Hlavní stránka » Ako neodradiť nováčika.

6. září 2012

Ako neodradiť nováčika.

Keď sa na družinovke ocitne nováčik, ktorý netuší o čom skauting je a ničomu nerozumie, možno sa na skautov bude pozerať ako cudzinec na obyvateľov nejakého exotického mesta. Môže byť veľmi nadšený a zo začiatku nebude rozumieť družinovým zvyklostiam, humoru, ani tomu, čo sa deje na družinovke. A preto Ti ponúkame zopár rád na to ako uviesť nováčika do skautského sveta.

Na úvod je potrebné vytvoriť si vzťah ku skautingu a nadviazať priateľstvá. Väčšina nováčikov má pocit, že sú len poloviční skauti a nemajú toľko skúseností. Aby sme ich neodradili, je potrebné, aby sme im pomáhali, čo najrýchlejšie si zvyknúť na nové prostredie.

Nováčikovské obdobie Dávame Ti do pozornosti témy a aktivity, ktoré by bolo dobre zaradiť na prvé družinovky s nováčikom.

Úvod do skautingu – stručný prehľad histórie, krátke video, starší členovia si môžu pripraviť scénku alebo komix

Skautská prax – vysvetlenie na čo sa učíme zapaľovať oheň, rozlišovať rastliny, ..

Objasnenie skautských ideálov – skautský zákon, konanie dobrých skutkov, skaut sa snaží byť lepší a chce poznávať nové veci,…

Predstavenie družiny (Obraz vo fotkách) – spoločné prezeranie fotiek z družinových akcií, z tábora alebo iných zborových akcií. Táto aktivita môže byť zaujímavá aj pre starších členov družiny.

Spoločný výlet do prírody

Nováčikovská skúška – ak sa chce nováčik stať skautom, najprv musí zložiť nováčikovskú skúšku. Ako pomôcku použi príručku NOVÁČIK.

Nezabudni sa ako radca venovať družine. Rozumne zvoľ čas, ktorý bude slúžiť na uvedenia nováčika do sveta skautingu a čas na rozvoj družiny.

Hry pre nováčikov: Na družinovke je dobré hrať hry, ktoré podporujú tímového ducha, spoluprácu, priateľstvo a spoznávanie. Nezaraďovať do programu hry, v ktorých sa súperí a jeden hrá proti všetkým.

Nápady na hry:

Kto je za plachtou? Pomôcky: Deka alebo plachta Na úvod sa všetci predstavia. Deti sa rozdelia na dve polovice. Dvaja ľudia, najlepšie vedúci, chytia plachtu a postavia sa medzi 2 skupiny detí. Každá skupina si vyberie jedného zástupcu, ktorý sa postaví bližšie ku plachte. Keď sú deti pripravené, vedúci spustia plachtu. Úlohou detí je uhádnuť, kto je na oproti ním na druhej strane. Kto odpovie neskôr, alebo vôbec neuhádne meno, pridá sa ku skupine, ktorá uhádla jeho meno. Vyhrá skupina, ktorá vďaka správnemu hádaniu získa na svoju stranu všetkých hráčov z druhej strany. Hrá môže končiť aj po uplynutí časového limitu.

Wham! Pomôcky: noviny Táto hra nemá víťazov, ani porazených, ale i tak je jednou z najspoľahli­vejších hier, aké sme v našom oddiele hrali. Názov hry pochádza z komiksového citoslovca „Wham“ , ktoré označuje plesnutie alebo úder. Princíp je jednoduchý: hráčov rozostavíš do kruhu, pričom medzi jednotlivými hráčmi sú aspoň polmetrové odstupy. Jeden hráč stojí v strede so zrolovanými novinami, vyberie si jedného z hráčov okolo seba a jemne sa ho dotkne novinami. Ten ich musí rýchlo zobrať a plesnúť nimi hráča po svojej pravici po zadku alebo nohách. Obeť sa môže zachrániť tak, že obehne celý kruh v smere hodinových ručičiek a dostane sa znova na svoje miesto. Aj hráč s novinami môže naháňať len v smere novinových ručičiek. Ak sa mu nepodarí svoju obeť chytiť, ide do stredu on a hra pokračuje ďalej.

Safari Pomôcky: obrázky so zvieratkami Pred hrou je nutné pripraviť si kartičky s obrázkami zvierat. Podľa počtu hráčov je treba vybrať toľko druhov zvierat, aby z každého bolo spolu 3 – 5 kusov. Potom sa kartičky zamiešajú a rozdajú medzi hráčov. Tí si nenápadne obrázky pozrú a vydajú sa hľadať iných spoluhráčov svojho druhu. Nesmú pri tom komunikovať zvukom a ani používať kartičky či kresliť alebo písať. Ostáva im len mimika a gestá. Keď sa stretnú aspoň traja z jedného druhu, začnú spolu vydávať zvuky typické pre ich druh. Čím je ich viac, tým sú hlasnejší. Hra nemá víťazov, slúži len na zlepšenie nálady.

Prijatie nováčika družinou: Po niekoľkých úvodných družinovkách, keď sa už deti budú trochu lepšie poznať a nováčik zloží nováčikovskú skúšku, priprav slávnostné prijatie do družiny, oddielu. Nováčik bude mať veľmi pekný a silný zážitok z rituálu ako stal členom partie.

Hry Pitt, Text Magi