23. dubna 2012

Svätý Juraj – patrón skautov

Tento svätý bol jedným z najdôležitejších vzorov stredovekej Európy, symbolom rytierstva, šľachetnosti a nezištnej obetavosti. Stal sa patrónom rytierskeho stavu, okrem toho drží patronát nad anglickým kráľovstvom. Práve preto sa stal aj patrónom skautov.

24. apríl

Významný sviatok všetkých skautov je tu! Tento deň je v kalendári katolíckej cirkvi zasvätený sviatku sv. Juraja. Zároveň ho oslavujú skauti na celom svete ako svoj sviatok. Dnes už v našej spoločnosti tento svätý nehrá až tak významnú rolu, ako tomu bolo v minulosti. Dá sa povedať, že sv. Juraj poznamenal celé jedno veľké obdobie Európskych dejín. Stal sa vzorom rytierstva, ktoré bolo zasa dôležitou súčasťou stredovekého života. Mnoho kostolov, kláštorov a miest bolo zasvätených tomuto svätému. Niekoľko nájdeme aj na Slovensku, tou najvýznamnejšou je rotunda sv. Juraja v Skalici, jeden z našich najstarších kostolov. Aký bol teda život sv. Juraja, že poznamenal tak veľa osudov?

Zlatá legenda

Tento svätý muž, hoci sa stal legendou, za sebou mnoho pamiatok nenechal. O skutočnom živote sv. Juraja vieme veľmi málo, isté je len to, že zomrel v oblasti Blízkeho Východu, pravdepodobne Palestíne alebo Libanone. Podľa všetkého žil v 2 storočí, v období krutého prenasledovania kresťanov. Viac nám o Jurajovom živote rozprávajú legendy, z ktorých tá najznámejšia sa nazýva „Zlatá legenda o sv. Jurajovi.“ Podľa nej Juraj pochádzal z hlboko veriacej kresťanskej rodiny v Kappadócii (tú nájdete na juhu dnešného Turecka). Jeho otec zomrel mučeníckou smrťou, a tak bola jeho matka nútená utiecť do Palestíny. Juraj sa po tom, ako vyrástol, stal vojakom v rímskych légiách. Bol veľmi udatným a zdatným bojovníkom, už zakrátko sa dostal do pozornosti samotného cisára Diokleciána.

Súboj s drakom

Libanon je krajinou, kde sa podľa legendy odohral najznámejší príbeh zo života sv. Juraja. Malo to byť priamo v meste Bejrút, pod horou Libanon. Tu, v močiaroch neďaleko mesta sa usídlil nebezpečný jašter a ubližoval miestnym obyvateľom. Už len dych z jeho nozdier dokázal zabíjať. Kráľ v meste prikázal obetovať drakovi ovce, no za chvíľu bolo nutné siahnuť na ľudské obete. Draka však bolo možné uspokojiť len deťmi. Sám panovník prisľúbil aj svoje dieťa a jedného dňa lós naozaj vybral jeho jedinú dcéru. Oblečená do svadobných šiat, mladá krásavica čakala na svoju smrť, keď okolo prechádzal rímsky vojak – Svätý Juraj. Ten, keď zistil, čo princeznú čaká, neváhal a pustil sa do súboja s jašterom. Prežehnal sa a zaútočil. Kopijou sa mu podarilo preraziť hlavu draka. Zviera však ešte nebolo mŕtve, a tak mu ako obojok uviazal závoj, ktorý malo dievča na sebe. Jaštera privliekol až do mesta a tu, pred zrakmi mnohých mu odťal hlavu. V ten deň mnoho obyvateľov mesta uverilo v kresťanského Boha. Juraj, hoci mu bola ponúknutá štedrá odmena, nevzal nič, vyzval miestnych ľudí, aby sa obrátili na správnu vieru a z mesta odišiel. Pripomína vám tento príbeh naše rozprávky? Niet sa čomu čudovať, predpokladá sa, že legenda o Sv. Jurajovi je staršia a niektoré časti príbehu sa menili, spájali s inými legendami až sa ustálili v podobe našich rozprávok.

Osud Sv. Juraja

Možno menej známy je zvyšok Jurajovho života. Iná časť legendy hovorí o tom, ako sa vzbúril svojmu cisárovi Diokleciánovi. Ten sa preslávil prenasledovaním kresťanov a Juraj sa odmietal podrobiť jeho tlakom. Nechcel zaprieť svojho Boha a práve naopak, napriek mučeniu a trýzneniu neopustil svoju vieru a preslávil sa tým, že aj v najťažších chvíľach pozeral na svojich nepriateľov mierne a s pokojom. Aj preto sa tento svätý v stredoveku stal ideálom mladých mužov, ktorí so zbraňou v ruke putovali krajinou a žili podľa ideálov pravdy, obety a cnosti.

Obetavá služba vlasti, ochrana slabých a vernosť svojim ideálom urobili z Juraja aj patróna skautov. Práve tieto rytierske zásady nám zhŕňa skautský zákon. Želám vám všetkým to najlepšie k sviatku Sv. Juraja!

PiTT

Přečteno 12035×