Hlavní stránka » Fungující družina?

1. června 2012

Fungující družina?

Máte v družině kvalitní a nabitý program, jedete podle nové stezky a přesto ti lidé z družiny odcházejí? Něco je špatně!

Program je jen jednou velkou částí dobrého chodu družiny. Parta – tedy i tvoje družina – je založena ještě na něčem jiném.

Na vztazích!

Je moc důležité, aby sis jako rádce / rádkyně uvědomoval/a, jaké vztahy ve vaší družině panují. Snad ti pomůže, když si odpovíš na několik otázek…

ano / ne

• Máš v družině největší kamarády? Aspoň jednoho?
  • Potkávají se členové tvé družiny i mimo schůzku? (není myšleno náhodně!)
  • Svěřil se ti v poslední době nějaký člen družiny se svým problémem?
  • Scházíte se v klubovně ještě před schůzkou, abyste se potkali předtím, než začne program a mohli si popovídat?
  • Patříš do party, která v družině je? Nestojíš náhodou mimo partu a spíš družinu pouze vedeš?
  • Odešel už někdo z družiny po velké hádce nebo proto, že se k němu zbytek družiny nechoval pěkně?

Odpovězeno? Tak pokud některá otázka trefila hřebíček na hlavičku, je načase se zamyslet, co a jak napravit. Zkus třeba o radu požádat oddílovou radu nebo vůdce.

Dalším krokem ke zlepšení může být zkusit obejít bývalé členy družiny, kteří z ní odešli, a zjistit, proč odešli, co se jim nelíbilo, a pak přemýšlet, jak to změnit.

Totiž: skautská družna není nic jiného než parta kámošů nebo kamarádek – prostě lidí, kteří jsou spolu ne proto, že jim to někdo určil, ale proto, že chtějí!

zpracovala Káča.