Hlavní stránka » ČAS – ty volíš, co s ním uděláš

27. dubna 2012

ČAS – ty volíš, co s ním uděláš

Myslíš si, že nemáš čas? Že se nezastavíš a přesto nestíháš ani minimum z toho, co jsi chtěl udělat? Pojďme si společně odpovědět na několik otázek a vyzkoušet pár experimentů.

Otázka číslo 1 „Na co mít čas?“

Už ses zamýšlel nad tím, co je pro tebe v životě důležité? Jestli je to rodina, zdraví, vzdělání, skaut nebo úplně něco jiného? Zkus se zamyslet nad základními věcmi, do kterých jsi ochoten investovat svůj čas a následně si je seřadit. Když budeš vědět, co je pro tebe důležitější, snadněji se pak rozhodneš, co udělat dřív a co později.

Otázka číslo 2 „Neplýtvám s časem?“

Zkoušel jsi někdy pozorovat, co děláš ve svém čase? Ne? Udělej si jednoduchý pokus.

V určitém časovém intervalu (doporučuju týden) si zaznamenávej všechny činnosti, které ti trvají déle jak 15minut. Po týdnu si na chvilku sedni a celý pokus vyhodnoť takhle:

1 Vytvoř si jednotlivé oblasti:

o První část odpovídá odpovědím z otázky jedna – tedy čas, kdy ses věnoval věcem, které jsou pro tebe velice důležité

o Další oblasti:

• Nevyužitý čas.
  • Ostatní věci (které nejsou tvé priority)
  • Spánek

2 K nim si napiš čas, který jsi těmi věcmi strávil.

3 Zamysli se:

o Opravdu děláš to, co chceš? Nebo to, co je důležité?

o Neplýtváš svým časem?

Otázka číslo 3 „Jak nemám plýtvat svým časem?“

• Plánovat si svůj čas.

Mít diář. Vědět, co budu chtít zvládnout ten den, co zítra pozítří. Stačí deset minut denně, kdy se zamyslíš nad plánem následujících dní. Při plánování se zamyslete nad těmito otázkami:

o Je to moje priorita? Je to důležité?

o Spěchá to?

Když se vám zdá, že je něco velmi důležité a musíte to hned udělat, zeptejte se sami sebe: „Bude to důležité i za rok?“ Jestliže ne, pak to není důležité ani dnes.

Je to důležitý Neni to důležitý
Spěchá to Na co ještě čekám? Opravdu to musím dělat? Můžu to dát někomu jinému na starost? Musím to udělat na 100%?
Nespěchá to Naplánuji si, kdy to budu dělat! Až budu mít, víc času, kouknu na to;)

Důležitý je mít seznam svých povinností – úkolů, stále na mysli. Dát si svým úkolům prioritu a termín splnění.

• Nedělat milion věcí najednou.

Nenechat se rozptylovat okolními vlivy (facebook, telefony, mámou:)) ) a plně se soustředit na danou věc. Ač se to zdá, tak dělat spoustu úkolů najednou není efektivní.

• Mít připravenou zálohu.

Ujel mi vlak, zrušili mi výuku…Co teď? Mějte po ruce učebnici, z které se můžete učit, tužku a papír s kterou můžete rozmýšlet program na schůzku…Prostě cokoliv abyste neztráceli drahocenný čas.

• Paretovo pravidlo

Pravidlo, které říká, že 80 % přínosů zajistí činnosti, které trvají 20 % času. Nemusíte mít všechno geniální, jen perfekcionista si myslí, že to má smysl. Mnohdy stačí, že to prostě bude.

• Pořádek

Hodně času se ztrácí hledáním věcí. Mějte ve věcech zavedený určitý systém a pravidelně udržujte pořádek.

• Co mohou dělat jiní, ať dělají jiní.

Opravdu nemusíte na všechny hry stříhat papírky. Rozhlídněte se. Okolo Vás je spousta šikovných a nevyužitých lidí.

• Umět říkat NE.

Nenechat se zavalit věcmi. Vědět, kde máte hranici a za ní nejít.

Rekapitulace:

Nezapomeň si utřídit priority, zapřemýšlet nad svým časem a začít plánovat. Jen ty si volíš, jak naložíš se svým časem.

Jestli jsi dočetl až sem gratuluju, máš asi dost času;)

Zpracoval Lukáš