Hlavní stránka » Staň sa Orlím skautom

5. června 2012

Staň sa Orlím skautom

Medzi nášivkami odboriek, výziev a stupňov je jedna, ktorá svojou dôležitosťou predbieha všetky ostatné. Symbolizuje statočnosť, vytrvalosť a nadobudnutie ozajstných skúseností. Právo nosiť ju majú tí, ktorí vytrvali v svojom úsilí a dosiahli najvyššiu métu v skautskom programe – Orlieho skauta.

Skauti na celom svete, tak ako my, získavajú odborky a na svojom skautskom chodníku postupujú po stupňoch. Aj ich chodník je cestou sebapoznávania a zdokonaľovania sa. Hoci existuje viacero rôznych spôsobov skautovania, v mnohých z nich býva jeden najvyšší stupeň, ktorý svojou náročnosťou všetky ostatné prevyšuje.

Dosiahnuť ho je snom všetkých začínajúcich skautov. Medzi českými skautmi je to Leví skaut, Američania zasa majú známeho Eagle Scouta (teda tiež Orlieho skauta), pre britských skautov je najvyšším cieľom odznak kráľovnej Alžbety II., v iných krajinách je to často odznak náčelníka, hlavy štátu alebo symbol, ktorý sa spája s tou či onou krajinou. Nás, slovenských skautov a roverov, na konci cesty čaká nový odznak Orlieho skauta.

Prečo práve Orlí skaut?

Náš najvyšší skautský stupeň nie je pomenovaný po orlovi náhodou. Tento majestátny dravec je súčasťou našich legiend i kultúry, bol symbolom sily, odvahy a vznešenosti už u dávnych Slovanov. Aj v ľudových rozprávkach zasahujú orly vždy v pravý čas a na strane dobra. Dnes je Slovensko jednou s posledných krajín, kde orly voľne žijú a darí sa im prežiť aj v neľahkých podmienkach. Sú pýchou našej fauny. Nuž a tak ako si naši predkovia brali orla za vzor odvahy a sily, prepožičali sme si ho aj my. Na nášivke Orlieho skauta preto nájdete toto zviera v štíte, ktorý sa skladá z dvoch farieb. Zelená farba symbolizuje zem, modrá oblohu, nové obzory, výšku. Ako ste sa iste dovtípili, stať sa Orlím skautom nie je len také jednoduché.

Z vlčej stopy na chodník a potom na cestu

Cesta k Orliemu skautovi sa začína celkom na začiatku, medzi vĺčatami. Tie sa vydajú na vlčiu stopu, kde postupne prechádzajú jej štyrmi časťami, ktorými ich sprevádzajú príručky Vlčie mláďa, Tajomná džungľa, Slobodný lovec a Mauglí človek. Na samom konci sa vlčia stopa rozširuje a mení sa na skautský chodník. Z vĺčat sa stávajú skauti a skautky a čaká ich už o čosi náročnejšia časť púte k Orliemu skautovi. Čaká na nich Nováčikovská skúška, po nej prichádzajú na rad oba stupne skautského chodníka, teda Neznáma krajina a Stúpanie na vrchol. Získaním druhého skautského stupňa sa dostaneme do polovice putovania. Práve tu sa zo skautského chodníka stáva cesta roverov. Roverov na ich potulkách sprevádza Roverský pas a ak svoju cestu nestratia a vytrvajú aj v poslednej najťažšej časti, dostanú sa k Orliemu skautovi.

Dokáž, že to nie je problém

Podmienky získania nášivky Orlí skaut určite nie sú nedosiahnuteľné. Práve naopak, boli vymyslené tak, aby mal každý rovnakú šancu. Netreba prehnanú silu ani množstvo špeciálnych zručností. To jediné, čoho musíš mať na cestu k Orliemu skautovi dostatok, je odhodlanie a vytrvalosť. Len tak môžeš na sebe pracovať a stať sa niekým, kto si zaslúži úctu a rešpekt ostatných skautov a skautiek, teda Orlím skautom.

Želám vám, aby sa vám to podarilo a keď sa tak stane, dajte nám o svojej ceste k Orliemu skautovi vedieť!

PiTT

Čo potrebuješ k získaniu nášivky Orlí skaut?

K získaniu nášivky Orlí skaut potrebuješ:

• úspešne dokončiť druhý stupeň skautského chodníka Stúpanie na vrchol
  • prejsť Roverkým pasom
  • získať 5 hlavných odboriek: Občan, Táborník, Kultúra, Prvá pomoc a Ochrana prírody
  • získať výzvu Rytierske stužky.

Toto všetko musíš stihnúť do svojich 20. narodenín.