Hlavní stránka » KPZ - prečo je kápezetka taká užitočná?

9. května 2012

KPZ – prečo je kápezetka taká užitočná?

Možno sa ti v kritickej chvíli odtrhne gombík na nohaviciach a nemáš náhradný. Alebo potrebuješ zúfalo založiť oheň, ale tvoje zápalky ti celkom zvlhli. A možno ti chýba len pár korún, aby si v obchode zaplatil svoj nákup. V takom prípade najlepšie oceníš Krabičku poslednej záchrany – legendárnu pomôcku nielen pre skautov a skautky.

Foglarov vynález

Jaroslav Foglar, známy skautský spisovateľ, v jednom zo svojich románov popísal malú krabičku, v ktorej mali táborníci uložené základné drobnosti, s ktorými sa dajú robiť hotové zázraky. Volala sa KPZ – Krabička poslednej záchrany a nechýbala v batohu žiadneho správneho skauta a táborníka. Postupom času sa rôznymi spôsobmi menila, niekto si pridal zopár iných drobností, iný zase čosi ubral a nahradil. Základné vybavenie sa však nezmenilo a rovnako ani podstata KPZ.

Malá, pevná a vodotesná

Nemalo by zmysel so sebou nosiť trojkilovú skrinku, v ktorej je všetko od príručnej motorovej píly až po náhradnú nabíjačku na mobil. Rovnakou hlúposťou je prenášanie niekoľkých miniatúrnych pomôcok v krabičke od filmu. Aby KáPéZetka naozaj plnila svoju úlohu, musí byť malá, pevná a vodotesná. Treba myslieť na to, že sa vám bude otĺkať v batohu, môže spadnúť do vlhkej trávy alebo vody. Ak by sa ľahko otvárala, alebo by do nej natiekla voda, vaše vybavenie sa rýchlo znehodnotí. Pri zmenšovaní KPZ nezabúdajte na to, že príliš malá krabička s mikroskopickou výbavou je síce zaujímavá, ale úplne neužitočná.

V ozajstnej KáPéZetke nájdete tieto veci:

• zápalky a škrtadlo
  • kúsok brezovej kôry
  • kúsok sviečky
  • 3 klinčeky rôznej veľkosti
  • niekoľko kusov rýchloobväzu (leukoplastu)
  • ceruzka a kúsok papiera
  • kúsok kriedy
  • dve ihly, niť a náhradný gombík
  • špendlíky (normálne aj zatváracie)
  • aspoň 15 korún v minciach
  • známka na list
  • gumičky rôznych veľkostí
  • žiletka (dobre zabalená) alebo malý nožík

Okrem toho si môžete pridať ešte niekoľko ďalších drobností, ktoré sa vám určite zídu:

• zapaľovač a pevný lieh (keď dôjdu zápalky)
  • malý obväz
  • tabletku Paralenu (prípadne aj liek proti alergii)
  • lístky na mestskú dopravu
  • náhradné tužkové baterky
  • 1,5 m dlhý, tenký a pevný špagát
  • iné drobnosti, ktoré vám v núdzi uľahčia život

Dobrým nápadom môže byť umiestnenie kartičky s vašimi základnými údajmi do KPZ, aby vám ju prípadný nálezca mohol vrátiť a vy tak budete pripravení na nové nečakané situácie.

PiTT