Hlavní stránka » Neviditelné inkousty

18. března 2018

Neviditelné inkousty

Tajná a neviditelná písma můžeš dobře uplatnit v hrách s družinou. Pročti si, jak všelijak se dají vytvořit… a tvoř sám/sama!

Všeobecně bychom mohli inkousty, o nichž teď bude řeč, rozdělit na ty, které jsou nejprve neviditelné a posléze se nějakkým procesem objeví, a ty, které se zpočátku tváří jako obyčejné, ale časem zcela zmizí a už se neobjeví.

Ty první využiješ v hrách směřujících k bodům jako Hledání řešení, Každodenní život, ty druhé se ti mohou hodit spíše jako efekt v hrách, případně ke cvičení paměti (to když budou hráči předem vědět, že mají jen hodinu na zapamatování celého textu, který pak zmizí).

Inkousty, které ti Teepek představuje, jsou ty, u kterým nehrozí poranění neopatrnou manipulací (tedy u svíčky a žehličky ano, ale nejsou tu žádné nebezpečné chemické substance) a tedy si je můžete vyzkoušet i v družině.

PAPÍR, KTERÝ POUŽIJEŠ

Je důležité se soustředit na papír, který pro zprávu s tajným inkoustem použiješ: neměl by být lesklý, zbytečně silný (čtvrtka) a ideální je si postup před napsáním celé zprávy vyzkoušet. Už proto, že zjistíš, jak moc papír nasákává, kolik „inkoustu“ je nutno použít, zda po zaschnutí není písmo přece jen trochu vidět – např. proti světlu.

Inkousty, které je možno vyvolat

TEPLEM

citrónová, pomerančová, grepová šťáva: nanášej malým štětečkem nebo ještě lépe špejlí či brkem. Hráči zprávu vyvolají nahřátím nad svíčkou. Pokud máš mladší a nezkušené hráče, je možné, že zprávu napoprvé spálí, je proto možné mít u sebe ještě jednu, kterou jim za nějaký dodatečný úkol poskytneš! podobně funguje šťáva z cibule, mléko nebo ocet

JINOU SUBSTANCÍ (tedy chemickou reakcí)

na napsání textu použij bramborový škrob (v potravinách pod názvem Solamyl) rozpuštěný ve vodě (15 g na 100 ml), k vyvolání pak budou hráči potřebovat jodovou tinkturu; výsledné písmo bude modré na napsání použij jedlou sodu (koupíš běžně v potravinách, používá se k pečení) rozpuštěnou ve vodě a hráčům nabídni grepovou šťávu, která písmo zviditelní; jedlá soda se dá stejně tak zviditelnit teplem, tedy svíčkou nebo žehličkou (pozor na bezpečnost při manipulaci s žehličkou!).

UV ZÁŘENÍM

nejjednodušší cesta je koupit UV lampičku a příslušný inkoust – tenhle typ se dá sehnat v papírnictvích

INKOUKST, KTERÝ ZMIZÍ

ideálně koupit, prodává se v žertovných předmětech, případně v papírnictvích

DALŠÍ TIPY

použij psací stroj: vyndáš z něj pásku, která obarvuje jednotlivá písmena a text na prázdný papír napíšeš tedy pouze vytlačením; potom na tentýž papír napíšeš falešnou zprávu třeba perem přes vytlačený text. Strojové písmo bude špatně čitelné, ale půjde to. nedávej hráčům správnou substanci k vyvolání písma jen tak zadarmo: buď je můžeš nechat rozluštit, co je k vyvolání potřeba, případně je nechat putovat dlouhé kilometry na stanoviště za jednotlivými vyvolávacími látkami, až některá zaúčinkuje, nebo jim dokonce nemusíš dávat žádnou nápovědu a můžeš nechat pátrání – i s pomocí netu – zcela na nich. použiješ-li inkoust, k jehož vyvolání bude potřeba UV lampa, zkus si pohrát i s tím, jak ji hráči získají: mohou si ji buď muset sehnat sami, nebo jim ji třeba někde zanecháš po kouskách rozmontovanou a navíc ji budou sestavovat

Autor: Kateřina Parvonič – Káča

Přečteno 1138×


Komentáře

Názory ke článku Neviditelné inkousty

Přidat názor

Váš e-mail nebude nikde veřejně zobrazen, bude sloužit administrátorům pro jejich potřeby.

Kontrolní otázka (odpovídejte číslicí, např. 5):

Vyhledávání