Hlavní stránka » Dennodenně aneb tradice

16. května 2019

Dennodenně aneb tradice

Taky se občas přistihnete, že nevíte, jestli jste zamkli? Nebo vám přijde normální, že první červnová sobota patří každoročně oddílové výpravě k vodě? Čistíte si denně zuby? To všechno jsou naše malé či větší rituály a tradice. Děláme je proto, že to tak bylo vždycky, přináší nám to jistotu. Nebo to má i jiný smysl? A kde se vlastně vzaly?

To všechno jsou naše malé či větší rituály a tradice. Děláme je proto, že to tak bylo vždycky, přináší nám jistotu. Nebo mají i jiný smysl? A kde se vlastně vzaly? úvod do schůzky:

Nech každého člena, ať si vezme kus papíru a tužku a zadávej družině následující otázky:

• kterou činnost dělám každou hodinu?
  • mám na něco přes den pevně určený čas?
  • co dělám pravidelně denně?
  • co dělám každý týden?
  • napadá tě něco, co má pravidelné místo ve tvém čase každý měsíc? (kupování a čtení časopisu, návštěva babičky, výlet s rodiči, kino s kamarády)
  • které akce/události jsou výjimečné tím, že se konají jen jednou za rok, ale opakují se?

Pověz družině, že to, co teď sepisovali, byly jejich/rodinné­/oddílové/tříd­ní rituály a zvyklosti, a že se jim budete ještě trochu věnovat.

Poté je popros, ať vyškrtají ze svého seznamu takové aktivity, které nelze ovlivnit (chození na záchod, docházka do školy, jídlo, pokud není spojenou s nějakým zajímavým rituálem). Následně nech družinu, ať se zamyslí a vybere každý ze svého seznamu 3 aktivity, které dělá naprosto bezmyšlenkovitě a automaticky a také 3, ke kterým se váže nějaký příběh, víte, proč je děláte.
Rozdělte si aktivity do těchto kolonek:

• důležité rituály, nelze vynechat,
  • milé rituály, mám je rád a vím proč,
  • dělám je ze zvyku, nějaký účel měli, ale už si ho nepamatuji,
  • nemám k tomu žádný důvod, prostě to tak dělám

Navzájem se své seznamy a kolonky podělte. Dejte pozor, abyste se nesmáli rituálům, které vám možná přijdou dětské a zbytečné, ale pro toho druhého mají zásadní význam! Tip na doma Vyberte si jednu aktivitu z kolonky 3 nebo 4, nějaký zbytečný rituál, který vám bere čas a nic podstatného nedává. Dohodněte se společně (nebo rovnou sepište smlouvu), že ho vynecháte a také to, čím ho nahradíte – mělo by to být něco lepšího než to, co bylo předtím. (např. místo sledování televize každý večer si budu povídat s mámou nebo číst knížku. Hříčky na rozptýlení

• vytvořte šamanský rituál indiánského kmene – tanec, zpěv apod.
  • VYMYSLETE rituální tleskačku, kterou budete s oddílem provádět před každým jídlem

Druhá část schůzky

Druhá část schůzky se bude týkat družinových rituálů.

Zkuste si projít svoji družinovou schůzku a najít společné rituály:

• zahajujete družinovku pokřikem?
  • scházíte se dříve a jdete společně do klubovny?
  • nosíte si svačinu/nosí vždy někdo svačinu pro všechny?
  • existuje nějaká hra, kterou hrajete každou schůzku?
  • cokoli jiného?

Stojí všechny vaše rituály pořád za to? Víte, co vlastně v pokřiku říkáte? A baví vás pořád ta hra, co hrajete? Má smysl, nosit si s sebou zápisník, když jsme do něj už půl roku nepsali?

Zrevidujte současné rituály a zkuste je udělat funkční – spojte si pokřik se svými zážitky ze schůzek a výprav, tradici hry na konci schůzky můžete upravit tak, že si ji každý týden připraví někdo jiný.

Máte chuť zavést nějaký nový společný rituál? Zkuste vymyslet takový, který:

• vás přiměje chodit na družinovky včas
  • vás donutí číst 1 týdně noviny
  • zlepší vaši fyzickou kondici
  • vám budou ostatní družiny závidět
  • díky kterému se naučíte každý týden něco nového
  • ocení i rodiče

Na závěr sepište pravidla, jak vypadá správný rituál. Zkontrolovat si je můžete třeba podle těchto.

• všichni členové vědí, jak vznikl a proč ho udržujeme (a může to být i trošku tajemstvím)
  • všichni členové ho vzali za svůj, baví je ho dodržovat
  • víme, jak často a kdy přesně se odehrává
  • víme, že třeba není navždycky, že je možné ho změnit