Hlavní stránka » Skautská stezka: Moje rodina

14. října 2018

Skautská stezka: Moje rodina

Znáš svoji rodinu? Víš, odkud pochází a jací byli tvoji rodiče, když byli tak staří jako ty?

Můj táta je spisovatel a já měla veliké štěstí, když mi k narozeninám napsal knihu… Nebo to byla spíš smůla? Kniha popisuje spletité vztahy v naší rodině a má mě varovat před geny, které jsem po svých příbuzných podědila. Dozvěděla jsem se, že jsem měla málem dalšího sourozence, proč se moji rodiče rozvedli a jaká byla moje babička matka. Nebylo pro mě lehké pochopit, proč právě naše osudy se mají stát veřejnými. Ale pro nezúčastněného čtenáře byla tátova kniha jistě zajímavým a místy zábavným čtením, které připomíná problémy každé rodiny. Jenže mě ta kniha, když jsem ji přečetla poprvé, ublížila. Nechtěla jsem vědět o svých rodičích úplně všechno…Teď už vím, že to byl opravdu dobrý dárek k narozeninám. Doma jsem nikdy moc času netrávila, a tak se aspoň touto cestou mohu se svou rodinou seznámit. Jednou se doufám poučím z chyb, které udělali moji rodiče, protože jsem přeci po nich…

Pokud nebyla o tvojí rodině napsána knížka nebo natočen film, bude objevování kořenů, charakteristik a tajemství tvé rodiny na tobě. Zjišťovat, odkud tvoje rodina je, kdo byl tvůj prapradědeček a s čím si hrála tvoje babička, ti pomůže poznat lépe příbuzné. Dozvíš se nejen o nich, ale i o sobě samém nové věci. Uvědomíš si, co bylo dřív jiné, a co máš se s svými předky společné. Mít své kořeny pevně v zemi ti pomůže pro další život.

Žádná rodina asi nebude ideální. Někdy musíš být brzy doma, jindy se s rodiči nepohodnete, protože jsi zapomněl splnit své úkoly, a se sourozenci to nemá člověk nikdy lehké. Když se ale nedokáže domluvit brácha se sestrou, jak se pak mají dohodnout cizí lidé mezi sebou?! Může se stát, že si teď s rodiči moc nerozumíš. Přesto jsou to lidé, kteří budou pro tebe hodně znamenat po celý život. Zkus se někdy zamyslet nad tím, jestli nemají pravdu. Určitě to myslí s tebou dobře. Pokud cítíš, že je někde problém, zkus si o tom s rodiči (nebo alespoň s jedním) promluvit. Určitě ocení tvou snahu.

Je pro nás důležité mít domov, příbuzné, kteří nás nikdy nenechají na holičkách. I ty se už někdy musíš postarat o chod domácnosti. Nebylo by fér, kdyby za tebe všechno dělala jen maminka. Určitě už umíš uvařit něco dobrého. Když doma rodičům pomůžeš, budete mít pak všichni více času na společnou zábavu. Jestli to u vás tak nefunguje, zkuste se vymyslet rodinná pravidla. Všichni se shodněte na tom, jaká jsou vaše práva (např. chodit spát v 22:30) ale i povinnosti (nakupovat pečivo).

Když mi je nejhůř, zavolám domů mamince. Je pro mě důležité vědět, že někam patřím.

Jak si splnit bod Moje rodina?

• Fotoalbum – posbírej od příbuzných fotografie z jejich mládí, z cest, ze zajímavých akcí. Popros je, ať ti vypráví, jaké historky se k fotografiím váží. Přidej k nim své fotky a uspořádej je do rodinného alba s popisky.
  • Reportáž – natoč reportáž o své rodině a promítni ji ostatním třeba o Vánocích. Můžeš udělat rozhovory s babičkou a dědečkem o tom, jak slavili Vánoce, když byli malí. Rodiče přemluv ať ti zahrají scénku, jak se seznámili a sourozence natoč při vtipné situaci.
  • Kalendář k Vánocům – vyrob kalendář, ve kterém na každý měsíc bude mít fotku jeden člen vaší rodiny. K fotce můžeš přidat i oblíbený film a jídlo. Nezapomeň do kalendáře vyznačit, kdy má kdo narozeniny a další rodinné svátky.
  • Rodokmen – Jsi potomek slavného malíře? Nebo snad krále? Sestav si rodokmen Tvojí rodiny – rodiče, babičky a dědové Ti rádi pomůžou. Jako inspiraci můžeš využít knihu Moje rodina od Fragmentu s návodem, jak na rodokmen. :-)