Hlavní stránka » Družinové funkce - aby každý měl v družině svou roli

8. června 2019

Družinové funkce – aby každý měl v družině svou roli

Příprava na Svojsíkáč probíhá i nadále. Již dříve jsme se věnovali družinové identitě a teorii družiny jako takové.

Dnes se podíváme, jak docílit, aby každý byl členem své družiny a měl v ní nějakou roli. Představujeme tzv. družinové role, kdy každý z družiny má něco na starost. Proč se to dělá?

Rádce nemůže dělat všechno sám. Jednak by se zbláznil, jednak by nikoho nic nenaučil. Dobrý rádce umí věci delegovat – to znamená, že je přenechá někomu jinému. Ten někdo jiný třeba ještě není tak „dokonalý“ jako rádce sám, ale zas – kde jinde se to má naučit? Na delegování je i jednou z nejtěžších věcí právě fakt, že necháte udělat někoho jiného něco, co si myslíte, že byste zvádli sami a lépe. Často vás to stojí i více času a energie – ale je to dobrá investice, která se vrátí.

Krom toho, že se každý v něčem přiučí, delegujeme n něj i odpovědnost. Nemá ji za celou družinu, ale za nějakou část. Za to, že když nevezme foťák, tak nebudou fotky. Když nevezme kotlík, nebude jídlo; bez soli nebude dobré a tak podobně.

Každý se tak naučí postupně přebírat část zodpovědnosti, mít něco na starost a dělat vše proto, aby to klaplo. Suma sumárum, proč funkce?

• každý člen družiny je osobně zodpovědný za její fungování, přispívá ke společnému dílu
  • všechna práce neleží na rádci
  • může to být docela dobrá zábava

Důležité je, aby rozdělování funkcí členy motivovalo, aby svou funkci chtěli dělat. Jak to zařídit? Zkus třeba

Dražbu družinových funkcí

Buď za body nebo např. nasbírané žaludy si každý člen může zkusit vydražit funkci, o kterou nejvíc stojí. Nezapomeň ale dát do dražby víc funkcí, než má družina členů! Na druhou stranu zas není vhodné dávat do dražby všechny zde uvedené funkce – byl by v tom přílišný zmatek. Udělej tedy předvýběr a napiš na vyvěšený velký papír třeba jen 20 funkcí, o které se pak družina „popere“ Po úspěšné dražbě můžeš každému připevnit vizitku s jeho novou funkcí, kam si dopíše jméno, aby na své povinnosti nezapomínal. Je také vhodné, pokud si každý člen sám stanoví své povinnosti a práva a ty mu je pak schválíš.

architekt babička bankéř básník bezpečňák blázen blesk aneb bulvárpersóna bodovač bodyguarg cestovatel časoměřič diplomat DJ docházkář doktor, ošetřovatel Doučovatel družinový patriot ekolog fotograf hacker hecař herec herní automat hláškař hlídač podvodníků hlídač sprostých slov hlídač věcí na schůzku horoskopář hvězdář hygienik chladič chytač hlášek kadeřnice klíčník klidnič, řvoun (sjednává klid) kloboučník, čepičář knihovník kódovač komixář krejčí kritik kronikář kuchař kulturní referent květinář kytarista malíř maminka Mirek Dušín módní kritik moudrář/čítárník narozeninář a svátkař nástěnkář novinář ohnivec ochranář přírody ochránce zvířat opravář optimista pařič pesimista podrádce povzbuzovatel pracant překvápkař připomínač/ka­lendářník přírodovědec psycholog rádce rádcův tajný agent recesista rozveselovač řešič problémů sázkař skandovač pokřiku smíšek snílek sportovec stolník stříhač papírků tatínek technologik telefonik tiskový mluvčí tišič=sjednávač ticha tužkař a papírář uklízeč úschovna utěšitel=kapesníček uzlař věštec vlajkonoš vyháněč hmyzu zastánce lidských práv zdravič zhasínač světla zpěvák zpovědnice zpravodaj zrcadlo další si domyslete sami!

Zpracovala Řepa, přispěvatelka, a Káča, členka redakce