Hlavní stránka » Jak na družinové projekty?

5. února 2012

Jak na družinové projekty?

Chcete s družinou provést nějaký vlastní projekt? Něco velkolepého si naplánovat a uskutečnit? Kudy do toho?

Projekt je něco jedinečného. Je to jako země, kterou nikdo neobjevil, úkol, který ještě nebyl splněn. Čeká na tebe, na tvou družinu.

Je to složitější než zavázat si tkaničky poslepu – i když jsi to třeba ještě nezkusil. Je to víc než sto dřepů.

Je to výzva, která čeká na tvou družinu. Je to možnost, jak o kousíček zlepšit svět!

Stačí vzít téma, které vás baví, zajímá a stálo by za to ho vyzkoušet.

A teď:

• vyberte si oblast, která vás zajímá (jen ve chvíli)
  • najděte si cíl, kterého chcete dosáhnout
  • určete si, jak dlouho budete na projektu pracovat
  • hledejte prostředky, jak cíle dosáhnout, vždy vede k cíli více cest a je jen na vás, jak výhodnou cestu si vyberete
  • rozdělte si úkoly a naplánujte si celou cestu k cíli vašeho projektu
  • sežeňte potřebné pomůcky nebo peníze
  • vrhněte se do práce
  • oslavte úspěšný výsledek projektíku
  • nezapomeňte všechno zdokumentovat do kroniky nebo třeba na web!

Jeden vzorový začátek projektu..

Soptík přijde na schůzku a nese kilo višní. "Máme toho doma ještě aspoň 20 kilo a máma říkala, že už neví, co s tím. Rádce hned zapojí ostatní členy družiny: „Tak třeba nás napadne, co bychom s tím mohli provést.“ „My doma děláme džem,“ „My máme stáčírnu na mošt,“ padají návrhy. Rádce chvíli přemýšlí „Co bychom ale dělali s 20 kily marmelády?“ Jeden člen družiny se zamyslí a povídá „Vedle nás bydlí rodina s pěti dětmi a jsou dost chudý. Tak bychom jim mohli třeba trochu dát. A zbytek sníme na táboře, ne? Tyjo, budem mít vlastní družinovou marmeládu!“

• A projekt může být na světě. Víme, která oblast nás pro tu chvíli zajímá, máme cíl (uvařit marmeládu nejen pro sebe, ale i chudou rodinu odvedle)

Tipy na jednoduché projekty, které můžete s družinou podniknout

• změřte nebo spočítejte, o kolik víc (kliků, leh-sedů atd.) uděláte po týdnu intenzivního a správného cvičení
  • postavte sami nějaký přístroj, který normálně můžete koupit (koloběžku, splachovací záchod, megafon…)
  • vyrobte vlastní naučnou stezku po okolí klubovny nebo vašem městě (tady bude nutné dojít se domluvit na nějaký úřad!)
  • spočítejte, kolik kalorií má vaše denní potrava a zkuste se dostat na doporučenou hladinu
  • založte fotokartotéku všech lidí, kteří prošli oddílem od jeho vzniku
  • navrhněte vlastní vzor maskáčů přesně podle přírodních podmínek ve vašem okolí
  • vyrobte tolik recyklovaného papíru, aby to stačilo na celý tábor (a můžete spočítat, kolik lesa tím ušetříte)
  • založte oddílovou knihovnu (i s půjčováním, štítky na knihách, odděleních atd.)
  • krmítkovaná (spočítejte krmítka ve vašem městě a zkuste svou prací jejich počet zdvojnásobit)
  • naučte se opravdu vystopovat nějaké zvíře
  • představte si, že dojdou zásoby pitné vody. Zkuste z nějakého zdroje získat aspoň litr (nepít!)
  • vyrobte si svépomocí basketbalový koš a připevněte ho na nejbližší dětské hřiště u klubovny
  • pozorujte a psychologicky zdůvodněte rozdílné reakce lidí na jednu stejnou věc
  • poveďte výzkum, kolik procent lidí z vašeho města ví něco o skautech a skautingu
  • udělejte soutěž o nejoblíbenější kapelu vaší školy