Hlavní stránka » Hry na rozvoj dramatického pohybového vyjádření

14. září 2012

Hry na rozvoj dramatického pohybového vyjádření

Zařazujeme je, když chceme zlepšit své schopnosti improvizace, kreativity a pohybu jako vyjadřování. U pantomim je důležité si uvědomit, k čemu slouží: nejde o pitvoření, vtipné skeče či přehrávání sebe sama. Cílem je pravdivé vyjádření skutečnosti skrze samotný pohyb.

Noha jako list

Tvá noha už není nohou, ležíš na zádech, nohu nataženou ke stropu, a ta nova najednou padá…je padajcím listem, který se snáší k zemi.

Variace 1

noha je jeřábem; květinou; rukou, která chytá mouchu; čápem stojícím v poli; tajícím sněhulákem…

Variace 2

Utvořte dvojice, jeden předvádí, druhý hádá. Vše můžete spojit s příjemnou hudbou a použít třeba jako rozcvičku!

Oživlé dřevo

Hráči jsou starými pokroucenými pařezy v lese. ke všem postupně přichází člověk, dotkne se jich a ony ožívají. Nejprve jim začíná tepat srdce, otvírají oči, objevují, že žijí, že se mohou pohybovat atd. Hraje hudba, spíše rychlejší, a po chvíli se pařezy roztančí kolem člověka, který je oživil. Tančí ale přesně tak, jak by tančil pařez, strnule, neohrabaně, pokřiveně. Při každém dalším doteku člověka jejich pohyby zvláční a postoj se stává lidštějším.

Orientace v prostoru

Hráči na rychlejší hudbu chodí místností a vyhýbají se jakémukoli kontaktu s ostatními. Při každém zatočení nejprve otočí do směru hlavu, poté následuje tělo.

Průchod jeskyní

Nejprve hráči procházejí každý sám svou vlastní jeskyní. Občas je vysoká a je v ní dost prostoru, pak zas náhle přechází v nízké štoly. Při setkání v prostoru s dalším hráčem se spojují a pokračují dál společně. Ten, který jde vepředu určuje svou představou jeskyně pohyb, když se sehne, ostatní také sklánějí hlavu, aby se nepraštili o skalní výstupek. Takto se spojí celá skupina.

Rytmus srdce

Hráči leží na zemi, jednu ruku přiloženou na srdce, druhou vyklepávají jeho rytmus do podlahy. Z počátku je aktivní pouze ruka, pak se k pohybu přidává druhá, celé paže, nohy, hlava, hráč vstává, až se v rytmu srdce pohybuje ceé tělo.

Světýlka

Trénink rytmického cítění.
Hráči sedí v kruhu a každý si představuje, že má v dlani malé světýlko. Když ho sevře v dlani a zakryje, není vidět, pokud dlaň zdvihne, světýlko se rozzáří. Jeden hráč tluče na bubínek nebo něco podobného, nejprve pomalu, postupně zrychluje. Ostatní rytmicky rozsvěcejí a zhasínají svá světýlka a přitom stále sledují, jak jsou na tom ostatní. S trochou představivosti to je koncert světel!


Na základě knížky Metodika dramatické výchovy zpracovala Káča

Přečteno 4017×


Komentáře

Názory ke článku Hry na rozvoj dramatického pohybového vyjádření

Přidat názor

Váš e-mail nebude nikde veřejně zobrazen, bude sloužit administrátorům pro jejich potřeby.

Kontrolní otázka (odpovídejte číslicí, např. 5):

Vyhledávání