Hlavní stránka » Odměňovat nebo trestat?

14. ledna 2018

Odměňovat nebo trestat?

Dostal jsi někdy odměnu nebo trest, na který nikdy nezapomeneš? Přemýšlel jsi o tom někdy? Pozastavuješ se nad výběrem správné odměny či trestu?

Umět zvolit odpovídající odměny a tresty je velmi důležitá věc, která ovlivňuje osobnost dítěte. Jak správně určit odměnu, díky které se rozzáří oči dítěte a trest, z něhož si dotyčný vezme ponaučení do konce života a pochopí, co udělal zlého? Jak na to?

Hlavní pravidlo zní: Udělej vše pro to, aby dítě něco zvládlo dobře a pak ho pochval. Obecně také platí, že je vhodné používat vždy více odměn a pochval než trestů. Musíš si dávat pozor, abys dítě netrestal za svoji vlastní chybu, abys dítě neponížil před ostatními a aby odměny i tresty korespondovali s věkem skauta. Přísné a silné tresty vedou mnohdy k tomu, že se dítě vyhýbá trestající osobě, a tím se narušuje dobrý vztah k vůdci. Naopak dobře volené odměny posilují kladný vztah, který je základem účinné výchovy.

Odměny a tresty značně souvisí i s pravidly, jež si v oddílu (družině) určíte. Je důležité, aby všichni věděli, co je správné a co ne, za co je rádce pochválí a za co budou pokáráni. Taky měj na mysli, že když jednou někoho za něco odměníš nebo potrestáš a podruhé tu samou věc přejdeš bez povšimnutí, bude situace nejasná a nesrozumitelná.

To, jak budeš s dětmi jednat v důsledku jejich jednání, je velmi důležité. Zkus se zamyslet, podle čeho tresty a odměny uděluješ. Možná ti pomohou obecné body, kterými je vhodné se řídit.
Vždy musí být jasné, zač je odměna či trest udělena.

  • Dávej si pozor, abys nechválil nebo nepoučoval stále ty samé děti.
  • Správný trest má vést k ponaučení, ne k zastrašení.
  • Chval a odměňuj i za drobnosti – odměny motivují.
  • Nepřeháněj odměny ani tresty, mohly by ztratit význam.

Doufám, že ti článek pomohl na tvé cestě porozumět dětem a třeba sis udělal jasno v odměnách a trestech.

A podle čeho se řídíš ty? Jak se ti daří určovat odměny a tresty? Měl jsi někdy problém vybrat adekvátní trest? Poděl se s námi o tvůj příběh do komentářů!

Autor: Lucie Myslíková (Bobo)

Přečteno 1446×


Komentáře

Názory ke článku Odměňovat nebo trestat?

Přidat názor

Váš e-mail nebude nikde veřejně zobrazen, bude sloužit administrátorům pro jejich potřeby.

Kontrolní otázka (odpovídejte číslicí, např. 5):

Vyhledávání