Hlavní stránka » Skautská stezka: Bod Zručnost

22. listopadu 2018

Skautská stezka: Bod Zručnost

Posledních několik let jsem často trávila představou, jak bude vypadat můj byt, až se odstěhuji od rodičů. Budu mít malý byteček, který se zařídím podle svého.

Měl by být útulný, praktický a hlavně nesmí být přeplácaný. A chtěla bych velkou kuchyň a pracovnu. Nejvíce mě samozřejmě lákala představa, že bude všechno, jak si já budu přát.

Letos v září se sen stal skutečností.

Když jsem ale poprvé uviděla dvě podkrovní místnosti a malou „díru", která měla být mou velkou kuchyní, uvědomila jsem si, že nemůžu mít všechno hned. Po ryze technických úpravách, které za mě naštěstí udělali pánové z rodiny, jsem se mohla vrhnout do malování ložnice. Výběr barvy byl jasný, přála jsem si tyrkysové stěny a bílý strop. Když jsem zjistila cenu namíchané tyrkysové barvy v obchodě, raději jsem sebrala odvahu a koupili jsme bílý primalex a modrou kolorovací barvu. Namíchali jsme si odstín sami.

Malovat přeci zvládne každý.

Vše potřebné bylo připraveno, válečky a štětce byly nachystány. Fred i já jsme skauti, tak jsme se pustili do zkrášlování ložnice s nadšením. Šlo mi to docela od ruky, ale Fred si jen stěžoval, barva mu nešla nanášet. Jako první mě napadlo, že asi neumí malovat jako já… Jeho bědování však nemělo konce, tak jsem se rozhodla hledat příčinu. Vyměnili jsme si válečky a záhada byla vyřešená. Fred si místo válečku na malování vzal ten, kterým se lakují parkety! Že v tom není rozdíl? Bohužel je, jedna stěna je toho důkazem.

Když stěny v ložnici uschly, zjistili jsme, že ani míchání barev není naší silnou stránkou, neb jsou „jen" modré.

Ale i modrá je dobrá, když si ji uděláte sami.

Byt už máme zařízený, stěny jsou vymalované, dveře jsme vytapetovali, položili jsme koberce a opravili parkety. Pracovna se mi do dvoupokojového bytečku nevešla, ale mám krásný velký psací stůl v obýváku s výhledem na nemocnici. Až si budu zařizovat svůj další byt, už budu všechno umět.

Chce to jen trénink.

Splněním bodu Zručnost ve stezce si vyzkoušíš tvořit, vyrábět, opravovat a těšit svou dovedností sebe i své kamarády a rodinu.

Být zručný znamená umět pracovat rukama, mít dovednosti, které ti pomohou něco vytvořit, umět si poradit, když se něco rozbije. Pokud něco vyrábíš, vybíráš si vhodné nástroje, postupuješ podle návodu a necháš si poradit, pokud nevíš, jak na to. Tvoři nové věci je radost, kterou můžeš udělat i ostatním.

Rukodělky

Výrobou ozdob, dárečků, šperků či jiných výrobků rozvíjíme svou zručnost. Zkoušením nových technik, vytvářením různých věcí se i z tebe může stát opravdový umělec praktik.

Vyrob nebo vyzkoušej nějaký z našich tipů a splň si bod ve stezce:

• Naučím se techniku smaltování a vyrobím například náušnice.
  • Vyzkouším si malování na hedvábí, namaluji si šátek a můžu techniku ukázat své družině. Malování na hedvábí je technicky náročnější malování, barvy se na hedvábí rozpíjí, ale s trochou trpělivosti a tréninku zvládneš namalovat například kravatu, polštářek, šálu. Dárky z hedvábí udělají zvláště rodičům a prarodičům velkou radost.
  • Svážu si vlastní zapisník nebo deník. Jak se vážou knihy mi může poradit starší vedoucí.
  • Vyrobím chůdy a uspořádám závod na chůdách v našem parku.
  • Vyrobím si hudební nástroj. Třeba didgeridoo!
  • Najdu si novou rukodělnou techniku a naučím ji svou družinu. Než budu mít svůj program, techniku si doma vyzkouším, abych věděl, co se může stát. Pořídím materiál, pomůcky a nástroje a přinesu je na družinovku. Nápady na rukodělky najdeš na teepkovi a v časopise Skaut. V knihovně si mohu půjčit příručku například na ubrouskovou techniku, batikování, drhání náramků, ozdoby z korálků, práci z kůží a mnohé další.

Jak si splní Zručnost celá moje družina?

• Domluvíme se, že pojedeme na „Dřevárnu". Zjistíme, jak to na bitvách s dřevěnými zbraněmi chodí. Vyrobíme se vlastní zbraně z dřeva a obalíme je, aby byly bezpečné. Navrhneme si kostýmy a vyrobíme se je. S šitím nám může pomoci vedoucí nebo někdo z rodiny. Nejznámější skautská dřevárna je Cintra.
  • Vymalujeme po domluvě s vedoucím naší klubovnu (více v článku Vymalujte klubovnu a Vymaluj si! II.).
  • Vyrobíme si Betlém. Jako materiál můžete použít rychle tvrdnoucí hmotu, fimo, modurit, keramickou hlínu nebo třeba perníkové těsto. Každý z družiny vyrobí jednu nebo dvě postavičky a vaše klubovna bude na svátky připravená.

Další nápady najdeš v časopisu skaut.

Zpracovala Mája, členka redakce