Hlavní stránka » Hrajete vždy fair play?

13. dubna 2012

Hrajete vždy fair play?

Určitě se Ti taky někdy stalo, že jsi měl připravenou úplně super hru a vůbec jste si jí neužili, protože někdo podváděl. Myslíš si: „Musel přece vědět, že skauti tohle nikdy nedělají.“ Ale… co když ne? Čti dál a najdi tipy, jak rozvíjet smysl pro fair play ve své družině.

Pokud chceš někoho ve své družině odnaučit podvádět, určitě by bylo fajn se nejdřív zamyslet nad tím, proč to vlastně někdo dělá. Důvodů může být samozřejmě spousty, ale tady jsou některý z nich:

• Záleží mu jenom na vlastním úspěchu

• Neví, že tím ostatním škodí a kazí hru

• Snaží se být středem pozornosti

• Je to jediná možnost, jak v něčem vyhrát

• Nepřeje ostatním, aby vyhráli

Když budeš vědět, co je problém u konkrétního člověka, můžeš na to brát ohled při přípravě programu. Dobré bude rozhodně zahrnout i nějakou diskuzi o tom, proč by měli všichni hrát férově. Takže co třeba udělat?

• Připravuj aktivity tak, aby každý mohl být v něčem dobrý

• Chval ty, kteří vyhráli poctivě, ale i ty, kteří prohráli poctivě

• Vysvětlete si, proč je důležité hrát fair play a že na hře není to nejdůležitější vyhrát – řekněte si, proč vás nějaká hra bavila (zasmáli jsme se, něco jsme se naučili, vyzkoušeli jsme něco nového, …)

• Je také důležité mít mezi sebou ve družině dobré vztahy, protože přece nebudu chtít podvádět někoho, koho mám rád