Hlavní stránka » Demokratická schůzka

31. března 2019

Demokratická schůzka

Představte si, že jste s družinou a dalšími lidskými bytostmi ztroskotali na zcela neznámé a neobydlené planetě. Nikde žádní obyvatelé, žádné cedule, žádné cesty ani šipky. Pojďte si z planety udělat tu svou, skautskou!

Zcela neskutečná představa, že? Ale co kdyby náhodou? To by bylo možností… tolik toho změnit, co? Tak do toho!

„Nejlepší bude zvolit vůdce, který nás povede."

„Já bych hlasoval."

Tak co tedy? Pokuste se společně vytvořit pravidla života ve vašem „novém světě". Co se smí a co se nesmí? Možná bude trestné kouřit, možná bude muset každý denně alespoň chvíli pracovat, proč ne… Budete někoho trestat, když překročí pravidla?

Nakonec zhodnoťte, jak moc se pravidla podobají těm našim – zákonům – vycházeli jste z nich a proč?

Ha, planeta není tak docela neobydlená, támhle se kouří z něčeho, co vypadá jako komín. Zkusíme se představit. Jenže – oni nám nerozumí, tak jak jim vysvětlíme, že jsme skauti? Kroje nemáme, tak leda to, co děláme… A asi si budeme muset pomoct rukama a nohama.

Zkuste si každý vylosovat jeden skautský zákon a pantomimou předvést situaci, ve které se jasně ukáže, o který zákon se jedná. Potom zkuste ukázat, jak by vypadala ta samá situace bez skautského zákona, poznáte rozdíl?

Aha, tak obyvatelé něco o skautech vědí. Na oplátku vám ukazují jakousi změť ústřižků, co vypadá jako nějaké body… kterou stranou to přijde vůbec k sobě? V tu chvíli se někde vyrojil starý bělovlasý muž, který zná lámaně česky! Vysvětluje vám, že tohle jsou základní pravidla, která si donesli kdysi z planety Země. K tomu se jim tam ale připletlo spoustu dalších, kdo ví, jak to vlastně bylo…Možná byste jim mohli pomoct…

Napiš na papír některá ze základních lidských práv (najdeš je třeba tady). K tomu pár pravidel silničního provozu (jezdíme jenom na zelenou, přednost zprava apod.). A ještě navíc pár hloupostí – třeba – oko za oko, zub za zub nebo – moudřejší ustoupí apod. Papíry rozmísti po stromech nebo po okolí a nech družinu je hledat (můžeš jim to ztížit stylem pohybu – po jedné noze, trakař,…). Cílem je najít základní lidská práva a ty ostatní vyhodnotit jako špatné. Nezapomeň nakonec zdůraznit, co to jsou lidská práva a proč je vlastně máme – případně najděte příklady v okolí, kdy se hodí taková práva mít.

Výborně, práva dávají smysl. Bělovlasý muž si ale chce povídat, chce vědět, co se změnilo od doby, kdy oni opustili planetu – zdá se to k nevíře, ale podařilo se jim to v r. 1970. Vy tu dobu nepamatujete, ale možná není špatné si ji připomenout…

Ty nebo někdo jiný z družiny si připravte prezentaci nebo alespoň přednášku o komunismu v naší vlasti. Zkuste se zaměřit na fakta, osobní dojem nechte stranou. Ostatní členy družiny pak nechte, ať výtvarně ztvární rozdíl mezi demokracií a komunismem. Najdete podobnosti?

  • Cesta Ohně: Přečtu knížku nebo se podívám na dokument o době či zemi, kde je či byla diktatura, a najdu si k tomu další informace.
  • Cesta Vzduchu: Zhodnotím smysluplnost a účinnost trestů (sankcí), které se uplatňují u nás v oddíle, ve škole či ve státě, a doporučím případné změny.
  • Cesta Vody: Zúčastním se programu/hry na téma skautského zákona, který povede k diskusi o jeho účelu a dodržování.
  • Cesta Země: Zjistím, co to jsou lidská práva, a pět si jich zapíši.

Zpracovala Káťa

Přečteno 855×


Komentáře

Názory ke článku Demokratická schůzka

Přidat názor

Váš e-mail nebude nikde veřejně zobrazen, bude sloužit administrátorům pro jejich potřeby.

Kontrolní otázka (odpovídejte číslicí, např. 5):

Vyhledávání