Hlavní stránka » Vánoce v cizině

2. prosince 2018

Vánoce v cizině

Koledy, stromeček a cukroví – klasika českých Vánoc. Jak to chodí jinde? Udělejte si mezinárodní vánoční besídku!

Netradiční (nebo alespoň pro nás netradiční) jsou Vánoce ve spoustě zemí. Zcela určitě tam, kde místo stromečků strojí palmy a místo na koulovačku jdou surfovat. Ale i jiné země mají své tradice a zvyky zcela odlišné od těch našich. Pro účely této schůzky jsem vybrala tyhle tři – Norsko, Německo a Grónsko. To ale neznamená, že ty nemůžeš najít jiné, třeba i zajímavější pro tvoji družinu.

Základní návod s legendami najdeš v přiloženém dokumentu. Co je potřeba si připravit:

• vlajky států (podle toho, kolik je členů)
  • recepty/postupy přípravy (viz přiložený dokument)
  • informace o Vánocích ve vybraných státech

Co je potřeba donést na schůzku

• suroviny na recepty (viz přiložený dokument)
  • atlas světa/encyklopedii států

Rozdělte se do tří skupin pomocí vylosování vlajek. Ideální je, pokud se vlajky dají nějak připevnit na oblečení (zavírací špendlík, samolepka, izolepa). Každá skupina se následně přemístí pod svoji vlajku, umístěnou v klubovně (tak, aby si skupiny navzájem nepřekážely). Také dostane informace o Vánocích v dané zemi a popis úkolu. Úkolem každé skupiny je:

• zjistit z atlasu základní informace o dané zemi
  • připravit si pro ostatní něco vánočního z dané země:

Norsko

Jedna skupina dostane za úkol uvařit rýžovou kaši. K její přípravě potřebujete rýži, mléko a cukr. Rýži properte a dejte vařit v mléce, dokud se nerozvaří na kaši (pozor na připálení). Přislazujeme tak, aby nám chutnala. Navrch nakrájíme ovoce nebo přelijeme kompotem. Přimíchejte i pár mandlí podle výše popsaného zvyku. (více viz dokument)

Německo

Úkolem pro další skupinu je připravit vánoční punč, typický právě pro Německo (a zejména jeho trhy) – resp. jeho nealkoholickou verzi. Budete potřebovat džus libovolné chuti (pro nejvěrnější napodobení se hodí višňový nebo hroznový), cukr, citron a šťávu z pomerančů, případně ještě necháme vyvařit skořici pro lepší vůni. Džus svaříme se šťávou z pomerančů a cukrem (podle chuti, nebude ho potřeba moc) a na závěr dochutíme citronovou šťávou. Podáváme horké na zahřátí. (viz přiložený dokument)

Grónsko

Úkol pro třetí skupinu zní – ozdobit stromeček grónskými papírovými květy a nacvičit tanec. (viz přiložený dokument)

Každý tým dostane zhruba 30 – 40 minut na přípravu. Poté se budou jednotlivé státy představovat – navzájem si řeknete informace o té vaší zemi i o tom, jak se tam slaví Vánoce. A samozřejmě předložíte zbytku svůj výtvor – kaši, tanec nebo punč. Na závěr můžete zhodnotit, co mají do sebe typicky české Vánoce a co byste si klidně vypůjčili od sousedů.

Tip: Atmosféru můžeš dokreslit cizími koledami – ideálně grónskými, norskými nebo německými!