Hlavní stránka » Glosa: 15 let skautkou a stále je co se učit!

12. července 2019

Glosa: 15 let skautkou a stále je co se učit!

Když skautujete 15 let, projdete si jedním oddílem od světlušky, přes skautku, rádkyni družiny, roverku, k čekatelce a zástupkyni vůdkyně oddílu, projdete si všemi možnými kurzy (rádcovským, čekatelským a vůdcovským) a procestujete s oddílem lán světa, získáte pocit, že už „ty základy“ prostě máte a nyní že vás čeká jen učení druhých a předávání vlastních zkušeností.

Zkrátka:

• už umíte cca 15 uzlů a znáte jejich využití
  • máte 10 let kompletní KPZ a jen doplňujete poštovní známky dle aktuální sazby pošty, papíry, knoflíky a náplasti
  • poznáte spoustu rostlin a zvířat a znáte své mezery (a na horách se rádi necháte překvapit novinkami)
  • ovládáte zdravovědu nejen skrze zdravotnický kurz, ale i skrze praxi táborového zdravotníka
  • zvládáte spoustu šifer a stále s nimi svoje svěřence drtíte a kombinujete (posun v abecedě +15, následné převedení do morseovky, přeházení teček a čárek a zamalování do pěkného obrázku lesu se stany a kytičkami na louce, který následně rozstříháte na 150 kousů a rozházíte po lese)
  • znáte skautské odborky/vlčky a světýlka, poznáte jejich nášivky a zhruba víte, co která obnáší (protože jste jich kdysi většinu zvládli a od té doby máte rozbodaný rukáv kroje!)
  • jste zvyklí všechno opakovat 10× a pro některé i 20×
  • četli jste spoustu skautské literatury od Základů junáctví, přes Statečná srdce, Wolkerův deník z Orlov, Foglara, Vlka, jenž nikdy nespí, po současné Vezíroviny :)
  • máte doma několik detailních skautských deníků plných fotek a vzpomínek
  • máte doma spoustu táborové pošty a stále poštu z táborů a na tábory posíláte!
  • máte zavedenou oddílovou komunikaci, bodovací systém i zdravotnický deník
  • umíte stavět stany, pracovat se dřevem, vařit na táboře, chystat etapovky…

Jenže pak zjistíte, že vám unikla nějaká zásadní základní věc!
Toto zjištění jsem udělala asi před půl rokem. Zkuste se naučit vázat 6 základních uzlů s tím, že je vážete „po-levácku“. Učit skautku uzly s orientací na levou vodící ruku pro mě bylo NOVÉ učení se základních uzlů. Pěkná dřina! Nejhorší je suverénně dračí smyčka, napoprvé si zavážete i ruce!
Všem těm, co mají pocit, že už prakticky všechno umí a jen to mohou předávat – zkuste si to. Pěkné HODINY PŘEUČOVÁNÍ PŘEJI.