (nahoru je nejlepší, dolů nejhorší a různě šikmo něco mezi tím) a pak začít povídat od těch nejméně spokojených
  • pokud máte nějakého družinového maskota, můžete ho nechat kolovat a každý, u koho právě je, řekne pár slov o tom, jak se mu hra zdála.

Zpracovala Káča